Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Przechowywanie dokumentacji medycznej — jak to robić poprawnie?

Dokumentacja medyczna to ważny element działalności każdej placówki medycznej. Zawiera ona informacje o pacjentach, ich chorobach, leczeniu, badaniach i wynikach, które powinny być przechowywane przez określony czas. Odpowiednie przechowywanie dokumentacji medycznej jest nie tylko wymagane przez przepisy prawne, ale przede wszystkim chroni prywatność pacjentów oraz pozwala na prowadzenie leczenia, które uwzględnia wcześniej przebyte choroby. W tym artykule omówimy, jak długo należy przechowywać dokumentację medyczną i jakie są przepisy, dotyczące tego dość istotnego tematu.

Czym jest dokumentacja medyczna?

Dokumentacja medyczna zgodnie z definicją to zbiór informacji i dokumentów, związanych z opieką medyczną nad pacjentem, w tym z diagnozami, badaniami, leczeniem, wynikami laboratoryjnymi, historią choroby, planem leczenia oraz postępem w leczeniu. Zawiera ona informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta, które są gromadzone przez personel medyczny, do którego zaliczają się  lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni, fizjoterapeuci czy psycholodzy. 

Przechowywanie dokumentacji medycznej jest bardzo ważna w procesie leczenia pacjenta, ponieważ umożliwia pracownikom medycznym skuteczne zarządzanie leczeniem i planowanie dalszych działań. Współcześnie dokumentacja medyczna zazwyczaj jest prowadzona w formie elektronicznej, co pozwala na łatwiejsze przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie informacjami z nią związanymi.

Jak długo przechowywać dokumentację medyczną?

Przechowywanie dokumentacji medycznej ile lat jest ściśle regulowane przez przepisy prawa, które określają minimalny okres czasu, przez który dokumentacja ta musi być przechowywana. Czas ten zależy od rodzaju dokumentacji i jest określony w ustawie Prawo medyczne oraz w rozporządzeniach Ministra Zdrowia.

Kwestia dokumentacja medyczna przechowywanie należy do podmiotu, który powinien chronić i zabezpieczać wszelkiego rodzaju akta. Za zgubienie bądź uszkodzenie nie odpowiada jedynie w sytuacji, gdy nastąpiły wydarzenia, na które przychodnia czy szpital nie miała żadnego wpływu. Należą do nich przede wszystkim kradzieże, bądź niekorzystne zjawiska atmosferyczne. 

Zgodnie z przepisami, dokumentacja medyczna pacjenta powinna być przechowywana przez co najmniej 20 lat od momentu ostatniego wpisu. Dotyczy to dokumentów takich jak karty pacjenta, dokumentacja chorób przewlekłych, wyniki badań laboratoryjnych oraz wyniki badań obrazowych (np. rentgenowskich, tomograficznych). Mówi o tym artykuł 29 ust. 1 ustawy z  6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849, z późn. zm.).

Jak w przypadku każdego prawa są także wyjątki od tegoż. Okres przechowywania dokumentacji medycznej osoby, która zmarła w wyniku zatrucia bądź uszkodzenia ciała wynosić będzie 30 lat. Zdjęcia RTG, które nie są częścią innej dokumentacji medycznej, należy przechowywać 10 lat. 

Czas przechowywania dokumentacji medycznej dotyczy również różnego rodzaju skierowań i zleceń lekarskich. Z reguły jest to 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego będącego przedmiotem skierowania lub zlecenia lekarza. 

Co się dzieje z dokumentacją po upływie wyznaczonego okresu?

Dokumentacja medyczna zawierająca informacje o pacjentach, ich chorobach, leczeniu, badaniach i wynikach, jest przechowywana przez określony czas zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po upływie wyznaczonego okresu przechowywania dokumentacji medycznej wiele placówek medycznych zadaje sobie pytanie — jak wygląda archiwizacja dokumentacji medycznej?  

Po upływie wyżej wymienionych okresów placówka medyczna zobowiązana jest do zniszczenia dokumentów w sposób, który uniemożliwi w jakikolwiek sposób identyfikację pacjenta. Można to zrobić za pomocą niszczarki bądź innych urządzeń tego typu. Może również - o ile istnieje taka możliwość - przekazać ją pacjentowi, którego dotyczy. 

Takie działanie ma oczywiście swoje minusy. Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni sprzęt i wyznaczyć osoby, które będą zajmować się tym tematem. Archiwizacja dokumentacji medycznej to proces żmudny i kosztowny. Warto więc zastanowić się, czy firma archiwizacyjna nie zrobi tego szybciej i w sposób bardziej profesjonalny. Przede wszystkim archiwizacja dokumentów zostanie przeprowadzona sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. A to nie jedyne korzyści, wynikające z powierzenia tego zadania zewnętrznemu podmiotowi.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.