Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Samochód jako mobilne centrum danych

Współczesne samochody, zwłaszcza te z zaawansowanymi systemami rozrywki i nawigacji, przypominają prawdziwe centra danych na kołach. Zbierają one dane na temat naszych nawyków jazdy, miejsc, do których się udajemy, preferencji muzycznych, a nawet biometrycznych informacji o naszym zdrowiu. Dzięki temu producenci samochodów mogą dostosowywać swoje produkty do indywidualnych potrzeb kierowców i pasażerów.

Jednakże problem pojawia się w momencie, gdy te dane są gromadzone, przetwarzane i przechowywane bez należytej ochrony. Raporty wskazują bowiem, że wiele samochodów jest podatnych na ataki hakerów, którzy mogą przejąć kontrolę nad pojazdem lub dostępem do naszych prywatnych informacji.

Braki w ochronie danych w samochodach

Raporty z badań fundacji Mozilla dotyczące ochrony danych w samochodach wykazują wiele kluczowych braków. Przebadano 25 producentów samochodów i podkreślono zagrożenia prywatności kierowców. Konkluzja była jasna – prywatność nie jest uwzględniana. Warto podkreślić, że w żadnym innym badaniu dotyczącym ochrony danych osobowych ten punkt nie wypadł tak źle, jak w przypadku aut. 84 procent producentów przekazuje lub sprzedaje dane użytkowników usługodawcom, brokerom danych i innym firmom. Z badania wynika, że ​​nieco ponad połowa producentów samochodów oświadczyła nawet, że „na żądanie” przekaże dane rządom lub organom ścigania. I to bez orzeczenia sądu! O jakich brakach możemy więc mówić?

  • Brak standardów bezpieczeństwa: W przemyśle motoryzacyjnym brakuje spójnych standardów bezpieczeństwa dotyczących ochrony danych. Każdy producent samochodów rozwija swoje własne systemy, co sprawia, że ​​jest to trudne do standaryzacji i kontrolowania.
  • Zbyt duża ilość danych: Samochody gromadzą znacznie więcej danych, niż jest to niezbędne do prowadzenia pojazdu. To sprawia, że ​​istnieje ryzyko, że nasze prywatne informacje mogą być nadużywane lub dostępne dla osób trzecich.
  • Brak edukacji: Właściciele samochodów często nie są świadomi, jakie dane są zbierane przez ich pojazdy i jakie ryzyko niesie to za sobą. Brakuje edukacji na ten temat, co pozostawia kierowców i pasażerów bez środków ochrony.

Zatrważające przykłady

Raporty o ochronie danych w samochodach prezentują wiele zatrważających przykładów. Należy do nich:

  • Hacking pojazdów: Atak hakerów na samochody, który umożliwił im zdalne sterowanie pojazdem. To nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu.
  • Ujawnienie prywatnych informacji: Wycieki danych z systemów samochodów, które ujawniają prywatne informacje kierowcy, takie jak lokalizacja, historia tras i nawyki jazdy.
  • Zdobycie biometrycznych danych: Samochody coraz częściej wykorzystują biometryczne dane kierowców, takie jak odciski palców lub rozpoznawanie twarzy, co stwarza ryzyko ich nadużycia.

Zatrważające przykłady

Mimo tych zatrważających ustaleń istnieją kroki, które możemy podjąć, aby chronić swoją prywatność w samochodzie. Należą do nich przede wszystkim:

  • Aktualizacje systemów: Regularnie aktualizuj oprogramowanie i systemy swojego samochodu, aby zapewnić najnowsze zabezpieczenia.
  • Wyłącz niepotrzebne funkcje: Wyłącz funkcje zbierania danych, które nie są niezbędne do korzystania z samochodu.
  • Korzystaj z prywatnych profili: Jeśli twój samochód oferuje funkcję tworzenia prywatnych profili, korzystaj z niej, aby oddzielić swoje dane od danych innych użytkowników.
  • Oświadczenie o prywatności: Zawsze czytaj oświadczenie o prywatności dostarczane przez producenta samochodu i dowiedz się, jakie dane są zbierane i w jaki sposób są przetwarzane.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.