Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.
Czym jest podatek od plastiku?
Podatek od plastiku, który wszedł w życie od 1 stycznia 2024 roku, to opłata, którą płacą producenci i importerzy opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawcy towarów w takich opakowaniach. Podatek ten wynosi 0,5 zł za kilogram plastiku, który nie jest poddany recyklingowi lub nie pochodzi z recyklingu. Podatek nie dotyczy natomiast plastikowych butelek zwrotnych, które są ponownie wykorzystywane.
Podatek od plastiku ma na celu zmotywować producentów i sprzedawców do zmniejszenia ilości plastiku w opakowaniach, a także do zwiększenia udziału materiałów pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych. Zgodnie z postanowieniem dyrektywy Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. ma to służyć ochronie środowiska i zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.
Jak podatek od plastiku wpłynie na nasze portfele?
Podatek od plastiku może mieć wpływ na ceny niektórych produktów, które są sprzedawane w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Na przykład, według szacunków Ministerstwa Finansów, cena litra mleka może wzrosnąć o 2 grosze, a cena kilograma jogurtu o 10 groszy. Jednak nie wszystkie produkty będą droższe, ponieważ niektórzy producenci mogą zdecydować się na zmianę opakowań na tańsze lub bardziej ekologiczne.
Podatek od plastiku ma być również częściowo rekompensowany przez obniżenie innych podatków, takich jak akcyza na paliwa czy podatek dochodowy. Według rządu, dzięki temu podatek ten nie będzie obciążał konsumentów ani przedsiębiorców.
Jak podatek od plastiku wpłynie na gospodarkę?
Podatek od plastiku ma przynieść dodatkowe dochody do budżetu państwa, które mają być następnie przeznaczone na cele związane z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatu. Według Ministerstwa Finansów, w 2024 roku podatek ten ma przynieść około 3 miliardy złotych.
Podatek od plastiku ma również stymulować rozwój sektora recyklingu i produkcji opakowań ekologicznych. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dzięki temu podatkowi Polska może osiągnąć cel unijny dotyczący recyklingu 50% opakowań z tworzyw sztucznych do 2025 roku.
Jak więc widzimy, podatek od plastiku to nowa opłata, która ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Będzie on dotyczył zarówno producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, jak i sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Będzie on mieć niestety też wpływ na ceny niektórych produktów. Podatek ten ma w końcu przynieść dodatkowe dochody do budżetu państwa i stymulować rozwój sektora recyklingu oraz produkcji opakowań ekologicznych.