Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Które dokumenty można wyrzucić w 2023?

Które dokumenty można wyrzucić w 2023? Ile lat trzeba przechowywać pity? Wybór odpowiedniego momentu do zniszczenia czy do utylizacji wymienionych wcześniej ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście kontroli przedstawicieli różnych urzędów. Pytanie, które często pada - brzmi: "ile trzeba trzymać dokumenty" różnego typu. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to oraz wyjaśnić inne wątpliwości, zawierające się w stwierdzeniu: ile przechowywać dokumenty?

Ile przechowywać dokumenty?

Zanim przystąpimy do niszczenia jakichkolwiek dokumentów - pitów, paragonów czy reklamacji, warto dowiedzieć się, ile trzeba trzymać dokumenty tego rodzaju. Okres przechowywania zależy bowiem od rodzaju danego kwitu. Inne przepisy dotyczą kwestii PIT-ów, inne zaś faktur, korekt oraz not księgowych. W przypadku odpowiedzi na pytanie: który rok można wyrzucić w 2023? W przypadku dokumentów księgowych będą to kwity wystawione do 2015 roku. Tu jednak warto przeczytać o wyjątkach, które wymieniamy w dalszej części naszego artykułu.  

Ile trzeba trzymać dokumenty, prowadząc firmę?

Jeśli jesteś właścicielem firmy to obowiązuje cię między innymi prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Wśrod nich najważniejsze miejsce zajmują umowy o pracę. Okres ich przechowywania może wynosić 10 lub nawet 50 lat, w zależności od daty ich podpisania. Co to oznacza? Umowy podpisane po 1 stycznia 2019 roku muszą być przechowywane przez 10 lat, natomiast te zawarte przed 31 grudnia 2018 – nawet przez 50 lat! W 2023 roku możemy zatem zniszczyć umowy pracownicze, które podpisane były w 1972 roku.

Dla każdego przedsiębiorcy odpowiednie przechowywanie dokumentacji księgowej jest niezbędne. Przechowywanie dokumentów księgowych oraz kwestia ile lat należy je trzymać stanowi nie tylko podstawę do sporządzania sprawozdań finansowych, ale również jest istotnym narzędziem w przypadku audytów oraz kontroli podatkowych. Standardowy okres przechowywania większości dokumentów księgowych wynosi 5 lat. Jest to okres, który wynika z przepisów podatkowych i regulacji dotyczących przechowywania dokumentacji finansowej. Jednakże, warto pamiętać, że niektóre dokumenty księgowe mogą podlegać dłuższemu okresowi przechowywania, dlatego też dokładna identyfikacja tych dokumentów jest kluczowa dla prawidłowego zarządzania finansami firmy. Jak długo przechowywać pit?

Jaka jest odpowiedź na pytanie: przechowywanie faktur ile lat? Przechowywanie faktur stanowi istotny element prowadzenia działalności gospodarczej. Faktury są nie tylko dowodem transakcji, ale także podstawą do rozliczeń podatkowych i księgowych. Standardowy okres przechowywania faktur wynosi 5 lat od daty ich wystawienia. To oznacza, że faktury powinny być dostępne i zabezpieczone przez ten okres czasu w celu ewentualnych kontroli podatkowych lub audytów. W 2023 roku możesz zniszczyć faktury z 2017.

Dokumentacja podatkowa. Kiedy możemy pozbyć się PIT-ów?

Ile lat trzeba trzymać pity? Obowiązek przechowywania deklaracji podatkowych dłużej niż 5 lat dotyczy określonych grup podatników. Odpowiedź na pytanie: Jak długo trzeba trzymać pity zależy od konkretnej sytuacji podatkowej, a nie dla wszystkich obowiązuje pięcioletni okres archiwizacji dokumentów.

Podatnicy, rozliczający straty z lat ubiegłych w ramach działalności gospodarczej mają obowiązek przechowywać deklaracje podatkowe oraz związane z nimi dokumenty przez dłuższy okres. Stratę można odliczać przez 5 lat od momentu jej powstania, jednak nie więcej niż połowę w jednym roku. Dlatego podatnicy w tej kategorii mogą być zobowiązani do przechowywania dokumentów przez więcej niż 5 lat. Odpowiedź na pytanie: jak długo przechowywać pit? W tej sytuacji warto mieć dokumenty nawet sprzed 2017 roku.

Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej strat, osoby korzystające z odpisów amortyzacyjnych również mogą być zobowiązane do przechowywania dokumentacji przez dłuższy okres. Odpisy amortyzacyjne mogą wpływać na podatek dochodowy, dlatego dokumenty z nimi związane powinny być dostępne w razie potrzeby. W tym wypadku odpowiedź na pytanie: ile lat przechowywać pity wynosi więcej niż 5 lat.

