Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Co zrobić ze zużytym dyskiem twardym?

Ze starego dysku komputerowego, nawet takiego, który nie reaguje już na podstawowe komendy użytkownika, nadal możemy odzyskać zapisane w nim dane. Jest to oczywiście dobra wiadomość, ale zarazem ostrzeżenie dla nieświadomych osób, które zwykle w takiej sytuacji wyrzucają zużyty dysk na śmieci. Jest to bardzo niebezpieczny proceder, po pierwsze ze względów ekologicznych, a po drugie – nawet przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa danych. Wielu cyberprzestępców odwiedza składy z wyrzuconym sprzętem komputerowym, przechwycając dyski twarde i niejednokrotnie wykradając wrażliwe dane, wraz z dostępami do kont bankowych! Szczególnie narażone na takie działanie są firmy, które mogą utracić wiele bardzo ważnych danych.

Co nam grozi, gdy stary dysk wyląduje w koszu?

Stary dysk, nawet ten, który wydaje nam się, że nie nadaje się do naprawy ląduje w koszu. Co to może dla nas oznaczać? Najczęściej niestety nic dobrego, ponieważ takie działanie może doprowadzić, chociażby do:

 • Dostania się dysku w niepowołane ręce i ponowne go uruchomienie,
 • Odzyskania danych zapisanych w jego pamięci,
 • Niewłaściwego wykorzystania znalezionych na nim danych,
 • Wycieku danych wrażliwych, należących do osób trzecich,
 • Ogromnych problemów dla dotychczasowego właściciela dysku.
 • Dlatego też, jeśli chcemy koniecznie zdecydować się na wyrzucenie zużytego dysku twardego, to w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać takie czynności, jak:

 • Udanie się z dyskiem do specjalistycznej firmy, która dokładnie i permanentnie go wyczyści,
 • Poprosić o przesłanie danych na nowy dysk, a następnie całkowicie je usunąć z dotychczasowej pamięci.
 • Dlaczego dokładne wyczyszczenie dysku przed wyrzuceniem jest takie ważne?

  Praktycznie na każdym kroku słyszymy głosy specjalistów, którzy mówią, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych. Słyszymy także o wielu sytuacjach, kiedy to na skutek niewłaściwego wyrzucania dysku na śmieci dochodziło do kradzieży istotnych danych osobowych. Kiedy dysk trafia w niepowołane ręce, może wyrządzić wiele szkód dla dotychczasowego właściciela. Osoby, które znają się na tego typu czynnościach, wręcz z dziecinną łatwością potrafią odzyskać większość danych, nawet z uszkodzonego dysku twardego. Pozyskanie ich w postaci plików, dokumentów, zdjęć czy filmów może być wykorzystywane przeciwko nam. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe wyrzucanie, czyli recykling prywatnych oraz firmowych dysków. Wyrzucając je bowiem do kontenera lub nawet do miejsca wskazanego na tego typu odpady, nigdy nie wiemy co stanie się z nimi kilka chwil później…

  Metody niszczenia dysków twardych

  Większość właścicieli firm zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe utylizowanie starych dysków twardych. By dane zniknęły z nich na zawsze, możemy użyć jednej z dwóch dość prostych metod.

  Pierwszą z nich jest metoda mechaniczna. Nie polega ona jednak na uderzeniu młotkiem o dysk. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt. Dlatego tez w tym celu używa się kruszarko-niszczarki, która sprawia, że dysku nie da się już ani naprawić, ani wyciągnąć z niego jakichkolwiek danych. Firmy zajmujące się taką utylizacją, zawsze po zakończeniu zlecenia wystawiają protokół i kartę przekazania odpadu.

  Drugą, równie skuteczną metodą jest demagnetyzacja elektronicznych nośników danych. W tym celu również należy użyć specjalnego, certyfikowanego urządzenia. W przeciwieństwie do pierwszej metody, z tej można skorzytać bezpośrednio u Klienta, ponieważ sprzęt używany do tej czynności jest znacznie bardziej mobilny. Przy okazji firma odbierze inne zalegające w przedsiębiorstwie elektrośmieci, które wymagają specjalnej utylizacji. Dlatego też dzięki takiemu działaniu, nie tylko pozbywamy się zalegającego, starego sprzętu, ale także jesteśmy proekologiczni i dbamy o naszą planetę!

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności