Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Jakie nośniki danych powinniśmy niszczyć, jeśli chcemy zachować prywatność klientów?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym dane są jednym z najcenniejszych zasobów, ochrona prywatności klientów stała się niezwykle ważnym zagadnieniem. Firmy i organizacje gromadzą ogromne ilości informacji o swoich klientach, w tym dane osobowe, transakcje finansowe, preferencje zakupowe i wiele innych. Zachowanie poufności tych danych jest więc kluczowe dla zbudowania zaufania klientów i zgodności z przepisami o ochronie danych.

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki naruszenia bezpieczeństwa danych, które prowadzą do wycieku poufnych informacji i narażają klientów na ryzyko kradzieży tożsamości oraz oszustw. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby przed zniszczeniem nośników danych dokładnie zrozumieć, jakie typy nośników przechowują dane, jakie są zagrożenia związane z ich utylizacją, a także jakie są najlepsze metody niszczenia, aby zapewnić ochronę danych klientów.

Nośniki danych i zagrożenia z nimi związane

Przed przystąpieniem do omówienia konkretnych nośników danych, ważne jest, aby zrozumieć, jakie rodzaje informacji mogą być na nich przechowywane i jakie są zagrożenia związane z ich utylizacją.

Do najczęściej spotykanych nośników danych zaliczamy:

 • Dyski twarde: Zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, dyski twarde są głównym magazynem danych. Przechowują pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych, a także cookies i inne dane przeglądania.
 • Pendrive'y i karty pamięci: Popularne nośniki, które mogą zawierać wrażliwe dane, takie jak kopie zapasowe, dokumenty służbowe, czy prywatne zdjęcia.
 • Smartfony i tablety: Urządzenia mobilne często przechowują dane osobowe, historię połączeń, wiadomości SMS i e-maile, a także dostęp do kont bankowych czy aplikacji z danymi medycznymi
 • Płyty CD/DVD: Choć stają się coraz rzadsze, wciąż można na nich znaleźć poufne dane, takie jak dane klientów, filmy, czy muzykę.
 • Urządzenia elektroniczne: Wiele urządzeń, takich jak drukarki, kserokopiarki, czy faxy, mają wbudowane dyski twarde lub karty pamięci, na których gromadzone są dane.
 • Zagrożenia związane z niewłaściwą utylizacją nośników danych

  Wiemy już jakie nośniki danych możemy spotkać, warto więc również wiedzieć, jakie zagrożenia na nas czyhają w przypadku niewłaściwej ich utylizacji:

 • Kradzież tożsamości: Osoby trzecie mogą wykorzystać skradzione dane do popełnienia oszustw finansowych lub innych przestępstw.
 • Naruszenie przepisów o ochronie danych: Organizacje mogą narazić się na sankcje prawne i finansowe, jeśli nie zachowają odpowiednich procedur niszczenia danych osobowych.
 • Strata zaufania klientów: Wycieki danych i niewłaściwa utylizacja nośników mogą spowodować utratę zaufania klientów, co może negatywnie wpłynąć na reputację firmy.
 • Jakie nośniki danych warto zniszczyć?

  Ochrona danych klientów zaczyna się od świadomego identyfikowania nośników, które zawierają wrażliwe informacje. Niektóre z nich mogą wydawać się niewinne, ale mogą stanowić zagrożenie dla prywatności, jeśli nie zostaną odpowiednio zniszczone.

  Należy pamiętać o następujących typach nośników danych, które warto zniszczyć:

 • Wycofane urządzenia: Starsze komputery, laptopy czy smartfony, które nie są już używane w firmie, ale przechowują dane klientów, powinny zostać dokładnie zniszczone przed recyklingiem lub sprzedażą.
 • Uszkodzone nośniki: Nośniki danych, które uległy uszkodzeniu, nie mogą być po prostu wyrzucone. Warto zniszczyć je w sposób, który uniemożliwi odzyskanie informacji.
 • Zastąpione nośniki: Jeśli firma decyduje się na wymianę sprzętu lub nośników na nowsze, stare urządzenia powinny zostać odpowiednio zniszczone, aby uniknąć wycieku danych.
 • Dokumenty papierowe: Nie tylko nośniki elektroniczne mogą stanowić zagrożenie. Dokumenty zawierające dane osobowe również powinny zostać zniszczone w sposób bezpieczny.
 • Metody niszczenia nośników danych

  Znając już nośniki danych, które warto zniszczyć, przejdźmy teraz do omówienia różnych metod niszczenia i ich skuteczności:

  Fizyczne niszczenie: Ta metoda polega na fizycznym uszkodzeniu nośnika w taki sposób, aby uniemożliwić odzyskanie danych. Może to być np. rozbicie dysku twardego młotkiem czy przecięcie płyty CD na kawałki. Fizyczne niszczenie jest skuteczne, ale może być pracochłonne, szczególnie w przypadku dużej liczby nośników.

  Nadpisywanie danych:Ta metoda polega na wielokrotnym zapisaniu nowych danych na nośniku, co uniemożliwia odzyskanie wcześniejszych informacji. Istnieją specjalne programy i narzędzia, które pozwalają na skuteczne nadpisanie danych na dysku twardym, pendrive'ie lub karcie pamięci.

  Degaussing: Degausserto urządzenie, które generuje silne pole magnetyczne, usuwając dane z nośnika magnetycznego, takiego jak taśmy magnetofonowe czy dyski twarde. Ta metoda jest skuteczna, ale ma zastosowanie głównie do nośników magnetycznych.

  Niszczenie chemiczne: Niektóre nośniki, takie jak płyty CD, można zniszczyć za pomocą specjalnych substancji chemicznych, które rozpuszczają powierzchnię nośnika i uniemożliwiają odzyskanie danych. Ta metoda wymaga jednak ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

  Warto jednak pamiętać, że żadne indywidualna próba niszczenia nośników nie będzie w stu procentach skuteczna. Dlatego też w tym celu warto zaufać wyspecjalizowanym firmom, takim jak chociażby HSM Recycling, które nie tylko skutecznie zniszczą wszystkie dane, ale także wystawią nam rzetelny certyfikat, potwierdzający skuteczne zniszczenie wskazanych nośników.

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.