Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Kradzież tożsamości w Internecie — jak uniknąć wycieku danych w firmie?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sfery cyfrowej,ochrona danych osobowych oraz tożsamości elektronicznej staje się kwestią priorytetową.W przypadku przedsiębiorstw to nie tylko istotne z punktu widzenia prywatności klientów, ale również z perspektywy ochrony własnych zasobów. W niniejszym wpisie omówimy, czym jest tożsamość elektroniczna, jak uniknąć wycieku danych w firmie oraz co zrobić, gdy dojdzie do sytuacji, określanej mianem kradzież tożsamości w Internecie.

Czym jest tożsamość elektroniczna?

Tożsamość elektroniczna to zbiór informacji, które identyfikują daną osobę lub organizację w świecie cyfrowym. Może obejmować takie dane jak adres e-mail, login, hasło, numer telefonu czy dane związane z kontami bankowymi i płatnościami. Tożsamość elektroniczna jest kluczowa dla realizacji różnych operacji w Internecie, takich jak logowanie się do konta, realizowanie płatności czy zawieranie umów. 

Niestety, tożsamość elektroniczna może być również celem ataków ze strony cyberprzestępców, którzy chcą wykorzystać takie informacje w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kradzież tożsamości w Internecie określa kodeks karny, mówiący, iż podszywanie się pod kogoś w sieci spełnia przesłanki przestępstwa spenalizowanego w art. 190a § 2 Kodeksu karnego, a co za tym idzie – zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kradzież tożsamości w Internecie — przykłady

Kradzież tożsamości w Internecie to nie tylko przykłady z podręczników o cyberprzestępczości. Narażone na nią jesteśmy wszyscy. Jednym z klasycznych przykładów tego typu oszustwa jest podawanie swoich danych osobowych — imienia, nazwiska, numeru telefonu czy adresu e-mail na stronach, które „obiecują” nam darmowe gadżety lub gwarantowane wygrane w konkursach, gdzie pytania nie należą do wybitnie łatwych. Kradzież tożsamości w Internecie przykłady to także tworzone ostatnimi czasy strony, które udają platformy znanych banków. Ludzie, myśląc, że są na właściwej, podają swoje dane do logowania, otwierając furtkę dla złodziei nierzadko oszczędności życia.

Kradzież tożsamości w sieci dotyczy również firm

Kradzież tożsamości w sieci dotyczy także firm. Kodeks karny stanowi, że przestępstwo kradzieży tożsamości polega na tym, że osoba, która w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej podszywa się pod inną osobę, wykorzystując jej wizerunek lub inne dane osobowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Takie działanie jest traktowane jako poważne naruszenie prywatności i godności osobistej, które może prowadzić do znacznej szkody dla ofiary. Dlatego też, aby zapobiec takim działaniom i chronić prywatność osób, przepisy karne stanowią surowe kary dla sprawców kradzieży tożsamości.

Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości?

Aby chronić się przed kradzieżą tożsamości, istnieje kilka skutecznych sposobów. Po pierwsze, warto stosować silne hasła, które składają się z różnych znaków i nie są łatwe do złamania. Warto — zgodnie z sugestiami operatorów poczty — stosować wielkie i małe litery oraz cyfry. Po drugie, warto korzystać z dwuskładnikowej autoryzacji, która zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas logowania się do różnych kont. Dzięki temu, oprócz hasła, trzeba podać również drugi element, np. kod wysyłany na telefon komórkowy. Po trzecie, warto regularnie aktualizować oprogramowanie na swoim urządzeniu, w tym system operacyjny oraz programy antywirusowe. Aktualizacje często zawierają łatki bezpieczeństwa, które chronią przed różnego rodzaju atakami, w tym kradzieżą tożsamości. Wreszcie, należy zawsze zachować ostrożność podczas korzystania z Internetu, nie udostępniać swoich danych osobowych na podejrzanych stronach i nie otwierać podejrzanych linków czy załączników w e-mailach. Kradzież tożsamości to również odpowiednie niszczenie dysków twardych, które zapobiega odczytaniu istotnych danych. Również archiwizacja dokumentów, przeprowadzana w odpowiedni sposób daje ochronę tego, co nazywa się danymi wrażliwymi. Jak widać, zanim nastąpi kradzież tożsamości w sieci, można spróbować uchronić się samemu.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.