Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Recykling ludzkich włosów - To możliwe!

W dzisiejszym świecie, w którym ochrona środowiska jest coraz bardziej palącym problemem, pojawiają się innowacyjne sposoby recyklingu i wykorzystania nietypowych surowców. Jednym z takich materiałów są ludzkie włosy. Do tej pory najczęściej włosy obcięte przez fryzjera trafiały do kosza, w najlepszym przypadku były przeznaczane do tworzenia peruki. Obecnie na niesamowity pomysł wpadł belgijski start-up działający na rzecz gospodarki cyrkularnej. Wykorzystał on odpady z zakładów fryzjerskich do produkcji mat filtrujących. Okazuje się bowiem, że ludzkie włosy bardzo skutecznie zatrzymują ropę i inne węglowodory. Dowiedzmy się zatem nieco więcej o tym niecodziennym przedsięwzięciu…

Ludzkie włosy jako cenny surowiec - Dlaczego warto poddawać je recyklingowi?

Włosy są niezwykle wyjątkowym surowcem ze względu na swoje właściwości i skład chemiczny. Składają się głównie z keratyny, substancji, która ma wiele praktycznych zastosowań. Przekształcenie włosów w materiał do recyklingu otwiera z kolei drzwi do wielu możliwości wykorzystania ich w różnych dziedzinach, od przemysłu kosmetycznego po produkcję materiałów filtrujących.

Proces recyklingu włosów - Od odzysku do nowych możliwości

Dzięki unikalnym właściwościom keratyny, włosy są niezwykle skuteczne w wiązaniu metali ciężkich i metaloidów. Nie ulegają fermentacji ani gniciu, są również odporne na działanie czynników chemicznych. Badania dowodzą, że pojedynczy włos jest w stanie utrzymać wagę, która jest 10 milionów razy większa niż jego własna. Wykorzystując te cechy, belgijska organizacja non-profit o nazwie Dung Dung stworzyła program Hair Recycle, który koncentruje się na zbieraniu i recyklingu odpadów z włosów.

Program Hair Recycle jest prowadzony we współpracy z salonami fryzjerskimi w krajach Beneluksu. Zbiera się tam ścinki włosów, które następnie są przetwarzane. Cały proces recyklingu jest niezwykle prosty i zajmuje tylko godzinę. Włosy są wkładane do specjalnej maszyny, która przekształca je w maty o kształcie kwadratowym o rozmiarach 60 cm x 60 cm. Każda taka mata składa się z trzech warstw i waży około jednego kilograma.

Maty z włosów, które powstają w ramach programu Hair Recycle, są wykorzystywane następnie na trzy sposoby. Po pierwsze, służą do oczyszczania wody poprzez absorpcję. Włosy wchłaniają szkodliwe substancje, takie jak olej, co pozwala na usunięcie tych zanieczyszczeń z wód świata. Ponadto, keratyna z włosów może być ekstrahowana i wykorzystywana do leczenia oparzeń skóry. Ostatnim zastosowaniem jest produkcja nowych produktów, na przykład worków do recyklingu wykonanych z biokompozytu.

Patrick Janssen, założyciel organizacji Dung Dung, podkreśla, że recykling włosów jest nie tylko skutecznym sposobem na redukcję odpadów, ale także daje możliwość wykorzystania ich w pożyteczny sposób. Przez recykling włosów, nie tylko poprawiamy stan środowiska, ale także tworzymy nowe materiały, które mogą mieć szerokie zastosowanie. Wprowadzając hasło "To cut. Collect. To recycle.", czyli „Obcinać. Zbierać. Recyklingować.”, organizacja Dung Dung zachęca do aktywnego uczestnictwa w tym ekologicznym procesie.

Włosy do tej pory były dużym problemem, teraz może się to diametralnie zmienić!

Ogromna ilość włosów, które są odpadem i trudno ulegają rozkładowi, stała się poważnym wyzwaniem. Tylko w samej Wielkiej Brytanii w ciągu roku gromadzi się aż 6,5 tysiąca ton włosów. Chociaż długie i zdrowe kosmyki można wykorzystać do produkcji peruk, krótkie ścinki stanowią większe wyzwanie. Na szczęście stale poszukiwane są nowe sposoby ich zastosowania, a pomysł belgijskiego start-up’u nie jest jedynym. Ze względu na bogactwo w azot, włosy znalazły swoje zastosowanie, chociażby jako nawóz ogrodowy. Niektóre firmy, takie jak londyńska firma Biohm, przekształcają ścinki włosów z salonów fryzjerskich w innowacyjne materiały, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów drewnopochodnych. Co więcej, podczas tegorocznego London Design Week, studio Sanne Visser zaprezentowało artykuły gospodarstwa domowego, które wykorzystywały sznurki wykonane z włosów. To tylko niektóre z kreatywnych sposobów, które pokazują, że włosy mogą znaleźć nowe życie i przyczynić się do zrównoważonej przyszłości.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.