Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Duży krok w branży samochodów elektrycznych. Będzie można recyklingować baterie!

Każdy z nas cieszy się na myśl o innowacjach na rynku samochodów elektrycznych. Kolejną cegiełkę w tej kwestii dołożyli właśnie szwedzcy naukowcy, którzy opublikowali dane na temat rewolucyjnego sposobu, dzięki któremu będziemy mogli odzyskiwać metale, a w szczególności lit z baterii litowo-jonowych, czyli właśnie tych, które obecnie są używane do napędzania samochodów elektrycznych.

Takie informacje muszą nas cieszyć, bowiem w dzisiejszych czasach, rozwój sektora samochodów elektrycznych przeżywa ważny okres, a jednym z najbardziej istotnych kwestii jest zrównoważony proces recyklingu baterii. Elektryczne pojazdy są bowiem wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które są niezwykle ważne dla ich funkcjonowania. Z drugiej jednak strony generują one pytanie o odpowiedzialne zarządzanie ich cyklem życia, w tym o zrównoważony sposób utylizacji czy ponownego wykorzystania surowców. Działania w kierunku recyklingu baterii odgrywają więc kluczową rolę w osiągnięciu celów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju w branży motoryzacyjnej.

Elektryfikacja rynku motoryzacyjnego i wyzwania związane z recyklingiem

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, strefy czystego transporu czy podatki od pojazdów związane z normą Euro, to tylko niektóre elementy całej układanki, które prowadzą nas do ekologicznego transportu.

Co za tym idzie, wraz z coraz większym udziałem pojazdów elektrycznych na rynku motoryzacyjnym, pojawia się konieczność odpowiedniego zarządzania odpadami, a zwłaszcza bateriami, które stanowią serce tych pojazdów. Baterie litowo-jonowe, chociaż zapewniają wysoką wydajność i wydłużoną żywotność, w końcu tracą swoją pełną funkcjonalność. Kiedy są wykorzystywane w samochodach, ich zdolność do przechowywania i dostarczania energii z czasem maleje. W związku z tym, recykling baterii staje się niesamowicie kluczowym obszarem dla branży motoryzacyjnej, ponieważ konieczne jest zarządzanie tymi odpadami w sposób przyjazny dla środowiska.

Wykorzystanie technologii w procesie recyklingu baterii

Ostatnie postępy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych wyznaczają nową erę w sektorze elektrycznych pojazdów. Firmy i instytucje rozwijają nowe technologie, pozwalające na wydobycie i ponowne wykorzystanie surowców z wyeksploatowanych baterii. Proces ten ma ogromne znaczenie dla ograniczenia odpadów oraz redukcji potrzeby wydobycia nowych surowców.

Jedną z kluczowych metod jest hydrometalurgiczna separacja metali, która umożliwia odzyskiwanie metali takich jak lit, kobalt czy nikiel. Ta metoda pozwala na wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji nowych baterii, redukując potrzebę wydobywania nowych zasobów.

Na bardzo ciekawy sposób wpadli również naukowcy z Wydziału Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers w Szwecji. Swój projekt na recykling omawianych baterii litowo-jonowych opisali w artykule naukowym na łamach Science Direct. Eksperyment został przeprowadzony na zużytych akumulatorach samochodów elektrycznych Volvo przy użyciu kwasu szczawiowego, który jest kwasem organicznym.

W eksperymencie odwrócono metodę znaną z pirometalurgii – najpierw odzyskano lit i aluminium, a dopiero następnie oddzielono je od kwasu. Jak się okazało, owa metoda pozwoliła na odzyskanie aż 100% aluminium i 98% litu z akumulatorów! Co za tym idzie, znacznie zminimalizowano straty cennych surowców, takich jak kobalt, mangan czy nikiel.

Wyzwania i korzyści z recyklingu baterii

Mimo obiecujących rozwiązań, recykling baterii nadal wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Po pierwsze, proces ten wymaga specjalistycznej wiedzy, technologii i infrastruktury, co stanowi wyzwanie logistyczne i techniczne. Dodatkowo, aby cały proces był zrównoważony, należy zadbać o bezpieczne usuwanie i recykling toksycznych substancji, które są obecne w bateriach litowo-jonowych.

Jednakże, korzyści płynące z efektywnego recyklingu baterii są bez dwóch zdań znaczące. Odpowiednio przeprowadzony proces recyklingu może bowiem ograniczyć emisję CO2 i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto, ponowne wykorzystanie surowców z odzyskanych baterii obniża potrzebę eksploatacji nowych zasobów naturalnych, co wpisuje się w globalne cele zrównoważonego rozwoju.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.