Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

"Podróbki" znanych komunikatorów śledziły rozmowy Polaków!

W erze cyfrowej rewolucji, w której przesyłanie informacji i komunikacja online stały się integralną częścią naszego życia, ochrona prywatności online jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże, nawet w świecie zaawansowanych zabezpieczeń i systemów, nie jesteśmy bezpieczni przed zagrożeniami, które mogą naruszyć naszą prywatność w sieci. Ostatnio odnotowano przypadki, które podkreślają istnienie tzw. podróbek popularnych komunikatorów, takich jak Signal i Telegram, które nie tylko podszywają się pod oryginalne aplikacje, ale również śledzą rozmowy Polaków! Jak w ogóle doszło do tego typu zagrożeń? Przekonajmy się…

Fakty i zdarzenia

Podróbki komunikatorów Signal i Telegram zainfekowały smartfony Polaków, co wywołało poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Przypadek ten wydaje się być tylko jednym z wielu, które zaczynają wychodzić na jaw i podkreśla potrzebę większej ostrożności w korzystaniu z aplikacji komunikacyjnych.

Jak jednak konkretnie do tego doszło? Otóż w fałszywych wersjach komunikatorów udostępnionych w Google Play oraz Samsung Galaxy Store zostały zaszyte narzędzia szpiegujące BadBazaar. Spreparowane aplikacje to kolejno Signal Plus Messenger - udający oryginalnego Signala oraz FlyGram, który miał przypominać użytkownikom aplikację Telegram.

W przypadku Androda czyli Google Play problem został usunięty w maju tego roku. FlyGram z kolei został usunięty jeszcze wcześniej, bo w styczniu 2021 roku. Jak się jednak okazało, tak szybkiej reakcji nie doświadczyli użytkownicy Samsung Galaxy Store, gdzie spreparowane aplikacje mogliśmy pobierać jeszcze w poprzednim tygodniu!

Skutki i konsekwencje

 • Naruszenie prywatności - Najważniejszym skutkiem jest oczywiście naruszenie prywatności użytkowników. Dostęp do prywatnych rozmów i danych osobowych może prowadzić bowiem do różnych form szantażu, kradzieży tożsamości i innych przestępstw, które mogą mieć długotrwałe skutki dla ofiar.
 • Uwaga wobec aplikacji - Zdarzenia te wywołują obawy co do bezpieczeństwa innych aplikacji komunikacyjnych. Użytkownicy mogą stać się bardziej sceptyczni i zrezygnować z korzystania z popularnych komunikatorów na rzecz mniej znanych i mniej ryzykownych rozwiązań.
 • Wzrost potrzeby edukacji cyfrowej - Naruszenia prywatności online podkreślają potrzebę edukacji cyfrowej. Użytkownicy muszą być bardziej świadomi zagrożeń i umieć rozpoznawać fałszywki oraz dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
 • Jak zabezpieczyć zatem swoją prywatność online?

  W obliczu takich zagrożeń nie można być zbyt ostrożnym, jeśli chodzi o ochronę swojej prywatności online. Oto kilka praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane i rozmowy:

 • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł. Nigdy nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł lub stron internetowych. Korzystaj z oficjalnych sklepów aplikacji, takich jak Google Play dla systemu Android lub AppStore dla systemu iOS. Unikaj instalowania aplikacji z podejrzanych źródeł, ponieważ mogą to być fałszywki lub zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Sprawdzaj recenzje i oceny. Zanim zainstalujesz jakąkolwiek aplikację, przeczytaj recenzje i oceny innych użytkowników. Jeśli aplikacja ma wiele negatywnych opinii lub niską ocenę, być może warto zastanowić się nad jej instalacją.
 • Aktualizuj regularnie. Upewnij się, że wszystkie aplikacje na twoim smartfonie są regularnie aktualizowane. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed lukami i zagrożeniami.
 • Korzystaj z autoryzowanych komunikatorów. Korzystaj tylko z autoryzowanych aplikacji komunikacyjnych, takich jak Signal, Telegram, WhatsApp czy Messenger. Unikaj mniej znanych i podejrzanych aplikacji.
 • Ustaw silne hasła. Zabezpiecz swoje konta hasłami o dużej sile. Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł i korzystaj z różnych haseł dla różnych kont.
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która utrudnia dostęp nieautoryzowanym osobom.
 • Dbaj o edukację cyfrową. Poznaj zagrożenia związane z cyberprzestępczością i ucz się, jak rozpoznawać fałszywki oraz unikać pułapek online. Warto inwestować czas w edukację cyfrową, aby być bardziej świadomym użytkownikiem internetu.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności