Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Utylizacja sprzętu elektronicznego w firmie

Utylizacja sprzętu elektronicznego w firmie jest ważnym aspektem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, ochrony środowiska oraz kwestia bezpieczeństwa danych. Wraz z szybkim postępem technologicznym, coraz więcej firm korzysta z komputerów, twardych dysków oraz tabletów,co wiąże się z generowaniem dużych ilości odpadów elektronicznych.Niewłaściwe postępowanie z tymi odpadami może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i środowiska, dlatego ważne jest, aby firmy stosowały odpowiednie metody utylizacji. W tym artykule omówimy znaczenie utylizacji przedmiotów należących do grupy zużyty sprzęt elektroniczny oraz przedstawimy najskuteczniejsze sposoby postępowania z nim.

Utylizacja sprzętu elektronicznego. Przepisy prawa

Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (zwana ustawą o ZSEE) to polski przepis prawny, który dotyczy gospodarki odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. 

Ustawa określa środki służące ochronie środowiska i zdrowia ludzi przez zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zwanego dalej „zużytym sprzętem”, i gospodarowania nim lub przez ograniczanie tych skutków oraz ogólnych skutków wykorzystania zasobów i poprawę efektywności ich wykorzystania.

Firmy muszą prowadzić elektroniczną ewidencję odpadów w przypisanej do siebie Bazie Danych Odpadowych. To właśnie tam, zgodnie z przepisami zgłaszasz ilości odpadów, w tym zużytego sprzętu, wytworzonych oraz przekazanych.

Jaki sprzęt elektroniczny w firmie nadaje się do utylizacji?

W firmie używane są różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. Niektóre z tych urządzeń, kiedy przestają być użyteczne i nie nadają się nawet do naprawy. Utylizacja sprzętu elektronicznego jest w tym wypadku koniecznością. 

Przykłady takiego sprzętu, podlegającego tej procedurze są komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, telefony komórkowe, maszyny do pisania, faksy, kalkulatory i sprzęt kopiujący. Oprócz samego sprzętu, do utylizacji mogą podlegać także akcesoria, takie jak procesory, monitory, klawiatury, myszy, czy też baterie. 

Wszystkie wymienione przez nas powyżej elementy są zaliczane do kategorii odpadów elektrycznych i elektronicznych i podlegają specjalnym przepisom dotyczącym gospodarki odpadami elektrycznymi i elektronicznymi.  W celu ochrony środowiska i zdrowia ludzi, ważne jest, aby przedsiębiorstwa postępowały zgodnie z przepisami i dokonywały utylizacji sprzętu elektronicznego w odpowiedni sposób.

Dlaczego warto powierzyć utylizację profesjonalnej firmie?

Powierzenie utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego firmom specjalistycznym, które posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia, jest wygodne oraz świadczy o wysokiej świadomości w zakresie ochrony środowiska. 

Firma, która w swojej ofercie ma takie działania jak archiwizacja dokumentów czy niszczenie dysków twardych z pewnością dobrze zajmie się tym tematem.  

Utylizacja sprzętu elektronicznego przez firmę, która posiada doświadczenie w tym temacie, będzie poświadczona odpowiednim certyfikatem i odbędzie się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Przekazanie zadania utylizacji specjalistycznej firmie pozwala na oszczędność czasu i zasobów, które można skierować na główne zadania firmy. 

Profesjonalna firma archiwizacyjna, zajmująca się utylizacją odpadów elektrycznych i elektronicznych zapewnia także pełną dokumentację dotyczącą procesu, jakim jest utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego, co pozwala na śledzenie procesu i zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa informacji. 

Warto pamiętać, że niewłaściwe postępowanie z odpadami elektrycznymi i elektronicznymi może prowadzić do poważnych skutków dla środowiska i ludzkiego zdrowia, dlatego należy traktować ten temat bardzo poważnie i powierzać utylizację odpadów firmom specjalistycznym, które posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia do przeprowadzania tej procedury. Zużyty sprzęt elektroniczny nie będzie problemem.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.