Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Co to znaczy być eko?

Być eko to nic innego, jak żyć w zgodzie z naturą i szanować jej zasoby. Oznacza to, że powinniśmy starać się ograniczać nasze zużycie energii, wody, plastiku i innych materiałów, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Zamiast tego wybierajmy produkty i usługi, które są ekologiczne, przyjazne środowisku, zdrowe i często lokalne. Być eko to również dbać o siebie i innych, poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i wspieranie społeczności. Pamiętajmy o tym, ponieważ dbając o planetę, powinniśmy w pierwszej kolejności dbać właśnie o siebie i własne zdrowie!

Dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą?

Życie w zgodzie z naturą, w sposób ekologiczny ma wiele zalet, zarówno dla nas, jak i dla planety. Poniżej postaramy się wymienić kilka z nich, pokazując zarazem, że warto zmieniać swoje nawyki.

Korzyści życia w zgodzie z naturą:

 • Oszczędzamy pieniądze. Bycie eko wbrew pozorom często wiąże się z oszczędzaniem. Na przykład, jeśli ograniczymy zużycie prądu, wody i gazu, zmniejszymy nasze rachunki. Jeśli zrezygnujemy z jednorazowych produktów na rzecz wielorazowych, nie będziemy musieli ich ciągle kupować. Jeśli wybierzemy transport publiczny lub rower zamiast samochodu, zaoszczędzimy na paliwie i parkowaniu. Takich przykładów moglibyśmy wymienić jeszcze wiele, ale już te znacznie mogą podreperować nasz codzienny budżet.
 • Poprawiamy stan swojego zdrowia. Ekologia sprzyja zdrowemu odżywianiu i ruchowi. Jeśli jemy więcej warzyw, owoców i produktów ekologicznych, dostarczamy naszemu organizmowi również więcej witamin oraz minerałów. Jeśli unikamy chemii w kosmetykach i środkach czystości, chronimy naszą skórę i układ oddechowy. Jeśli z kolei uprawiamy sport na świeżym powietrzu, wzmacniamy naszą kondycję i odporność.
 • Polepszamy samopoczucie. Bycie eko daje nam także poczucie sensu i satysfakcji. Kiedy wiemy, że robimy coś dobrego dla świata i samego siebie, czujemy się lepiej i bardziej pozytywnie nastawieni do życia. Kiedy angażujemy się w działania proekologiczne, nawiązujemy nowe znajomości i relacje. Kiedy dbamy o siebie i innych, podnosimy naszą samoocenę i pewność siebie.
 • Ratujemy planetę. Za sprawą ekologicznego trybu życia przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego i zwalczania zmian klimatu. Kiedy ograniczamy emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, zapobiegamy globalnemu ociepleniu i katastrofom ekologicznym. Segregując odpady i recyklingując materiały, zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach i w oceanach. Wspieramy w końcu tym samym ekologiczną produkcję i handel, chroniąc bioróżnorodność i prawa człowieka.
 • Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?

  Wprowadzenie ekologicznego stylu życia jako codzienności nie musi być trudne ani kosztowne. Wystarczy zacząć od małych zmian i stopniowo wprowadzać je do swojej codzienności. Oto kilka przykładów, jak możemy to zrobić:

 • Zmieńmy źródło energii. Jeśli mamy możliwość, zainwestujmy w panele słoneczne, turbiny wiatrowe lub inne odnawialne źródła energii. Jeśli nie, sprawdźmy, czy nasz dostawca prądu oferuje opcję zielonej energii, czyli takiej, która pochodzi z ekologicznych źródeł. Jeśli tak, przejdźmy na nią i cieszmy się niższymi rachunkami i czystszym sumieniem.
 • Oszczędzajmy energię. Wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Zastąpmy żarówki tradycyjne żarówkami LED, które zużywają mniej prądu i dłużej świecą. Unikaj również używania suszarki do włosów, klimatyzacji i innych sprzętów, które generują dużo ciepła.
 • Oszczędzajmy wodę. Skracajmy czas kąpieli lub bierzmy prysznic. W trakcie mycia zębów, golenia się czy mycia naczynia także wyłączajmy wodę. Jeśli to możliwe, zbierajmy deszczówkę i używajmy jej do podlewania roślin lub spłukiwania toalety.
 • Ograniczajmy plastik. Unikajmy kupowania produktów zapakowanych w plastik, zwłaszcza jednorazowego użytku. Zrezygnuj z plastikowych butelek, słomek, talerzyków, sztućców i torebek. Wybieraj ponadto produkty w opakowaniach wielorazowych, papierowych lub szklanych, z kolei plastik oddawajmy do recyklingu lub upcyklingu.
 • Jedzmy zdrowo. W tym celu warto zmniejszyć, chociażby spożycie mięsa, nabiału i przetworzonej żywności, która ma duży wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Jedzmy w zamian więcej warzyw, owoców i produktów roślinnych, które są bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne. Wybierajmy produkty ekologiczne, sezonowe i lokalne, które są świeże, smaczne i tanie.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.