HSM Recycling - niszczenie dysków twardych

Zadbaj o właściwe usuwanie danych w Twojej firmie. Korzystając z naszych usług masz gwarancję, że proces niszczenia dysku twardego zostanie przeprowadzony zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony danych, a dysk zostanie trwale i skutecznie zniszczony.

niszczenie dysków twardych - infografika

Dlaczego skuteczne niszczenie dysków twardych jest niezbędne?

Przechowywanie i przetwarzanie danych wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku firm i instytucji. Dotyczy to także ich usuwania oraz niszczenia nośników, na których się znajdują. Z pozoru łatwa czynność, w praktyce często wymaga specjalistycznego sprzętu i zachowania odpowiednich procedur. Firmy i instytucje nie mogą pozwolić sobie na niszczenie dysków z danymi ogólnodostępnymi metodami.

Dyski twarde to miejsce, gdzie przechowywane są różnego rodzaju dane. W zależności od specyfiki firmy lub instytucji mogą być to dane osobowe, dane firm i przedsiębiorstw, wewnętrzne dane firmy zawierające analizy, badania raporty itp. Jednym słowem, dysk z danymi to cenne źródło informacji, które w niepowołanych rękach, może przysporzyć problemów firmie, a także jej klientom i kontrahentom.

Samo usunięcie danych z dysku, sformatowanie go, czy też mechaniczne uszkodzenie nie jest skutecznym rozwiązaniem, gdyż usunięte dane można w bardzo łatwy sposób odzyskać. Istnieje bardzo dużo bezpłatnych i ogólnodostępnych programów, które pozwalają odzyskać utracone dane.
Zgodnie z regulacjami prawa polskiego oraz unijnego, nośniki danych powinny być należycie zabezpieczone, a także zniszczone we właściwy sposób. Dane powinny być trwale usunięte, tak aby ich odtworzenie było niemożliwe.

Aby skutecznie i trwale zniszczyć dysk, należy zrobić to wykorzystując odpowiednie metody w postaci programów lub urządzeń do tego przeznaczonych.

Pracujemy na renomowanym sprzęcie

ProDevice

Pobierz specyfikację demagnetyzera ProDevice ASM240 w formacie PDF

Pobierz specyfikację niszczarki ProDevice MMD360+ w formacie PDF

Kto w szczególności powinien dbać o skuteczne zniszczenie dysków twardych?

Zasadniczo każdy powinien zadbać, aby dane, zwłaszcza osobowe lub do logowania nie trafiły w niepowołane ręce. O ile osoba prywatna sama odpowiada za swoje dane i związane z tym konsekwencje, tak firmy i instytucje podlegają odpowiedzialności, zwłaszcza w przypadku danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych, przepisy RODO)

Wszystkie instytucje i firmy przechowujące i przetwarzające dane osobowe mają obowiązek niszczenia danych tak, aby nie mogły zostać ponownie wykorzystane. Przykładem może być baza danych z adresami i nr telefonów klientów, a także dane pracowników lub kontrahentów.

Ważne jest także, aby niszczyć dyski zawierające wewnętrzne zasoby firmy, które mogłyby przysłużyć się konkurencji lub umożliwić osobom trzecim działania na szkodę firmy.

Usługa niszczenia dysków jest polecana:

  1. bankom
  2. firmom i instytucjom operującym danym osobowymi
  3. instytutom naukowym
  4. szkołom
  5. wojsku
  6. policji

Jakie są konsekwencje niewłaściwego zniszczenia dysku?

Konsekwencją jest udostępnienie danych, które powinny pozostać w strukturach firmy lub powinny zostać zniszczone. W przypadku wypłynięcia danych osobowych jest to odpowiedzialność przed Urzędem Ochrony Danych Osobowych i najczęściej bardzo duża kara finansowa. W przypadku danych ważnych dla samej firmy, jest to ryzyko wykorzystania ich przez konkurencję lub osoby trzecie.

Skutkiem są straty finansowe, utrata wiarygodności w oczach klientów i kontrahentów, a także osłabienie pozycji firmy na rynku. Firma, która nie dba o bezpieczeństwo własnych danych oraz danych klientów i kontrahentów, nigdy nie będzie postrzegana, jako dobry partner biznesowy.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności