Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

LEGO a recykling. Dlaczego firma z niego nie korzysta?

Klocki LEGO, choć uznawane za ikony zabawek, to niestety do ich produkcji nie są wykorzystywane możliwości recyklingu, który to aktualnie jest bardzo modny i chwalony. Jak się okazuje, cechują się one specyficznymi właściwościami, które utrudniają proces recyklingu.

Ich trwałość i łączenie się w niespotykany sposób sprawiają, że tradycyjne metody recyklingu nie są łatwe do zastosowania. Charakterystyczne dla LEGO połączenia sprawiają, że klocki są trudne do rozdzielenia na poszczególne elementy, co jest kluczowe w procesie recyklingu.

Co więcej, materiały używane do produkcji klocków LEGO są starannie wyselekcjonowane i poddane rygorystycznym testom jakości, co sprawia, że recykling nie zapewniałby oczekiwanej jakości klocków. Firma skupia się w związku z tym na dostarczaniu produktów o najwyższej jakości, co jest jednym z filarów ich sukcesu, jednak równocześnie stanowi przeszkodę w procesie recyklingu.

Dokładność i jakość to nie jedyne aspekty, dla których recykling nie jest możliwy

Wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu w klockach LEGO wydawałoby się być rozwiązaniem zwiększającym zrównoważony charakter produkcji, ale tak naprawdę generuje to swoje własne trudności. Jak już wspomnieliśmy powyżej, dokładność i trwałość klocków byłaby bardzo trudna do odwzorowania w przypadku procesu recykling. Co prawda, recykling umożliwia wytworzenie nowych produktów z odzyskanego materiału, jednak produkcja klocków LEGO z recyklingu staje się skomplikowana. Jak donosi amerykański magzyn Wired, wytwarzanie klocków z recyklingu wymaga bardziej intensywnych procesów energetycznych, takich jak suszenie materiału w bardzo wysokiej temperaturze w celu pozbycia się wilgoci. Same procesy takie jak instalacja nowych linii do produkcji materiału prefabrykowanego oraz wykorzystanie energii odnawialnej, według analiz LEGO, generują większe koszty dla środowiska niż dotychczasowa produkcja z tworzywa ABS.

Mimo że firma poszukuje rozwiązań, krytyka jest zrozumiała, gdyż ogłaszanie wyników prac nad recyklingiem bez ich faktycznej implementacji budzi kontrowersje. LEGO zdaje sobie sprawę, że potrzebne są zmiany w zgodzie z rosnącą świadomością ekologiczną. Wciąż jednak klocki LEGO, mimo przekazywania z pokolenia na pokolenie i dostępności na rynku wtórnym, w większości stanowią elementy wykonane z tradycyjnego, nierecyklingowanego plastiku ABS.

Czy firma LEGO znajdzie ostateczne rozwiązanie dla recyklingu klocków? To pytanie pozostaje otwarte w kontekście wysiłków firmy w dziedzinie ochrony środowiska, ale równocześnie problematycznych aspektów związanych z samym procesem recyklingu plastiku.

Alternatywne kierunki działań LEGO

Pomimo braku bezpośredniego recyklingu, LEGO konsekwentnie działa w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma skupia się na zmniejszaniu zużycia plastiku, redukcji emisji dwutlenku węgla, wykorzystaniu energii odnawialnej oraz poszukiwaniu alternatywnych materiałów do produkcji.

Duński gigant podjął także zobowiązania dotyczące zmniejszenia zużycia plastiku do 2030 roku oraz inwestycji w badania nad alternatywnymi materiałami, w poszukiwaniu bardziej ekologicznych źródeł do produkcji klocków. LEGO koncentruje się zatem na innowacjach i długoterminowym rozwoju zrównoważonym, choć aktualnie recykling nie jest głównym elementem ich strategii.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.