Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Nowe wyzwania w erze cyfrowej

Rozwój technologii niesie ze sobą nowe możliwości, ale również wiele nowych zagrożeń. Coraz bardziej zaawansowane ataki cybernetyczne, kradzieże tożsamości i naruszanie prywatności stawiają społeczeństwo wobec pilnej potrzeby podjęcia skutecznych działań w zakresie bezpieczeństwa danych. I etap nowego rozwiązania to odpowiedź na te dynamicznie zmieniające się wyzwania.

Jak wspomniał na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej Janusz Cieszyński, czyli minister cyfryzacji, jeszcze w 2023 roku roku wszelkie instytucje finansowe, notariusze i sądy miały możliwość rozpoczęcia już procesu integracji nowego systemu. Na jego wdrożenie mają czas do 1 czerwca 2024. To wtedy właśnie ustawa zacnie obowiązywać w pełni. Co to będzie oznaczało w praktyce?

Kluczowe elementy nowego Systemu Ochrony Danych

W jaki sposób nowe rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo danych obywateli? Przede wszystkim obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane, chociażby za sprawą wyłudzonego kredytu, nie będą musieli takiego kredytu spłacać – wyjaśniał podczas konferencji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Aktualnie niestety jest inaczej i to ofiara przestępstwa musi udowodnić swoją niewinność – w przeciwnym razie będzie musiała odpowiedzieć za popełnione czyny (mimo że zostały one wykonane za sprawą kradzieży tożsamości). Nowe przepisy zdejmą ten obowiązek z pokrzywdzonych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL, instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się zaspokojenia roszczeń w postaci spłaty długu.

Wpływ na prywatność obywateli

Jednym z najważniejszych aspektów nowego rozwiązania jest jego wpływ na prywatność obywateli. Czy zwiększenie bezpieczeństwa danych oznacza zatem większą ingerencję w prywatność? Z pewnością tak, jednakże obecnie jesteśmy równie mocno inwigilowania i w razie potrzeby wszystkie niezbędne służby z łatwością znajdą każdą potrzebną informację.

W przypadku nowego rozwiązania wszystkie dane będą gromadzone w nowo utworzonym systemie, a zastrzeżenie i rezygnacja z niego będą odbywały się w czasie rzeczywistym. Co za tym idzie, weryfikacja zastrzeżenia tychże danych będzie niezbędna w przypadku:

 • Zaciągania pożyczek,
 • Zakładania rachunków bankowych,
 • Chęci wzięcia kredytu,
 • Zakładania karty kredytowej,
 • Brania leasingu konsumenckiego,
 • Sprzedaży nieruchomości,
 • Wydania duplikatu karty SIM.
 • Numer PESEL z kolei będziemy mogli zastrzec zarówno w wybranym urzędzie gminy, jak i drogą online, za pośrednictwem strony mobywatel.gov.pl.

  Co jeszcze zyskamy dzięki nowym przepisom?

  Nowe przepisy jak już wiemy, wprowadzają skuteczne rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i przynoszą liczne korzyści, które znacznie podnoszą bezpieczeństwo obywateli w erze cyfrowej. Po pierwsze, eliminują ryzyko, że ktoś zaciągnie zobowiązanie finansowe, wykorzystując nasze dane. Dzięki tym regulacjom, nasza prywatność staje się więc bardziej chroniona, a potencjalne nadużycia finansowe stają się znacznie trudniejsze do przeprowadzenia.

  Dodatkowo, nowe przepisy wprowadzają ograniczenia konsekwencji dochodzenia roszczeń wobec osoby, której skradziono tożsamość. Oferują one pewność prawną i ochronę dla osób padających ofiarą kradzieży tożsamości, umożliwiając tym samym skuteczniejsze dochodzenie swoich praw.

  To jednak nie wszystko, bowiem wprowadzenie nowych przepisów przyczynia się również do zmniejszenia liczby przestępstw z użyciem cudzej tożsamości. Świadome działania legislacyjne zmierzające do zaostrzenia kar dla sprawców takich przestępstw stanowią barierę dla potencjalnych oszustów.

  Na koniec warto podkreślić, że nowe przepisy przyczyniają się w końcu do ograniczenia strat wynikających z wyłudzeń. Wprowadzając ścisłe regulacje i procedury związane z ochroną danych osobowych, rząd skutecznie reaguje na współczesne wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Obywatele mogą czuć się pewniej, znając skutki praktykowania bezpiecznych praktyk cyfrowych i wiedząc, że system prawny stoi po ich stronie.

  W ramach zakazu, zakazane jest dostarczanie jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w restauracjach, kawiarniach i innych punktach gastronomicznych. To nie tylko zmusza przedsiębiorców do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań, ale także edukuje konsumentów w zakresie korzystania z naczyń wielokrotnego użytku.

  Warto wziąć bowiem pod uwagę fakt, że według szacunków w Anglii zużywano rocznie około 2,7 miliarda sztuk jednorazowych sztućców! Jeśli dodamy do tej 721 milionów jednorazowych talerzy, to wyjdzie nam, że statystycznie jeden Anglik w roku zużywał średnio 37 jednorazowych sztućców i 18 jednorazowych talerzy! Niestety, tylko 10% z nich było poddawane recyklingowi.

  Korzyści wynikające z zakazu plastikowych naczyń i sztućców:

 • Czyste środowisko: Zakaz przyczyni się do oczyszczenia środowiska naturalnego z plastikowych odpadów, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony przyrody.
 • Ochrona zdrowia publicznego: Mniej plastiku oznacza mniejszą ekspozycję ludzi na substancje chemiczne zawarte w plastiku, co ma korzystny wpływ na zdrowie publiczne.
 • Wzrost świadomości ekologicznej: Zakazy takie jak ten wpływają na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i zachęcają do bardziej zrównoważonych wyborów.
 • Wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań: Wprowadzenie zakazu stwarza rynek dla innowacyjnych rozwiązań, takich jak naczynia wielokrotnego użytku i alternatywne materiały.
 • Potencjalne konsekwencje i wyzwania

 • Dostępność alternatyw: Jednym z wyzwań jest zapewnienie łatwej dostępności alternatywnych naczyń i sztućców, tak aby konsumenci mieli wybór.
 • Edukacja konsumentów: Konieczne jest również edukowanie konsumentów na temat korzyści wynikających z zakazu oraz sposobów korzystania z bardziej ekologicznych opcji.
 • Wsparcie dla przedsiębiorstw: Firmy potrzebują wsparcia i zachęt finansowych do wprowadzenia bardziej zrównoważonych rozwiązań.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.