Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Ochrona danych w samochodzie - przedstawiono zatrważający raport

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Samochód jako mobilne centrum danych

Współczesne samochody, zwłaszcza te z zaawansowanymi systemami rozrywki i nawigacji, przypominają prawdziwe centra danych na kołach. Zbierają one dane na temat naszych nawyków jazdy, miejsc, do których się udajemy, preferencji muzycznych, a nawet biometrycznych informacji o naszym zdrowiu. Dzięki temu producenci samochodów mogą dostosowywać swoje produkty do indywidualnych potrzeb kierowców i pasażerów.

Jednakże problem pojawia się w momencie, gdy te dane są gromadzone, przetwarzane i przechowywane bez należytej ochrony. Raporty wskazują bowiem, że wiele samochodów jest podatnych na ataki hakerów, którzy mogą przejąć kontrolę nad pojazdem lub dostępem do naszych prywatnych informacji.

Braki w ochronie danych w samochodach

Raporty z badań fundacji Mozilla dotyczące ochrony danych w samochodach wykazują wiele kluczowych braków. Przebadano 25 producentów samochodów i podkreślono zagrożenia prywatności kierowców. Konkluzja była jasna – prywatność nie jest uwzględniana. Warto podkreślić, że w żadnym innym badaniu dotyczącym ochrony danych osobowych ten punkt nie wypadł tak źle, jak w przypadku aut. 84 procent producentów przekazuje lub sprzedaje dane użytkowników usługodawcom, brokerom danych i innym firmom. Z badania wynika, że nieco ponad połowa producentów samochodów oświadczyła nawet, że „na żądanie” przekaże dane rządom lub organom ścigania. I to bez orzeczenia sądu! O jakich brakach możemy więc mówić?

 • Brak standardów bezpieczeństwa: W przemyśle motoryzacyjnym brakuje spójnych standardów bezpieczeństwa dotyczących ochrony danych. Każdy producent samochodów rozwija swoje własne systemy, co sprawia, że jest to trudne do standaryzacji i kontrolowania.
 • Zbyt duża ilość danych: Samochody gromadzą znacznie więcej danych, niż jest to niezbędne do prowadzenia pojazdu. To sprawia, że istnieje ryzyko, że nasze prywatne informacje mogą być nadużywane lub dostępne dla osób trzecich.
 • Brak edukacji: Właściciele samochodów często nie są świadomi, jakie dane są zbierane przez ich pojazdy i jakie ryzyko niesie to za sobą. Brakuje edukacji na ten temat, co pozostawia kierowców i pasażerów bez środków ochrony.
 • Zatrważające przykłady

  Raporty o ochronie danych w samochodach prezentują wiele zatrważających przykładów. Należy do nich:

 • Hacking pojazdów: Atak hakerów na samochody, który umożliwił im zdalne sterowanie pojazdem. To nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu.
 • Ujawnienie prywatnych informacji: Wycieki danych z systemów samochodów, które ujawniają prywatne informacje kierowcy, takie jak lokalizacja, historia tras i nawyki jazdy.
 • Zdobycie biometrycznych danych: Samochody coraz częściej wykorzystują biometryczne dane kierowców, takie jak odciski palców lub rozpoznawanie twarzy, co stwarza ryzyko ich nadużycia.
 • Jak zatem chronić swoją prywatność w samochodzie?

  Mimo tych zatrważających ustaleń istnieją kroki, które możemy podjąć, aby chronić swoją prywatność w samochodzie. Należą do nich przede wszystkim:

 • Aktualizacje systemów: Regularnie aktualizuj oprogramowanie i systemy swojego samochodu, aby zapewnić najnowsze zabezpieczenia.
 • Wyłącz niepotrzebne funkcje: Wyłącz funkcje zbierania danych, które nie są niezbędne do korzystania z samochodu
 • Korzystaj z prywatnych profili: Jeśli twój samochód oferuje funkcję tworzenia prywatnych profili, korzystaj z niej, aby oddzielić swoje dane od danych innych użytkowników.
 • Oświadczenie o prywatności: Zawsze czytaj oświadczenie o prywatności dostarczane przez producenta samochodu i dowiedz się, jakie dane są zbierane i w jaki sposób są przetwarzane.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.