Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Co to znaczy być eko?

Być eko to nic innego, jak żyć w zgodzie z naturą i szanować jej zasoby. Oznacza to, że powinniśmy starać się ograniczać nasze zużycie energii, wody, plastiku i innych materiałów, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Zamiast tego wybierajmy produkty i usługi, które są ekologiczne, przyjazne środowisku, zdrowe i często lokalne. Być eko to również dbać o siebie i innych, poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i wspieranie społeczności. Pamiętajmy o tym, ponieważ dbając o planetę, powinniśmy w pierwszej kolejności dbać właśnie o siebie i własne zdrowie!

Dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą?

Życie w zgodzie z naturą, w sposób ekologiczny ma wiele zalet, zarówno dla nas, jak i dla planety. Poniżej postaramy się wymienić kilka z nich, pokazując zarazem, że warto zmieniać swoje nawyki.

Korzyści życia w zgodzie z naturą:

 • Oszczędzamy pieniądze. Bycie eko wbrew pozorom często wiąże się z oszczędzaniem. Na przykład, jeśli ograniczymy zużycie prądu, wody i gazu, zmniejszymy nasze rachunki. Jeśli zrezygnujemy z jednorazowych produktów na rzecz wielorazowych, nie będziemy musieli ich ciągle kupować. Jeśli wybierzemy transport publiczny lub rower zamiast samochodu, zaoszczędzimy na paliwie i parkowaniu. Takich przykładów moglibyśmy wymienić jeszcze wiele, ale już te znacznie mogą podreperować nasz codzienny budżet.
 • Poprawiamy stan swojego zdrowia. Ekologia sprzyja zdrowemu odżywianiu i ruchowi. Jeśli jemy więcej warzyw, owoców i produktów ekologicznych, dostarczamy naszemu organizmowi również więcej witamin oraz minerałów. Jeśli unikamy chemii w kosmetykach i środkach czystości, chronimy naszą skórę i układ oddechowy. Jeśli z kolei uprawiamy sport na świeżym powietrzu, wzmacniamy naszą kondycję i odporność.
 • Polepszamy samopoczucie. Bycie eko daje nam także poczucie sensu i satysfakcji. Kiedy wiemy, że robimy coś dobrego dla świata i samego siebie, czujemy się lepiej i bardziej pozytywnie nastawieni do życia. Kiedy angażujemy się w działania proekologiczne, nawiązujemy nowe znajomości i relacje. Kiedy dbamy o siebie i innych, podnosimy naszą samoocenę i pewność siebie.
 • Ratujemy planetę. Za sprawą ekologicznego trybu życia przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego i zwalczania zmian klimatu. Kiedy ograniczamy emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, zapobiegamy globalnemu ociepleniu i katastrofom ekologicznym. Segregując odpady i recyklingując materiały, zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach i w oceanach. Wspieramy w końcu tym samym ekologiczną produkcję i handel, chroniąc bioróżnorodność i prawa człowieka.
 • Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?

  Wprowadzenie ekologicznego stylu życia jako codzienności nie musi być trudne ani kosztowne. Wystarczy zacząć od małych zmian i stopniowo wprowadzać je do swojej codzienności. Oto kilka przykładów, jak możemy to zrobić:

 • Zmieńmy źródło energii. Jeśli mamy możliwość, zainwestujmy w panele słoneczne, turbiny wiatrowe lub inne odnawialne źródła energii. Jeśli nie, sprawdźmy, czy nasz dostawca prądu oferuje opcję zielonej energii, czyli takiej, która pochodzi z ekologicznych źródeł. Jeśli tak, przejdźmy na nią i cieszmy się niższymi rachunkami i czystszym sumieniem.
 • Oszczędzajmy energię. Wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Zastąpmy żarówki tradycyjne żarówkami LED, które zużywają mniej prądu i dłużej świecą. Unikaj również używania suszarki do włosów, klimatyzacji i innych sprzętów, które generują dużo ciepła.
 • Oszczędzajmy wodę. Skracajmy czas kąpieli lub bierzmy prysznic. W trakcie mycia zębów, golenia się czy mycia naczynia także wyłączajmy wodę. Jeśli to możliwe, zbierajmy deszczówkę i używajmy jej do podlewania roślin lub spłukiwania toalety.
 • Ograniczajmy plastik. Unikajmy kupowania produktów zapakowanych w plastik, zwłaszcza jednorazowego użytku. Zrezygnuj z plastikowych butelek, słomek, talerzyków, sztućców i torebek. Wybieraj ponadto produkty w opakowaniach wielorazowych, papierowych lub szklanych, z kolei plastik oddawajmy do recyklingu lub upcyklingu.
 • Jedzmy zdrowo. W tym celu warto zmniejszyć, chociażby spożycie mięsa, nabiału i przetworzonej żywności, która ma duży wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Jedzmy w zamian więcej warzyw, owoców i produktów roślinnych, które są bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne. Wybierajmy produkty ekologiczne, sezonowe i lokalne, które są świeże, smaczne i tanie.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.