Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

"Podróbki" znanych komunikatorów śledziły rozmowy Polaków!

W erze cyfrowej rewolucji, w której przesyłanie informacji i komunikacja online stały się integralną częścią naszego życia, ochrona prywatności online jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże, nawet w świecie zaawansowanych zabezpieczeń i systemów, nie jesteśmy bezpieczni przed zagrożeniami, które mogą naruszyć naszą prywatność w sieci. Ostatnio odnotowano przypadki, które podkreślają istnienie tzw. podróbek popularnych komunikatorów, takich jak Signal i Telegram, które nie tylko podszywają się pod oryginalne aplikacje, ale również śledzą rozmowy Polaków! Jak w ogóle doszło do tego typu zagrożeń? Przekonajmy się…

Fakty i zdarzenia

Podróbki komunikatorów Signal i Telegram zainfekowały smartfony Polaków, co wywołało poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Przypadek ten wydaje się być tylko jednym z wielu, które zaczynają wychodzić na jaw i podkreśla potrzebę większej ostrożności w korzystaniu z aplikacji komunikacyjnych.

Jak jednak konkretnie do tego doszło? Otóż w fałszywych wersjach komunikatorów udostępnionych w Google Play oraz Samsung Galaxy Store zostały zaszyte narzędzia szpiegujące BadBazaar. Spreparowane aplikacje to kolejno Signal Plus Messenger - udający oryginalnego Signala oraz FlyGram, który miał przypominać użytkownikom aplikację Telegram.

W przypadku Androda czyli Google Play problem został usunięty w maju tego roku. FlyGram z kolei został usunięty jeszcze wcześniej, bo w styczniu 2021 roku. Jak się jednak okazało, tak szybkiej reakcji nie doświadczyli użytkownicy Samsung Galaxy Store, gdzie spreparowane aplikacje mogliśmy pobierać jeszcze w poprzednim tygodniu!

Skutki i konsekwencje

 • Naruszenie prywatności - Najważniejszym skutkiem jest oczywiście naruszenie prywatności użytkowników. Dostęp do prywatnych rozmów i danych osobowych może prowadzić bowiem do różnych form szantażu, kradzieży tożsamości i innych przestępstw, które mogą mieć długotrwałe skutki dla ofiar.
 • Uwaga wobec aplikacji - Zdarzenia te wywołują obawy co do bezpieczeństwa innych aplikacji komunikacyjnych. Użytkownicy mogą stać się bardziej sceptyczni i zrezygnować z korzystania z popularnych komunikatorów na rzecz mniej znanych i mniej ryzykownych rozwiązań.
 • Wzrost potrzeby edukacji cyfrowej - Naruszenia prywatności online podkreślają potrzebę edukacji cyfrowej. Użytkownicy muszą być bardziej świadomi zagrożeń i umieć rozpoznawać fałszywki oraz dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
 • Jak zabezpieczyć zatem swoją prywatność online?

  W obliczu takich zagrożeń nie można być zbyt ostrożnym, jeśli chodzi o ochronę swojej prywatności online. Oto kilka praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane i rozmowy:

 • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł. Nigdy nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł lub stron internetowych. Korzystaj z oficjalnych sklepów aplikacji, takich jak Google Play dla systemu Android lub AppStore dla systemu iOS. Unikaj instalowania aplikacji z podejrzanych źródeł, ponieważ mogą to być fałszywki lub zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Sprawdzaj recenzje i oceny. Zanim zainstalujesz jakąkolwiek aplikację, przeczytaj recenzje i oceny innych użytkowników. Jeśli aplikacja ma wiele negatywnych opinii lub niską ocenę, być może warto zastanowić się nad jej instalacją.
 • Aktualizuj regularnie. Upewnij się, że wszystkie aplikacje na twoim smartfonie są regularnie aktualizowane. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed lukami i zagrożeniami.
 • Korzystaj z autoryzowanych komunikatorów. Korzystaj tylko z autoryzowanych aplikacji komunikacyjnych, takich jak Signal, Telegram, WhatsApp czy Messenger. Unikaj mniej znanych i podejrzanych aplikacji.
 • Ustaw silne hasła. Zabezpiecz swoje konta hasłami o dużej sile. Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł i korzystaj z różnych haseł dla różnych kont.
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która utrudnia dostęp nieautoryzowanym osobom.
 • Dbaj o edukację cyfrową. Poznaj zagrożenia związane z cyberprzestępczością i ucz się, jak rozpoznawać fałszywki oraz unikać pułapek online. Warto inwestować czas w edukację cyfrową, aby być bardziej świadomym użytkownikiem internetu.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.