Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.12.2022

Życie wieczne dysku twardego. Co zrobić z dyskiem kiedy się zużyje?

Dysk twardy to skarbnica danych. Ale to nie wszystko. Dyski twarde mogą mieć wiele żyć. Jakie cenne materiały skrywa ten sprzęt i co z nimi można zrobić? Ich ponowne wykorzystanie zapewnia dużo więcej korzyści niż jakakolwiek opcja wycofywania ich z użycia.

Coraz większe pojemności pozwalają na szybką pracę oraz przechowywanie niezliczonej ilości materiałów. Jednak z biegiem czasu dysk przestaje działać – co wtedy z nim zrobić? Czy może skrywać jakieś cenne materiały?

Dysk twardy do recyklingu

W gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ) każdy przedmiot ma znaczenie. Dyski twarde także. Przekształcanie odpadów i odzyskiwanie surowców mają wiele zalet nie tylko dla środowiska, ale także tych ekonomicznych.

Wydłużanie życia surowców redukuje ilość emisji z produkcji nowych przedmiotów, zmniejsza ilość odpadów, chroni przyrodę przed nadmierną eksploatacją i daje nadzieję na to, że zmniejszymy skalę zapotrzebowania na kolejne rzeczy. Ponieważ to konsumenci w dużej mierze kształtują rynek, mogą za pomocą swoich wyborów decydować, jaki trend jest przyszłościowy.

Życie wieczne dysku twardego a wydobycie surowców

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przechowywanie danych, dostęp do materiałów będzie coraz bardziej ograniczony.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych co roku kończy się żywotność od 20 do 70 milionów dysków twardych. Większość z nich jest zabierana i rozdrabniana. To ogranicza odzyskiwanie materiałów.

Dlaczego odzyskiwanie surowców jest tak ważne?

Ponowne użycie i recykling dysków twardych może pomóc w ochronie materiałów o wysokiej wartości oraz ograniczeniu negatywnego wpływu przemysłu na środowisko

Amerykańskie technologie przechowywania danych, takie jak dyski twarde (HDD), zawierają importowane pierwiastki ziem rzadkich. Czym one są? Wbrew pozorom to grupa 17 pierwiastków dość powszechnie występującychna Ziemi. Problem, który sugeruje nazwa wynika z trudności ich wydobycia – surowce są bardzo rozproszone w skorupie ziemskiej.

Od producenta do recyklingu dysków

Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) wykorzystało metodę modelowania, aby zrozumieć, co decyduje o niszczeniu, poddawaniu recyklingowi lub ponownym wykorzystaniu starych dysków.

NREL stworzył model czterech grup: użytkowników końcowych dysków twardych, firm utylizujących odpady komputerowe (bazy danych), podmiotów zajmujących się recyklingiem i producentów. Na podstawie działań czterech grup można obliczyć masę odzyskanych materiałów, ich wartość oraz emisje pochodzące z odzyskiwania surowców.

W poprzednim badaniu NREL wykorzystał podobną metodę modelowania, aby sprawdzić skalę recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Jeśli dzisiejsze trendy na rynku utrzymają się do 2050 roku, to w samych Stanach Zjednoczonych będzie można odzyskać ok. 68% materiałów z dysków twardych.Całkowita masa odzyskanych pierwiastków ziem rzadkich wyniesie ok. 4,73 tys. ton, a do gospodarki trafi ok. 12 mld dolarów. Recykling pozwoli oszczędzić blisko 1,5 mln ton CO2.

NREL stwierdził, że 60% starych dysków twardych nadal działa i można je ponownie wykorzystać. W dodatku 95% magnesów można odzyskać w stanie nienaruszonym.

Pozostaje tylko dopracować lepsze standardy usuwania danych, aby użytkownicy nie obawiali się, że na dysku twardym nadal znajdują się poufne informacje.

Ciekawostka: pierwszy dysk twardy skonstruowany przez IBM miał 3,75 MB. Obecnie pojemność dysków SSD sięga 100 TB.

żródło: https://swiatoze.pl/zycie-wieczne-dysku-twardego-co-zrobic-z-dyskiem-kiedy-sie-zuzyje/

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności