Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Duży krok w branży samochodów elektrycznych. Będzie można recyklingować baterie!

Każdy z nas cieszy się na myśl o innowacjach na rynku samochodów elektrycznych. Kolejną cegiełkę w tej kwestii dołożyli właśnie szwedzcy naukowcy, którzy opublikowali dane na temat rewolucyjnego sposobu, dzięki któremu będziemy mogli odzyskiwać metale, a w szczególności lit z baterii litowo-jonowych, czyli właśnie tych, które obecnie są używane do napędzania samochodów elektrycznych.

Takie informacje muszą nas cieszyć, bowiem w dzisiejszych czasach, rozwój sektora samochodów elektrycznych przeżywa ważny okres, a jednym z najbardziej istotnych kwestii jest zrównoważony proces recyklingu baterii. Elektryczne pojazdy są bowiem wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które są niezwykle ważne dla ich funkcjonowania. Z drugiej jednak strony generują one pytanie o odpowiedzialne zarządzanie ich cyklem życia, w tym o zrównoważony sposób utylizacji czy ponownego wykorzystania surowców. Działania w kierunku recyklingu baterii odgrywają więc kluczową rolę w osiągnięciu celów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju w branży motoryzacyjnej.

Elektryfikacja rynku motoryzacyjnego i wyzwania związane z recyklingiem

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, strefy czystego transporu czy podatki od pojazdów związane z normą Euro, to tylko niektóre elementy całej układanki, które prowadzą nas do ekologicznego transportu.

Co za tym idzie, wraz z coraz większym udziałem pojazdów elektrycznych na rynku motoryzacyjnym, pojawia się konieczność odpowiedniego zarządzania odpadami, a zwłaszcza bateriami, które stanowią serce tych pojazdów. Baterie litowo-jonowe, chociaż zapewniają wysoką wydajność i wydłużoną żywotność, w końcu tracą swoją pełną funkcjonalność. Kiedy są wykorzystywane w samochodach, ich zdolność do przechowywania i dostarczania energii z czasem maleje. W związku z tym, recykling baterii staje się niesamowicie kluczowym obszarem dla branży motoryzacyjnej, ponieważ konieczne jest zarządzanie tymi odpadami w sposób przyjazny dla środowiska.

Wykorzystanie technologii w procesie recyklingu baterii

Ostatnie postępy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych wyznaczają nową erę w sektorze elektrycznych pojazdów. Firmy i instytucje rozwijają nowe technologie, pozwalające na wydobycie i ponowne wykorzystanie surowców z wyeksploatowanych baterii. Proces ten ma ogromne znaczenie dla ograniczenia odpadów oraz redukcji potrzeby wydobycia nowych surowców.

Jedną z kluczowych metod jest hydrometalurgiczna separacja metali, która umożliwia odzyskiwanie metali takich jak lit, kobalt czy nikiel. Ta metoda pozwala na wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji nowych baterii, redukując potrzebę wydobywania nowych zasobów.

Na bardzo ciekawy sposób wpadli również naukowcy z Wydziału Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers w Szwecji. Swój projekt na recykling omawianych baterii litowo-jonowych opisali w artykule naukowym na łamach Science Direct. Eksperyment został przeprowadzony na zużytych akumulatorach samochodów elektrycznych Volvo przy użyciu kwasu szczawiowego, który jest kwasem organicznym.

W eksperymencie odwrócono metodę znaną z pirometalurgii – najpierw odzyskano lit i aluminium, a dopiero następnie oddzielono je od kwasu. Jak się okazało, owa metoda pozwoliła na odzyskanie aż 100% aluminium i 98% litu z akumulatorów! Co za tym idzie, znacznie zminimalizowano straty cennych surowców, takich jak kobalt, mangan czy nikiel.

Wyzwania i korzyści z recyklingu baterii

Mimo obiecujących rozwiązań, recykling baterii nadal wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Po pierwsze, proces ten wymaga specjalistycznej wiedzy, technologii i infrastruktury, co stanowi wyzwanie logistyczne i techniczne. Dodatkowo, aby cały proces był zrównoważony, należy zadbać o bezpieczne usuwanie i recykling toksycznych substancji, które są obecne w bateriach litowo-jonowych.

Jednakże, korzyści płynące z efektywnego recyklingu baterii są bez dwóch zdań znaczące. Odpowiednio przeprowadzony proces recyklingu może bowiem ograniczyć emisję CO2 i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto, ponowne wykorzystanie surowców z odzyskanych baterii obniża potrzebę eksploatacji nowych zasobów naturalnych, co wpisuje się w globalne cele zrównoważonego rozwoju.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.