Jeśli skorzystaliście z ulgi mieszkaniowej, również macie obowiązek przechowywania dokumentów podatkowych przez dłuższy okres. Ulga mieszkaniowa wpływa na obliczenie podatku dochodowego, dlatego dokumenty z nią związane powinny być dostępne przez odpowiednio długi czas.

W związku z powyższym fiskus może zażądać dostępu do dokumentów z roku, w którym wystąpiła określona sytuacja podatkowa, np. poniesienie straty lub skorzystanie z ulgi. Dlatego podatnicy w tych sytuacjach mogą być zobowiązani do archiwizacji swoich dokumentów, aby móc odpowiednio udokumentować swoją sytuację podatkową w razie kontroli podatkowej. Ważne jest, aby zachować wszystkie dokumenty podatkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji podatkowych.

Dokumentacja ZUS. Kiedy możesz dokonać utylizacji?

Jak długo przechowywać dokumenty ZUS? Kwestia przechowywania dokumentów związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest istotnym aspektem zarządzania dokumentacją firmy ale także osób prywatnych. Odpowiedni okres przechowywania dokumentów ZUS ma znaczenie zarówno dla zgodności z przepisami, jak i dla ewentualnych potrzeb audytowych.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokumentację ZUS należy przechowywać przez 5 lat od daty każdej wpłaty. Jednakże, istnieją sytuacje, w których ten okres może zostać wydłużony, dlatego też zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku decyzji o utylizacji tych dokumentów z tej instytucji.

Przechowywanie dokumentacji księgowej. Klucz do prawidłowego zarządzania finansami

Warto pamiętać, że przed zniszczeniem jakichkolwiek dokumentów, warto dokładnie zorientować się, ile czasu powinniśmy je przechowywać zgodnie z obowiązującymi przepisami. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z odpowiednim urzędem lub wykwalifikowaną firmą, aby zapewnić zgodność z przepisami i uniknąć potencjalnych problemów związanych z niewłaściwym przechowywaniem dokumentów.

Digitalizacja dokumentów. Nowa era zarządzania informacją w biznesie

W dzisiejszym świecie przedsiębiorstwa muszą dostosowywać się do nowych technologii, aby zachować konkurencyjność i efektywność. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest digitalizacja dokumentów. Ta innowacyjna praktyka nie tylko przyspiesza dostęp do istotnych informacji, ale także pomaga oszczędzać miejsce, czas i środki. To również reakcja na pytanie: jak długo przechowywać pity czy też ile przechowywać dokumenty? W przypadku digitalizacji nie trzeba się o to martwić. 

Zapisywanie dokumentów na papierze zajmuje znaczną ilość przestrzeni biurowej. Z biegiem lat, papiery gromadzą się i przestrzeń ta staje się coraz bardziej cenna. Digitalizacja dokumentów pozwala na przeniesienie całej tej masy informacji do wirtualnego świata. Wszystkie faktury, umowy, notatki i inne dokumenty mogą być przechowywane w formie elektronicznej, co znacznie redukuje potrzebę magazynowania papierowych kopii.

W miarę jak firma rośnie, ilość dokumentów rośnie równie szybko. Wyszukiwanie konkretnego dokumentu w papierowym archiwum może stać się koszmarem, tracąc cenny czas i zasoby ludzkie. Digitalizacja dokumentów pozwala na błyskawiczne wyszukiwanie i odnajdywanie potrzebnych informacji. Wystarczy wpisać odpowiednią nazwę dokumentu lub skorzystać z tagów i indeksów, aby znaleźć potrzebny dokument w ciągu sekund. Przechowywanie dokumentacji księgowej w ten sposób jest procesem szybkim i bardzo wygodnym. 

Tradycyjna archiwizacja dokumentów wymaga systematycznego porządkowania, sortowania i przechowywania papierów. W międzyczasie, wirtualne kopie dokumentów są gotowe do użycia od razu. To oznacza, że pracownicy nie muszą marnować czasu na szukanie dokumentów. Mogą skupić się na bardziej wartościowych zadaniach, które przyczyniają się do rozwoju firmy. 

Przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej to nie tylko oszczędność czasu i miejsca, ale także korzystny wpływ na środowisko. Mniejsze zużycie papieru przekłada się na mniejszą wycinkę drzew i mniejsze zużycie energii podczas produkcji i transportu papieru. To krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Także jeśli idzie o przechowywanie dokumentacji księgowej.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.