Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Ogromny wyciek danych, którego tak naprawdę nie było - dlaczego powinniśmy się obawiać?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o wyciekach danych, które zagrażają naszej prywatności i bezpieczeństwu online. Nic więc w tym dziwnego, że coraz bardziej obawiamy się o prywatność i bezpieczeństwo naszych danych. Co jednak się stanie, gdy ogłoszony wyciek danych okazuje się być jedynie fałszywą informacją? Dlaczego powinniśmy się martwić, nawet jeśli wyciek danych nie miał miejsca? Poniżej postaramy się przeanalizować tę sytuację i omówimy powody, dla których powinniśmy zachować czujność.

Media robiące szum

Niestety, wycieki danych i ataki hakerskie są ostatnio bardzo popularne, nie tylko wśród przestępców, ale także i wśród mediów, które chętnie nagłaśniają wszelkie tego typu sprawy licząc na nowych czytelników. Oczywiście nie ma w tym nic złego, dobrze jest w końcu uczulać internautów na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na nas w sieci. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przywoływane przez media wycieki są nieprawdziwe – a niestety takich jest coraz więcej.

Wszystko przez tzw. stealer logi, czyli zestaw danych, który pochodzi z zainfekowanych komputerów prywatnych użytkowników. W związku z tym w pliku znajdują się dane tylko tych osób, które posiadają zainfekowany komputer – problem nie dotyczy więc konkretnego serwisu, typu Facebook, OLX czy Allegro, lecz nas samych.

Jak zatem radzić sobie z niesprawdzonymi informacjami?

Ważne jest byśmy potrafili sami sprawdzać, czy dane informacje są prawdziwe czy też wyssane z palca. Warto również mieć na uwadze, że hakerzy wykorzystują przeróżne sposoby, by wykraść nasze dane. Dlatego też w sieci należy być czujnym i ostrożnym. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których czujność jest tak ważna:

 • Sztuczki przestępców internetowych: W świecie cyberprzestępczości nie brakuje sprytnych oszustw i manipulacji. Twórcy fałszywych wycieków danych mogą celowo rozpowszechniać dezinformację w celu wywołania paniki i niepokoju wśród użytkowników. Tego rodzaju działania mogą prowadzić z kolei do chaosu i dezorientacji w sieci.
 • Skutki psychologiczne: Nawet jeśli wyciek danych okazuje się być fałszywy, sam fakt jego ogłoszenia może wpłynąć na nasze samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa. Ludzie często reagują emocjonalnie na informacje o zagrożeniach, szczególnie w kontekście prywatności i bezpieczeństwa w sieci. To może prowadzić w następstwie do zwiększonego poziomu stresu i niepokoju.
 • Spadek zaufania do instytucji: Fałszywe wycieki danych mogą wpływać na nasze zaufanie do instytucji, które mają kontrolować i chronić nasze dane. Jeśli często spotykamy się z informacjami o wyciekach danych, nawet jeśli są one fałszywe, nasze zaufanie do takich instytucji może zostać podważone. To z kolei może prowadzić do większej nieufności i sceptycyzmu wobec sposobu, w jaki nasze dane są gromadzone i przechowywane.
 • Zwiększone ryzyko phishingu: Fałszywe wycieki danych mogą stworzyć doskonałą okazję dla oszustów, aby wykorzystać naszą dezorientację i przeprowadzić ataki phishingowe. Osoby, które są zaniepokojone fikcyjnym wyciekiem danych, mogą stać się bardziej podatne na podszywanie się pod instytucje i udostępnianie swoich danych osobowych. To może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak kradzież tożsamości czy utrata funduszy.
 • Edukacja i świadomość: Fałszywe wycieki danych są doskonałą okazją do zwiększenia świadomości użytkowników na temat zagrożeń związanych z prywatnością i bezpieczeństwem online. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych danych osobowych i jakie ryzyko niesie za sobą ich nieostrożne udostępnianie. Fałszywe wycieki danych mogą skłonić nas do zwrócenia większej uwagi na nasze zachowanie w sieci i podjęcia odpowiednich środków ostrożności.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.