Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Jak skutecznie chronić firmowe sieci komputerowe?

Zabezpieczenie swojej firmy przed cyberprzestępcami to aktualnie już nie tyle kwestia naszego wyboru, co konieczność. Nawet jeśli obawiamy się związanych z tym wydatków, to powinniśmy mieć świadomość, że konsekwencje cyberataku na nasze przedsiębiorstwo mogą Cię kosztować znacznie więcej. Jak zatem skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa firmowej sieci komputerowej?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub pracodawcą, to Twoim obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego w firmie. Również pracownicy powinni być przeszkoleni w tym zakresie. Dlatego też już spieszymy Ci podpowiedzieć, co możesz zrobić, by ochronić się przed licznymi włamaniami.

Przezorny zawsze zabezpieczony

W każdej dziedzinie zawsze lepiej przeciwdziałać aniżeli naprawiać. Tak też jest jeśli mówimy o bezpieczeństwie sieci w firmie. Od czego więc powinniśmy zacząć? W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie zasoby naszej firmy wymagają szczególnej ochrony oraz jakie jest ryzyko, że przedsiębiorstwo będzie lub już jest narażone na tak cyberprzestępców. Inaczej powinniśmy bowiem podejść do ochrony sieciowej w lokalnym sklepie, a całkowicie inaczej w sklepie online czy też w firmie usługowej

Dlatego też w zależności od branży, koniecznie powinniśmy przygotować plan działania na wypadek cyberataku. Dowiedzmy się, jakie instytucje powinniśmy wtedy powiadomić (od razu Wam podpowiemy – CSIRT i UODO) oraz jak powinniśmy się zachować wobec pracowników, partnerów biznesowych i poszkodowanych Klientów. Jeśli posiadamy duży budżet na bezpieczeństwo sieci, to skontaktujmy się także w tej sprawie ze specjalistyczną firmą zewnętrzną.

Dobry serwer i firmowy informatyk to nieodzowne elementy bezpieczeństwa

Ponownie wrócimy do klasyki, by przyznać, że mała firma, to mały kłopot, a duże firma, to niestety – bardzo duży kłopot, który wymaga odpowiedniego podejścia oraz fachowej opieki technicznej. Dlatego też koniecznym i niezbędnym krokiem jest zatrudnienie dobrego informatyka, który pewnie swego rodzaju inwestycją. Ponadto dobrym pomysłem jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa i zaleceń pokontrolnych, które właśnie wspomniany informatyk będzie nam w stanie stopniowo wdrażać. Jeszcze inną kwestią jest dobrej jakości serwer, który już przez naszego dostawcę będzie odpowiednio zabezpieczony. Firmowa architektura to klucz dla cyberzłodzieja, dlatego też powinniśmy go należycie chronić.

Jakie są inne skuteczne metody zabezpieczenia firmowej sieci komputerowej?

Już pisaliśmy o zapobieganiu, posiadaniu wewnętrznego informatyka oraz dobrej jakości serwera, na którym stoi nasza firmowa strona, ale i całą infrastruktura do zarządzania firmą. Równie ważną rolę odgrywa także odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Optymalny software powinien być wbudowanego firewalla czy też funkcję skanowania danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu znacznie trudniej będzie pobranie plików ze złośliwym oprogramowaniem, które następnie wykradnie nasze dane.

Powinniśmy także dokładnie przeszkolić naszych pracowników z zasad bezpieczeństwa w sieci firmowej. Absolutnie zakazane powinno być pobieranie i instalowanie oprogramowania z niepewnych oraz nieznanych źródeł. Jeszcze innymi sposobami na zabezpieczenie przed cyberatakami może być:

 • Analiza raportów,
 • Sprawdzanie na bieżąco informacji o nowych zagrożeniach w sieci,
 • Monitorowanie ruchu przychodnego i wychodzącego,
 • Regularnie aktualizowanie zabezpieczeń,
 • Zachęcanie pracowników do zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do potencjalnych zagrożeń.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.