Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej to jedno z istotniejszych pytań, które powtarza się za każdym razem w wielu firmach.Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości.

Jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej określono w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369). Zawiera ono także informacje, które wyjaśniają sprawę trzymania dokumentacji.

Wbrew pozorom do wyliczenia, ile czasu musisz przechowywać dokumenty w swojej firmie, nie jest potrzebny żaden kalkulator, ani skomplikowany system komputerowy. Najlepiej zobrazuje to, jak liczyć okres przechowywania dokumentacji pracowniczej przykład. 

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik został zatrudniony w twojej firmie po 1 stycznia 2019 roku lub później to należy przechowywać je przez 10 lat. W przypadku gdy pracownik został zatrudniony w twojej firmie przed tą datą,  to okres ten wynosić będzie 50 lat. Wynika to z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych.

Jeśli nie do końca jesteś pewien, co należy zrobić z danymi dokumentami, to warto zaufać takim instytucjom jak firma archiwizacyjna. Oni z pewnością pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję, także, jeśli chodzi o niszczenie dokumentów oraz podadzą Ci okres przechowywania dokumentacji pracowniczej 50 lat jak liczyć.

W jaki sposób przechowywać dokumentację pracowniczą?

Kiedyś była tylko jedna forma tworzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej — wersja papierowa. Dopiero rozwój technologii pozwolił na to, aby pracownicze dokumenty przechowywać w formie elektronicznej. Mówi o tym dokładnie paragraf 13 ust. 3 pkt 1-4 rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Pamiętać należy, że okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jest w tym wypadku taki sam, jak w przypadku tradycyjnej formy.

Jeśli zamierzasz przenieść papiery na wersję cyfrową, zadbaj o to, by zrobić to w sposób odpowiedni. Nie wystarczy jedynie zeskanowanie dokumentów. Należy również opatrzyć je odpowiednim podpisem elektronicznym.

Choć może wydawać się to oczywiste, to niektórzy dość lekko podchodzą do tematu dbania o kwestie związane z przechowywaniem dokumentacji. To dość poważny błąd, ponieważ nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej lub jakiekolwiek uchybienia w tej materii mogą sprawić, że w przypadku inspekcji urzędnika z Inspekcji Pracy zostaniesz ukarany grzywną od 1000 zł do 30 tys. złotych. Warto więc pamiętać nie tylko o okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jak liczyć, ale również o tym, dość istotnym, działaniu.

Dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana w miejscu, do którego mają dostęp jedynie upoważnione osoby. Pracodawca powinien wprowadzić procedury kontroli dostępu do tych akt, na przykład poprzez wykorzystanie systemu kontroli dostępu, umieszczenie dokumentów w zamkniętych szafach lub szafkach z kluczem lub systemie informatycznym, który wymaga autoryzacji użytkownika.

Co w przypadku, gdy skończy się okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

W przypadku, gdy minął termin, do którego należało trzymać akta pracowników, ten może wystąpić o wydanie swojej teczki. Ma na to 30 dni. W tym czasie pracodawca nie może ich zniszczyć. Jeśli osoba, której akta dotyczą, nie zgłosi się po nie, należy je zniszczyć w ciągu 30 dni. Zniszczenie ma uniemożliwić ich odtworzenie w jakikolwiek sposób.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.