Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2023

Jak skutecznie chronić firmowe sieci komputerowe?

Zabezpieczenie swojej firmy przed cyberprzestępcami to aktualnie już nie tyle kwestia naszego wyboru, co konieczność. Nawet jeśli obawiamy się związanych z tym wydatków, to powinniśmy mieć świadomość, że konsekwencje cyberataku na nasze przedsiębiorstwo mogą Cię kosztować znacznie więcej. Jak zatem skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa firmowej sieci komputerowej?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub pracodawcą, to Twoim obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego w firmie. Również pracownicy powinni być przeszkoleni w tym zakresie. Dlatego też już spieszymy Ci podpowiedzieć, co możesz zrobić, by ochronić się przed licznymi włamaniami.

Przezorny zawsze zabezpieczony

W każdej dziedzinie zawsze lepiej przeciwdziałać aniżeli naprawiać. Tak też jest jeśli mówimy o bezpieczeństwie sieci w firmie. Od czego więc powinniśmy zacząć? W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie zasoby naszej firmy wymagają szczególnej ochrony oraz jakie jest ryzyko, że przedsiębiorstwo będzie lub już jest narażone na tak cyberprzestępców. Inaczej powinniśmy bowiem podejść do ochrony sieciowej w lokalnym sklepie, a całkowicie inaczej w sklepie online czy też w firmie usługowej

Dlatego też w zależności od branży, koniecznie powinniśmy przygotować plan działania na wypadek cyberataku. Dowiedzmy się, jakie instytucje powinniśmy wtedy powiadomić (od razu Wam podpowiemy – CSIRT i UODO) oraz jak powinniśmy się zachować wobec pracowników, partnerów biznesowych i poszkodowanych Klientów. Jeśli posiadamy duży budżet na bezpieczeństwo sieci, to skontaktujmy się także w tej sprawie ze specjalistyczną firmą zewnętrzną.

Dobry serwer i firmowy informatyk to nieodzowne elementy bezpieczeństwa

Ponownie wrócimy do klasyki, by przyznać, że mała firma, to mały kłopot, a duże firma, to niestety – bardzo duży kłopot, który wymaga odpowiedniego podejścia oraz fachowej opieki technicznej. Dlatego też koniecznym i niezbędnym krokiem jest zatrudnienie dobrego informatyka, który pewnie swego rodzaju inwestycją. Ponadto dobrym pomysłem jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa i zaleceń pokontrolnych, które właśnie wspomniany informatyk będzie nam w stanie stopniowo wdrażać. Jeszcze inną kwestią jest dobrej jakości serwer, który już przez naszego dostawcę będzie odpowiednio zabezpieczony. Firmowa architektura to klucz dla cyberzłodzieja, dlatego też powinniśmy go należycie chronić.

Jakie są inne skuteczne metody zabezpieczenia firmowej sieci komputerowej?

Już pisaliśmy o zapobieganiu, posiadaniu wewnętrznego informatyka oraz dobrej jakości serwera, na którym stoi nasza firmowa strona, ale i całą infrastruktura do zarządzania firmą. Równie ważną rolę odgrywa także odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Optymalny software powinien być wbudowanego firewalla czy też funkcję skanowania danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu znacznie trudniej będzie pobranie plików ze złośliwym oprogramowaniem, które następnie wykradnie nasze dane.

Powinniśmy także dokładnie przeszkolić naszych pracowników z zasad bezpieczeństwa w sieci firmowej. Absolutnie zakazane powinno być pobieranie i instalowanie oprogramowania z niepewnych oraz nieznanych źródeł. Jeszcze innymi sposobami na zabezpieczenie przed cyberatakami może być:

 • Analiza raportów,
 • Sprawdzanie na bieżąco informacji o nowych zagrożeniach w sieci,
 • Monitorowanie ruchu przychodnego i wychodzącego,
 • Regularnie aktualizowanie zabezpieczeń,
 • Zachęcanie pracowników do zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do potencjalnych zagrożeń.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności