Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Życie wieczne dysku twardego. Co zrobić z dyskiem kiedy się zużyje?

Dysk twardy to skarbnica danych. Ale to nie wszystko. Dyski twarde mogą mieć wiele żyć. Jakie cenne materiały skrywa ten sprzęt i co z nimi można zrobić? Ich ponowne wykorzystanie zapewnia dużo więcej korzyści niż jakakolwiek opcja wycofywania ich z użycia.

Coraz większe pojemności pozwalają na szybką pracę oraz przechowywanie niezliczonej ilości materiałów. Jednak z biegiem czasu dysk przestaje działać – co wtedy z nim zrobić? Czy może skrywać jakieś cenne materiały?

Dysk twardy do recyklingu

W gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ) każdy przedmiot ma znaczenie. Dyski twarde także. Przekształcanie odpadów i odzyskiwanie surowców mają wiele zalet nie tylko dla środowiska, ale także tych ekonomicznych.

Wydłużanie życia surowców redukuje ilość emisji z produkcji nowych przedmiotów, zmniejsza ilość odpadów, chroni przyrodę przed nadmierną eksploatacją i daje nadzieję na to, że zmniejszymy skalę zapotrzebowania na kolejne rzeczy. Ponieważ to konsumenci w dużej mierze kształtują rynek, mogą za pomocą swoich wyborów decydować, jaki trend jest przyszłościowy.

Życie wieczne dysku twardego a wydobycie surowców

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przechowywanie danych, dostęp do materiałów będzie coraz bardziej ograniczony.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych co roku kończy się żywotność od 20 do 70 milionów dysków twardych. Większość z nich jest zabierana i rozdrabniana. To ogranicza odzyskiwanie materiałów.

Dlaczego odzyskiwanie surowców jest tak ważne?

Ponowne użycie i recykling dysków twardych może pomóc w ochronie materiałów o wysokiej wartości oraz ograniczeniu negatywnego wpływu przemysłu na środowisko

Amerykańskie technologie przechowywania danych, takie jak dyski twarde (HDD), zawierają importowane pierwiastki ziem rzadkich. Czym one są? Wbrew pozorom to grupa 17 pierwiastków dość powszechnie występującychna Ziemi. Problem, który sugeruje nazwa wynika z trudności ich wydobycia – surowce są bardzo rozproszone w skorupie ziemskiej.

Od producenta do recyklingu dysków

Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) wykorzystało metodę modelowania, aby zrozumieć, co decyduje o niszczeniu, poddawaniu recyklingowi lub ponownym wykorzystaniu starych dysków.

NREL stworzył model czterech grup: użytkowników końcowych dysków twardych, firm utylizujących odpady komputerowe (bazy danych), podmiotów zajmujących się recyklingiem i producentów. Na podstawie działań czterech grup można obliczyć masę odzyskanych materiałów, ich wartość oraz emisje pochodzące z odzyskiwania surowców.

W poprzednim badaniu NREL wykorzystał podobną metodę modelowania, aby sprawdzić skalę recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Jeśli dzisiejsze trendy na rynku utrzymają się do 2050 roku, to w samych Stanach Zjednoczonych będzie można odzyskać ok. 68% materiałów z dysków twardych.Całkowita masa odzyskanych pierwiastków ziem rzadkich wyniesie ok. 4,73 tys. ton, a do gospodarki trafi ok. 12 mld dolarów. Recykling pozwoli oszczędzić blisko 1,5 mln ton CO2.

NREL stwierdził, że 60% starych dysków twardych nadal działa i można je ponownie wykorzystać. W dodatku 95% magnesów można odzyskać w stanie nienaruszonym.

Pozostaje tylko dopracować lepsze standardy usuwania danych, aby użytkownicy nie obawiali się, że na dysku twardym nadal znajdują się poufne informacje.

Ciekawostka: pierwszy dysk twardy skonstruowany przez IBM miał 3,75 MB. Obecnie pojemność dysków SSD sięga 100 TB.

żródło: https://swiatoze.pl/zycie-wieczne-dysku-twardego-co-zrobic-z-dyskiem-kiedy-sie-zuzyje/

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.