Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Walka z plastikowymi odpadami - jakie zmiany w 2023 roku?

Wraz z rozpoczęciem każdego kolejnego roku debatujemy, jak sukcesywnie i efektywnie zmniejszać ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które wręcz zalewają naszą planetę. Jak wynika z ostatniej tak dokładnej analizy, z roku 2017, u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech, wyłącznie pojemniki na żywność, sztućce i jednorazowe opakowania zostały wyprodukowane o wadze 346.831 ton! Oznaczało to, że co godzinę Niemcy zużywają 320.000 jednorazowych kubeczków na napoje, które stanowią zaledwie 20% wszystkich jednorazowych odpadów.
Owe odpady następnie lądują w morzach i oceanach, a blisko 50% wszystkich odpadów zbieranych na plażach Unii Europejskiej stanowią właśnie wyroby jednorazowego użytku. W związku z tym walka z odpadami z tworzyw sztuczny, to problem, który spędza sen z powiek nie tylko w Europie, ale praktycznie na całym świecie. W roku 2022 podczas zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska nastąpił niemały przełom. Postanowiono bowiem, że do 2024 roku zostanie zawarte porozumienie prawne, które ureguluje kwestie bezpiecznego dla środowiska postępowania z tworzywami sztucznymi. Jak więc widzimy, obecny rok będzie wręcz kluczowy dla naszej przyszłości.

Kres plastikowym jednorazówkom!

Już w lipcu 2021 roku w Unii Europejskiej wprowadzono zakaz produkcji jednorazowych sztućców i talerzy wykonanych z plastiku, jak również mieszadełek do napojów, patyczków mocowanych do balonów oraz patyczków higienicznych. Taki sam los czekał także kubeczki na napoje oraz opakowania na żywność. W poprzednim roku lista tego typu artykułów jeszcze się powiększyła o torby jednorazowego użytku, czyli torby foliowe. Jak pewnie zauważyliśmy, nie pojawiają się już one na ladach sklepowych. W 2022 roku nałożono ponadto kaucję na butelki jednorazowe, z kolei w 2024 roku taki obowiązek zostanie nałożony też na butelki po napojach mlecznych. To nie koniec działań zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. W roku 2023 cateringi, restauracje i dostawcy jedzenia na wynos mają obowiązek przyczyniać się do redukcji wytwarzanych odpadów. Usługodawcy muszą zatem zawrzeć w swojej ofercie opakowania wielorazowego użytku jako alternatywę dla jednorazowych opakowań na jedzenie na wynos.

Lepiej naprawiać niż utylizować

Jak już wiemy, w ostatnich latach wprowadzono wiele zakazów produkcji plastikowych jednorazówek. Jednakże bardzo ważną rolę odgrywają również opakowania wielokrotnego użytku, jak i ich recykling. Dlatego też od 2021 roku, kiedy to wprowadzono pierwsze ustawy związane z opakowaniami, recyklingowi poddano ponad 50% więcej opakowań z tworzyw sztucznych, aniżeli w latach poprzednich. Od 2025 roku z kolei jednorazowe butelki na napoje musza być wytwarzane z tworzywa, które w co najmniej 25% pochodzi z recyklingu. W roku poprzednim z kolei Unia Europejska wprowadziła ustawę, która ma się przyczynić do produkcji trwalszych artykułów, które będą podlegały naprawie. Do niedawna panował trend, gdzie zamiast naprawiać (głównie sprzęty elektroniczne) woleliśmy wymieniać je na nowe. Teraz ma się to zmieniać, szczególnie, że tylko w 2019 roku na całym świecie zutylizowano ponad 53 tony elektrośmieci!

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?