Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Zakaz plastikowych naczyń i sztućców - Dlaczego jest to takie ważne?

Plastikowe naczynia jednorazowe, takie jak talerze, kubki, słomki i sztućce, od dawna były jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia plastikiem. Są używane na krótki okres czasu, a następnie wyrzucane, często trafiając do oceanów i środowiska naturalnego. Skutki tego zanieczyszczenia są katastrofalne dla przyrody, a także dla ludzkiego zdrowia, ponieważ plastik rozkłada się w mikrocząsteczki i dostaje się następnie do łańcucha pokarmowego.

Wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców ma więc na celu:

 • Redukcję plastikowych odpadów: Zakaz skupia się na eliminacji jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.
 • Ochronę oceanów i fauny morskiej: Plastikowe odpady stanowią ogromne zagrożenie dla oceanów i życia morskiego. Zakaz ma na celu ograniczenie tego zagrożenia i ochronę ekosystemów morskich.
 • Promowanie zrównoważonego stylu życia: Zakaz plastikowych naczyń i sztućców zachęca do poszukiwania bardziej zrównoważonych alternatyw, takich jak naczynia wielokrotnego użytku i biodegradowalne materiały.
 • Wielka Brytania, jako ostatni kraj wprowadzający zakaz

  Wielka Brytania dołącza do grona krajów, które już wcześniej wprowadziły zakaz plastikowych naczyń i sztućców. Anglia wprowadziła ten zakaz wraz z dniem 1 października 2023 roku. To ważny krok, który ma na celu ograniczenie wpływu plastikowych odpadów na brytyjskie środowisko.

  W ramach zakazu, zakazane jest dostarczanie jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w restauracjach, kawiarniach i innych punktach gastronomicznych. To nie tylko zmusza przedsiębiorców do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań, ale także edukuje konsumentów w zakresie korzystania z naczyń wielokrotnego użytku.

  Warto wziąć bowiem pod uwagę fakt, że według szacunków w Anglii zużywano rocznie około 2,7 miliarda sztuk jednorazowych sztućców! Jeśli dodamy do tej 721 milionów jednorazowych talerzy, to wyjdzie nam, że statystycznie jeden Anglik w roku zużywał średnio 37 jednorazowych sztućców i 18 jednorazowych talerzy! Niestety, tylko 10% z nich było poddawane recyklingowi.

  Korzyści wynikające z zakazu plastikowych naczyń i sztućców:

 • Czyste środowisko: Zakaz przyczyni się do oczyszczenia środowiska naturalnego z plastikowych odpadów, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony przyrody.
 • Ochrona zdrowia publicznego: Mniej plastiku oznacza mniejszą ekspozycję ludzi na substancje chemiczne zawarte w plastiku, co ma korzystny wpływ na zdrowie publiczne.
 • Wzrost świadomości ekologicznej: Zakazy takie jak ten wpływają na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i zachęcają do bardziej zrównoważonych wyborów.
 • Wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań: Wprowadzenie zakazu stwarza rynek dla innowacyjnych rozwiązań, takich jak naczynia wielokrotnego użytku i alternatywne materiały.
 • Potencjalne konsekwencje i wyzwania

 • Dostępność alternatyw: Jednym z wyzwań jest zapewnienie łatwej dostępności alternatywnych naczyń i sztućców, tak aby konsumenci mieli wybór.
 • Edukacja konsumentów: Konieczne jest również edukowanie konsumentów na temat korzyści wynikających z zakazu oraz sposobów korzystania z bardziej ekologicznych opcji.
 • Wsparcie dla przedsiębiorstw: Firmy potrzebują wsparcia i zachęt finansowych do wprowadzenia bardziej zrównoważonych rozwiązań.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.