Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Co zrobić ze zużytym dyskiem twardym?

Ze starego dysku komputerowego, nawet takiego, który nie reaguje już na podstawowe komendy użytkownika, nadal możemy odzyskać zapisane w nim dane. Jest to oczywiście dobra wiadomość, ale zarazem ostrzeżenie dla nieświadomych osób, które zwykle w takiej sytuacji wyrzucają zużyty dysk na śmieci. Jest to bardzo niebezpieczny proceder, po pierwsze ze względów ekologicznych, a po drugie – nawet przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa danych. Wielu cyberprzestępców odwiedza składy z wyrzuconym sprzętem komputerowym, przechwycając dyski twarde i niejednokrotnie wykradając wrażliwe dane, wraz z dostępami do kont bankowych! Szczególnie narażone na takie działanie są firmy, które mogą utracić wiele bardzo ważnych danych.

Co nam grozi, gdy stary dysk wyląduje w koszu?

Stary dysk, nawet ten, który wydaje nam się, że nie nadaje się do naprawy ląduje w koszu. Co to może dla nas oznaczać? Najczęściej niestety nic dobrego, ponieważ takie działanie może doprowadzić, chociażby do:

 • Dostania się dysku w niepowołane ręce i ponowne go uruchomienie,
 • Odzyskania danych zapisanych w jego pamięci,
 • Niewłaściwego wykorzystania znalezionych na nim danych,
 • Wycieku danych wrażliwych, należących do osób trzecich,
 • Ogromnych problemów dla dotychczasowego właściciela dysku.
 • Dlatego też, jeśli chcemy koniecznie zdecydować się na wyrzucenie zużytego dysku twardego, to w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać takie czynności, jak:

 • Udanie się z dyskiem do specjalistycznej firmy, która dokładnie i permanentnie go wyczyści,
 • Poprosić o przesłanie danych na nowy dysk, a następnie całkowicie je usunąć z dotychczasowej pamięci.
 • Dlaczego dokładne wyczyszczenie dysku przed wyrzuceniem jest takie ważne?

  Praktycznie na każdym kroku słyszymy głosy specjalistów, którzy mówią, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych. Słyszymy także o wielu sytuacjach, kiedy to na skutek niewłaściwego wyrzucania dysku na śmieci dochodziło do kradzieży istotnych danych osobowych. Kiedy dysk trafia w niepowołane ręce, może wyrządzić wiele szkód dla dotychczasowego właściciela. Osoby, które znają się na tego typu czynnościach, wręcz z dziecinną łatwością potrafią odzyskać większość danych, nawet z uszkodzonego dysku twardego. Pozyskanie ich w postaci plików, dokumentów, zdjęć czy filmów może być wykorzystywane przeciwko nam. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe wyrzucanie, czyli recykling prywatnych oraz firmowych dysków. Wyrzucając je bowiem do kontenera lub nawet do miejsca wskazanego na tego typu odpady, nigdy nie wiemy co stanie się z nimi kilka chwil później…

  Metody niszczenia dysków twardych

  Większość właścicieli firm zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe utylizowanie starych dysków twardych. By dane zniknęły z nich na zawsze, możemy użyć jednej z dwóch dość prostych metod.

  Pierwszą z nich jest metoda mechaniczna. Nie polega ona jednak na uderzeniu młotkiem o dysk. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt. Dlatego tez w tym celu używa się kruszarko-niszczarki, która sprawia, że dysku nie da się już ani naprawić, ani wyciągnąć z niego jakichkolwiek danych. Firmy zajmujące się taką utylizacją, zawsze po zakończeniu zlecenia wystawiają protokół i kartę przekazania odpadu.

  Drugą, równie skuteczną metodą jest demagnetyzacja elektronicznych nośników danych. W tym celu również należy użyć specjalnego, certyfikowanego urządzenia. W przeciwieństwie do pierwszej metody, z tej można skorzytać bezpośrednio u Klienta, ponieważ sprzęt używany do tej czynności jest znacznie bardziej mobilny. Przy okazji firma odbierze inne zalegające w przedsiębiorstwie elektrośmieci, które wymagają specjalnej utylizacji. Dlatego też dzięki takiemu działaniu, nie tylko pozbywamy się zalegającego, starego sprzętu, ale także jesteśmy proekologiczni i dbamy o naszą planetę!

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.