Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Walka z plastikowymi odpadami - jakie zmiany w 2023 roku?

Wraz z rozpoczęciem każdego kolejnego roku debatujemy, jak sukcesywnie i efektywnie zmniejszać ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które wręcz zalewają naszą planetę. Jak wynika z ostatniej tak dokładnej analizy, z roku 2017, u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech, wyłącznie pojemniki na żywność, sztućce i jednorazowe opakowania zostały wyprodukowane o wadze 346.831 ton! Oznaczało to, że co godzinę Niemcy zużywają 320.000 jednorazowych kubeczków na napoje, które stanowią zaledwie 20% wszystkich jednorazowych odpadów.

Owe odpady następnie lądują w morzach i oceanach, a blisko 50% wszystkich odpadów zbieranych na plażach Unii Europejskiej stanowią właśnie wyroby jednorazowego użytku. W związku z tym walka z odpadami z tworzyw sztuczny, to problem, który spędza sen z powiek nie tylko w Europie, ale praktycznie na całym świecie. W roku 2022 podczas zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska nastąpił niemały przełom. Postanowiono bowiem, że do 2024 roku zostanie zawarte porozumienie prawne, które ureguluje kwestie bezpiecznego dla środowiska postępowania z tworzywami sztucznymi. Jak więc widzimy, obecny rok będzie wręcz kluczowy dla naszej przyszłości.

Kres plastikowym jednorazówkom!

Już w lipcu 2021 roku w Unii Europejskiej wprowadzono zakaz produkcji jednorazowych sztućców i talerzy wykonanych z plastiku, jak również mieszadełek do napojów, patyczków mocowanych do balonów oraz patyczków higienicznych. Taki sam los czekał także kubeczki na napoje oraz opakowania na żywność. W poprzednim roku lista tego typu artykułów jeszcze się powiększyła o torby jednorazowego użytku, czyli torby foliowe. Jak pewnie zauważyliśmy, nie pojawiają się już one na ladach sklepowych. W 2022 roku nałożono ponadto kaucję na butelki jednorazowe, z kolei w 2024 roku taki obowiązek zostanie nałożony też na butelki po napojach mlecznych. To nie koniec działań zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. W roku 2023 cateringi, restauracje i dostawcy jedzenia na wynos mają obowiązek przyczyniać się do redukcji wytwarzanych odpadów. Usługodawcy muszą zatem zawrzeć w swojej ofercie opakowania wielorazowego użytku jako alternatywę dla jednorazowych opakowań na jedzenie na wynos.

Lepiej naprawiać niż utylizować

Jak już wiemy, w ostatnich latach wprowadzono wiele zakazów produkcji plastikowych jednorazówek. Jednakże bardzo ważną rolę odgrywają również opakowania wielokrotnego użytku, jak i ich recykling. Dlatego też od 2021 roku, kiedy to wprowadzono pierwsze ustawy związane z opakowaniami, recyklingowi poddano ponad 50% więcej opakowań z tworzyw sztucznych, aniżeli w latach poprzednich. Od 2025 roku z kolei jednorazowe butelki na napoje musza być wytwarzane z tworzywa, które w co najmniej 25% pochodzi z recyklingu. W roku poprzednim z kolei Unia Europejska wprowadziła ustawę, która ma się przyczynić do produkcji trwalszych artykułów, które będą podlegały naprawie. Do niedawna panował trend, gdzie zamiast naprawiać (głównie sprzęty elektroniczne) woleliśmy wymieniać je na nowe. Teraz ma się to zmieniać, szczególnie, że tylko w 2019 roku na całym świecie zutylizowano ponad 53 tony elektrośmieci!

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.