Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Chat GPT - jakich danych nie udostępniać by dbać o swoją prywatność?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie technologia sztucznej inteligencji rozwija się w zastraszającym tempie, Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) staje się coraz popularniejszym narzędziem do komunikacji i zdobywania wiedzy. Jest to bowiem zaawansowany model językowy oparty na głębokim uczeniu maszynowym, który potrafi generować teksty na podstawie wprowadzanych danych. Jednak wraz z rosnącą popularnością chatu GPT, pojawia się również coraz więcej pytań dotyczących prywatności i ochrony danych. W związku z tym poniżej przyjrzymy się, jakich danych nie powinniśmy udostępniać w trakcie korzystania z chatu GPT, aby dbać o swoją prywatność.

Bezpieczeństwo danych a Chat GPT

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, korzystając z chatu GPT, jest świadomość, że omawiany model działa w oparciu o ogromne ilości danych, które zostały mu dostarczone w trakcie treningu. Chociaż chat GPT nie jest w stanie samodzielnie pamiętać i identyfikować konkretnych użytkowników, istnieje ryzyko ujawnienia informacji w przypadku udostępniania danych osobowych, poufnych informacji lub innych wrażliwych treści osobom trzecim.

Ochrona prywatności - jakich danych unikać?

Aby zachować swoją prywatność podczas korzystania z chatu GPT, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Istnieje bowiem kilka rodzajów danych, których nie powinniśmy absolutnie udostępniać. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • Dane osobowe - Nigdy nie należy udostępniać swoich pełnych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy numer dowodu osobistego. Chat GPT nie powinien mieć dostępu do takich informacji, ponieważ może to prowadzić do ich nieuprawnionego wykorzystania.
 • Dane finansowe - Nie powinno się podawać również żadnych informacji dotyczących kont bankowych, numerów kart kredytowych czy kodów CVV. Chat GPT pod żadnym pozorem nie powinien być zaangażowany w jakiekolwiek transakcje finansowe ani gromadzenie danych finansowych.
 • Hasła i dane uwierzytelniające - Nigdy nie wprowadzajmy swoich haseł, danych uwierzytelniających ani innych informacji poufnych, które mogłyby dać dostęp do konta użytkownika. Chat GPT nie jest w końcu przeznaczony do przetwarzania takich danych, a ich ujawnienie może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa konta.
 • Informacje medyczne - Unikajmy podawania wrażliwych informacji medycznych, takich jak diagnozy, historie chorób czy danych dotyczących leków. Chat GPT nie jest odpowiednio zabezpieczonym narzędziem do przechowywania i przetwarzania takich danych medycznych.
 • Dane wrażliwe i poufne – W końcu bądźmy też ostrożni w udostępnianiu jakichkolwiek innych wrażliwych lub poufnych informacji, które mogłyby zostać wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Chat GPT powinien być traktowany wyłącznie jako narzędzie do ogólnych rozmów i generowania treści, a nie do przechowywania czy przetwarzania wrażliwych danych.
 • Zabezpieczenie danych i dbanie o prywatność

  Aby chronić swoją prywatność podczas korzystania z Chat GPT, warto wziąć pod uwagę także kilka dodatkowych środków ostrożności. W głównej mierze możemy do nich zaliczyć:

 • Korzystanie z pseudonimu - Zamiast podawać swoje prawdziwe dane, możemy używać pseudonimu lub fikcyjnej tożsamości podczas interakcji z chatem GPT. To może z kolei pomóc w utrzymaniu anonimowości i ochronie prywatności.
 • Uwagę na treści wrażliwe - Unikajmy wprowadzania wrażliwych tematów, które mogą prowadzić w następstwie do ujawnienia prywatnych informacji. Choć chat GPT nie powinien identyfikować użytkowników, lepiej nie ryzykować.
 • Sprawdzanie polityki prywatności - Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek platformy z chatu GPT, zawsze warto sprawdzić jej politykę prywatności. Upewnimy się tym samym, jakie dane są gromadzone i jak są wykorzystywane.
 • Używanie wiarygodnych źródeł - Jeśli korzystamy z chatu GPT, upewnijmy się, że jest to wiarygodne i zaufane źródło. Unikajmy z kolei z korzystania z nieznanych platform, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla naszej prywatności.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.