Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Jak sformatować komputer?

Formatowanie komputera jest to proces, polegający na usuwaniu danych lub przywróceniu komputera do stanu fabrycznego. Możemy mieć więc do czynienia z samym usunięciem plików z dysku twardego lub z usunięciem plików oraz odinstalowaniem programów i zresetowaniem wszystkich ustawień systemowych. Więcej o tym, jak sformatować komputer – dowiesz się z tego artykułu.

Format laptopa. Co należy zrobić przed sformatowaniem?

Podstawową czynnością, jaką musisz wykonać przed formatowaniem komputera, czy laptopa jest dokładnie przejrzenie plików, znajdujących się na dysku. Należy sprawdzić, czy wśród nich nie ma czegoś, co jest Ci potrzebne. W przypadku, gdy chcesz zachować jakiś plik; przenieś go na inną partycję lub nośnik zewnętrzny np. płytę, czy pendrive. Warto także zrobić kopię zapasową systemu.

Metody formatowania dysku komputera i laptopa

Format laptopa nie należy do skomplikowanych czynności. Jedna z metod polega na wejściu w aplikację; "Mój komputer" i kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybrany dysk, a następnie wciśnięciu opcji "formatuj". Później już nic nie musisz robić, ponieważ to system operacyjny przeprowadza Cię przez dalszy proces. Formatowanie laptopa, jak widzisz, jest bardzo proste. Jak sformatować komputer? Istnieje też inna metoda. Należy prawym przyciskiem myszy kliknąć w "Mój komputer" oraz wybrać opcję "Zarządzaj", a później odnaleźć funkcję "Zarządzanie dyskami". Po wykonaniu tych kroków wyświetlą Ci się wszystkie podłączone dyski. Jedyne, co musisz zrobić to wybrać ten, który chcesz oczyścić. W celu rozpoczęcia procesu usuwania danych wybierz opcję "Formatuj".

Format dysku z biosa. Wszystko na temat tego procesu

Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, istnieje kilka sposobów na formatowanie dysku C. Ten proces możesz przeprowadzić też z poziomu BIOS-u. Formatowanie dysku z biosa raczej nie powinno przysporzyć Ci większych problemów. Jednak istotne jest to, aby trzymać się ściśle określonych zasad. W przeciwnym wypadku dojdzie do poważniejszych komplikacji. Ten proces jest niemożliwy do wykonania, ale za jego pomocą , możliwe jest uruchomienie formatowania. Będziesz potrzebować w tym przypadku USB z wgranym instalatorem Windows lub dysku CD/DVD.

Zerowanie dysku twardego. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Zerowanie dysku warto powierzyć specjalistom. Dla osoby, która nie ma pojęcia na temat tego, jak wyczyścić dysk do zera może być to trudne zadanie. Ten proces przeprowadza się np. w przypadku, gdy chcesz wyrzucić lub sprzedać swój stary dysk. Dzięki niemu trwale usuniesz dane, co zapewni większe bezpieczeństwo dla Ciebie. Istnieje kilka sposobów zerowania dysku twardego. Możesz to zrobić przy użyciu MHDD, Hardwipe, HD Tune, czy HDD Low Level Format Tool.

Jak zresetować pendrive?

Najprostszą i najszybszą metodą resetowania pendrive jest skorzystanie z funkcji formatowania. Jak zresetować pendrive? Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest podłączenie pamięci USB do komputera. Później należy otworzyć okno "Mój komputer" lub "Ten komputer". Tym sposobem wyświetli Ci się lista urządzeń, a na niej powinien znajdować się również Twój pendrive. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Formatuj".

Formatowanie Windowsa. Na czym polega?

Formatowanie Windowsa nie należy do skomplikowanych zadań. Na początku musisz otworzyć sekcję ustawienia systemu Windows. Aby tego dokonać; naciśnij kombinację klawiszy Windows + I. Innym sposobem jest też kliknięcie menu Start oraz ikony koła zębatego. Wyświetli Ci się okno konfiguracji i wtedy przejdź do sekcji "Aktualizacja i zabezpieczenia". Następnym krokiem jest kliknięcie opcji Odzyskiwanie i Start. Zazwyczaj po wykonaniu tych czynności pojawiają się dwie propozycje:

  • zachowaj moje pliki,
  • usuń wszystko.

Korzyści z formatowania komputera

Jak sformatować laptopa dobrze już wiesz. Warto też wspomnieć o korzyściach z dokonania tej operacji. Dzięki przeprowadzeniu tego procesu zyskasz szybszy czas rozruchu i usuniesz wszelkie problemy.

Jak sformatować komputer w przypadku pojawienia się wirusa?

W przypadku, gdy pojawi się wirus, nie będzie możliwe normalne korzystanie z urządzenia. W tym przypadku musisz wiedzieć, jak sformatować komputer. A skasowanie wszystkich danych z dysku twardego i ponowna instalacja systemu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak przed podjęciem jakiegokolwiek działania w tej sprawie, uruchom dobry program antywirusowy oraz zrób skanowanie z usunięciem zainfekowanych plików. Jak sformatować laptopa, ta wiedza przyda Ci się również w przypadku, gdy system przestanie działać.

Jak zrobić format komputera? Porady

Przed rozpoczęciem formatowania warto uruchomić konsolę odzyskiwania. Aby to zrobić, musisz kliknąć F8 i z listy wybrać odpowiednią pozycję. Czy wystarczy wiedzieć, jak zrobić format laptopa, czy jak zrobić format komputera, aby możliwe było dalsze działanie urządzenia? Okazuje się, że nie. Należy również wiedzieć, jak zainstalować od nowa system operacyjny.

HSM Recykling, niszczenie dysków twardych, archiwizacja dokumentów

Firma archiwizacyjna HSM Recykling to sprawdzona firma, która świadczy na najwyższym poziomie takie usługi jak np.:

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności