Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.05.2024

Jakie dokumenty przechowuje się 10 lat?

Chciałbym dowiedzieć się, jakie dokumenty powinny być przechowywane przez okres 10 lat? Zastanawiasz się ile wynosi okres przechowywania akt osobowych? Albo rozmyślasz dlaczego jest to tak ważne? Zajrzyj do naszego artyułu i dowiedz się więcej!

Okres przechowywania akt osobowych. Na czym polega?

Kwestia okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej ma ogromne znaczenie zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców. Zapewnia to przede wszystkim pełne zachowanie historii zatrudnienia, co może być kluczowe w przypadku ewentualnych sporów czy kontroli.

Od 1 stycznia 2019 roku, w wyniku wprowadzenia ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku dotyczącej przechowywania akt pracowniczych oraz ich digitalizacji, informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej wygląda zupełnie inaczej. Najistotniejszą zmianą jest skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 lat do zaledwie 10 lat. Ta ustawa miała ogromne znaczenie, zwłaszcza dla pracodawców zatrudniających nowych pracowników po 31 grudnia 2018 roku. Dla tej grupy osób, akta osobowe muszą być przechowywane przez okres 10 lat, co stanowi znaczące uproszczenie i odciążenie obowiązków administracyjnych pracodawców w kwestii przechowywanie akt osobowych.

Należy jednak podkreślić, że wybór między tradycyjnym przechowywaniem akt w formie papierowej przez 50 lat a przechowywaniem ich w formie elektronicznej przez 10 lat nie jest dostępny dla wszystkich pracowników. Pracodawcy mogą skorzystać z możliwości przechowywania akt w wersji elektronicznej oraz korzystać z krótszego okresu przechowywania jedynie w przypadku pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 1999 roku. Osoby zatrudnione przed tą datą wciąż podlegają okresowi przechowywania akt wynoszącemu 50 lat. Ta różnica wynika z faktu, że od 1 stycznia 1999 roku składki pracownicze są ewidencjonowane za pomocą programu Płatnik, co umożliwia bardziej efektywne zarządzanie dokumentacją pracowniczą, a w szczególności wpłatami na ZUS. Przechowywanie akt osobowych 10 lat sprawia, że nadzór nad dokumentami staje się prostsze.

Wprowadzone zmiany wpisują się w dążenie do usprawnienia i modernizacji procesów przechowywania akt pracowniczych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności działalności przedsiębiorstw oraz dostosowania się do współczesnych standardów zarządzania dokumentacją. Ta informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej ucieszyła zarówno osoby, które zajmują się tą kwestią zawodowo jak i wszystkich, którzy to dotyczy.

Kalkulator przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dla kogo pomocny?

W celu ułatwienia obliczeń okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, można skorzystać z kalkulatora przechowywania dokumentacji pracowniczej dostępnego w wielu firmach i biurach rachunkowych.

Jak to działa? Wprowadzając daty rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy, kalkulator przechowywania dokumentacji pracowniczej automatycznie oblicza wymagany okres przechowywania dokumentów. Ważne jest, aby pracodawcy i pracownicy mieli pełną informację na temat przechowywania dokumentacji pracowniczej - w tym okres przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Jakie dokumenty należy trzymać 3 lata?

Okres przechowywania akt osobowych, wynoszący 10 lat nie dotyczy innych - niemniej ważnych dokumentów. Istnieje grupa dokumentów, które powinny być trzymane przez okres 3 lat, licząc od daty ich opłacenia. Należą do nich umowy związane z założeniem konta w banku, wynajmem mieszkania czy umowy za media. Określone rodzaje umów stanowią szczególną kategorię dokumentów wymagających zachowania bez plagiatu. Na przykład, umowy dotyczące zakupu ubezpieczeń, włączając w to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), muszą być archiwizowane przez dekadę.

Wszystkie rachunki i faktury powiązane z regularnymi opłatami, takimi jak prąd, gaz, usługi mediów, telefon, internet, telewizja kablowa oraz czynsz, powinny być przechowywane przez okres trzech lat od daty ich uregulowania. Ponadto, dokumentacja związana z alimentami musi być przechowywana przez cały okres obowiązywania obowiązku alimentacyjnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, deklaracje podatkowe, wszelkiego rodzaju dokumenty podatkowe, rachunki i faktury, które posłużyły do obliczenia ulg podatkowych, a także potwierdzenia nadania listów lub komunikatów elektronicznych, powinny być przechowywane przez pięć lat. Okres ten liczony jest od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową.

Przechowywanie akt w domu. Na co zwrócić uwagę?

Przechowywanie akt osobowych prywatnych to obowiązek, którego warto przestrzegać. Termin "akta osobowe" odnosi się do różnych dokumentów związanych z Twoją historią życiową i zawodową. W ich skład wchodzą między innymi dyplomy ukończenia studiów wyższych i podyplomowych, umowy o pracę wraz ze świadectwami pracy, dokumenty potwierdzające opłacanie składek ubezpieczeniowych ZUS, dokumentacja medyczna.

Przechowywanie tych dokumentów jest istotne dla utrzymania kompleksowej dokumentacji życiowej i zawodowej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dokumenty muszą być przechowywane do końca życia. Wielu zaleca przechowywanie ich przez określony czas, aby zapewnić porządek i uporządkowanie w zarządzaniu dokumentacją osobową.

Odpowiednie przechowywanie dokumentów ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dzięki przestrzeganiu okresów przechowywania dokumentacji, można uniknąć problemów prawnych i finansowych oraz zapewnić pełną dokumentację w razie potrzeby. Warto również korzystać z dostępnych narzędzi, takich jak kalkulatory przechowywania dokumentacji, aby ułatwić sobie zarządzanie tym ważnym aspektem działalności. Warto wiedzieć jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej, a w razie wątpliwości sprawdzić przykład, dostępny w sieci.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.