Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Wstrzymana paczka - nowy sposób oszustwa

Ostatnio pojawiły się doniesienia o coraz częstszych próbach oszustw, zwłaszcza związanych z informacjami o rzekomo wstrzymanej przesyłce. Sprawcy podszywają się pod firmy kurierskie, pocztowe czy nawet służby celne, przesyłając fałszywe wiadomości o wstrzymaniu paczki. Jak dokładnie przebiega taki atak?

Mechanizm oszustwa

Oszuści wysyłają fałszywe e-maile lub wiadomości tekstowe informujące o wstrzymaniu przesyłki z powodu różnych przyczyn, takich jak brak opłat celnych, nieaktualnych danych czy rzekomych problemach z zawartością paczki. W treści wiadomości znajdują się linki, które teoretycznie prowadzą do rozwiązania problemu, ale w rzeczywistości skierowują ofiarę na fałszywe strony, gdzie oszuści mogą zdobyć poufne dane lub zainfekować urządzenie malwarem.

Elementy wiadomości oszustów

Żadna prawdziwa firma nie prosi o podanie poufnych danych poprzez e-mail czy wiadomość tekstową. Bądźmy więc szczególnie ostrożni, jeśli proszą nas na danej stronie o podanie numeru karty kredytowej, hasła czy innych ważnych informacji.

Dlaczego warto być czujnym?

O tym, że powinniśmy być czujni w takich oraz podobnych sytuacjach, wszyscy doskonale wiemy. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej istotnych kwestii z tym związanych.

Bezpieczeństwo finansowe

Podanie poufnych informacji może prowadzić do kradzieży tożsamości, a w konsekwencji do poważnych problemów finansowych. Oszuści często wykorzystują dane do nielegalnych transakcji czy otwierania fałszywych kont, co wiąże się niemal zawsze z utratą pieniędzy na naszym koncie.

Bezpieczeństwo komputerowe

Kliknięcie w fałszywe linki może skutkować zainstalowaniem na komputerze malware'u czy innego oprogramowania, które pozwoli oszustom na monitorowanie aktywności, kradzież haseł czy zaszyfrowanie danych.

Ochrona prywatności

Oszuści mogą używać zebranych informacji do szantażu, nękania czy innego naruszania prywatności ofiary. Ochrona swoich danych to zatem również dbanie o bezpieczeństwo osobiste.

Kliknąłem w link. Co teraz zrobić?

Wiele osób obawia się, że po kliknięciu w zainfekowany link może im grozić niebezpieczeństwo związane z utratą danych oraz pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że samo kliknięcie w link nie powodu od razu problemu, dlatego jeśli doszło tylko do takiej sytuacji, to nie powinniśmy się obawiać.

Wiadomości oszustów zwykle zawierają elementy zmyślonego nagłówka, przyciski do "rozwinięcia informacji" czy linki do portali firm kurierskich, które tak naprawdę są jedynie kopią tychże firm. Często używają także technik społecznej manipulacji, wzbudzając niepokój o los przesyłki, aby skłonić ofiarę do natychmiastowego działania.

Jak rozpoznać oszustwo?

Istnieje kilka sposobów, by już na etapie otrzymania takiej wiadomości zapaliła się nam czerwona lampka uniemożlwiająca kliknięcie w podany link. Co zatem możemy zrobić? Przede wszystkim:

 • Sprawdźmy nadawcę wiadomości
 • Zawsze sprawdzajmy nadawcę wiadomości. Firmy kurierskie czy służby celne zazwyczaj korzystają z oficjalnych adresów e-mail. Oszuści często posługują się podobnymi, ale fałszywymi nazwami, szczególnie jeśli chodzi o domenę.

 • Zobaczmy czy nie ma ostrzeżenia przeglądarki
 • Przeglądarki internetowe są coraz lepiej dostosowane do rozpoznawania stron oszustów. Jeśli widzimy więc ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu na odwiedzanej stronie, zawsze warto się zastanowić, czy ryzyko jest tego warte. Oficjalne strony kurierów czy poczty zawsze są odpowiednio zabezpieczone i zaszyfrowane, więc nie zdarza się, by przeglądarka potraktowała taką domenę jako ewentualne zagrożenie.

 • Zawsze weryfikujmy informacje
 • Jeśli otrzymamy informację o wstrzymanej przesyłce, skontaktujmy się najpierw bezpośrednio z firmą kurierską lub służbą celną, używając oficjalnych źródeł kontaktu, a nie linków w otrzymanych wiadomościach.

 • Nie podawajmy poufnych danych
 • Gorzej jeśli po kliknięciu w link dokonaliśmy dalszego działania, czyli kliknęliśmy w dalsze przekierowanie czy też wypełniliśmy formularz na podstawionej przez oszustów stronie. Jeśli tak zrobiliśmy, to niezwłocznie powinniśmy skontaktować się ze swoim bankiem i zastrzec kartę płatniczą.

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.