Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej to jedno z istotniejszych pytań, które powtarza się za każdym razem w wielu firmach.Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości.

Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej określono w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369). Zawiera ono także informacje, które wyjaśniają sprawę trzymania dokumentacji.

Wbrew pozorom do wyliczenia, ile czasu musisz przechowywać dokumenty w swojej firmie, nie jest potrzebny żaden kalkulator, ani skomplikowany system komputerowy. Najlepiej zobrazuje to, jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej przykład. 

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik został zatrudniony w twojej firmie po 1 stycznia 2019 roku lub później to należy przechowywać je przez 10 lat. W przypadku gdy pracownik został zatrudniony w twojej firmie przed tą datą,  to okres ten wynosić będzie 50 lat. Wynika to z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych.

Jeśli nie do końca jesteś pewien, co należy zrobić z danymi dokumentami, to warto zaufać takim instytucjom jak firma archiwizacyjna. Oni z pewnością pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję, także, jeśli chodzi o niszczenie dokumentów oraz podadzą Ci okres przechowywania dokumentacji pracowniczej 50 lat jak liczyć.

W jaki sposób przechowywać dokumentację pracowniczą?

Kiedyś była tylko jedna forma tworzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej — wersja papierowa. Dopiero rozwój technologii pozwolił na to, aby pracownicze dokumenty przechowywać w formie elektronicznej. Mówi o tym dokładnie paragraf 13 ust. 3 pkt 1-4 rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Pamiętać należy, że okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jest w tym wypadku taki sam, jak w przypadku tradycyjnej formy.

Jeśli zamierzasz przenieść papiery na wersję cyfrową, zadbaj o to, by zrobić to w sposób odpowiedni. Nie wystarczy jedynie zeskanowanie dokumentów. Należy również opatrzyć je odpowiednim podpisem elektronicznym.

Choć może wydawać się to oczywiste, to niektórzy dość lekko podchodzą do tematu dbania o kwestie związane z przechowywaniem dokumentacji. To dość poważny błąd, ponieważ nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej lub jakiekolwiek uchybienia w tej materii mogą sprawić, że w przypadku inspekcji urzędnika z Inspekcji Pracy zostaniesz ukarany grzywną od 1000 zł do 30 tys. złotych. Warto więc pamiętać nie tylko o okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jak liczyć, ale również o tym, dość istotnym, działaniu.

Dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana w miejscu, do którego mają dostęp jedynie upoważnione osoby. Pracodawca powinien wprowadzić procedury kontroli dostępu do tych akt, na przykład poprzez wykorzystanie systemu kontroli dostępu, umieszczenie dokumentów w zamkniętych szafach lub szafkach z kluczem lub systemie informatycznym, który wymaga autoryzacji użytkownika.

Co w przypadku, gdy skończy się okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

W przypadku, gdy minął termin, do którego należało trzymać akta pracowników, ten może wystąpić o wydanie swojej teczki. Ma na to 30 dni. W tym czasie pracodawca nie może ich zniszczyć. Jeśli osoba, której akta dotyczą, nie zgłosi się po nie, należy je zniszczyć w ciągu 30 dni. Zniszczenie ma uniemożliwić ich odtworzenie w jakikolwiek sposób.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.