Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Chat GPT - jakich danych nie udostępniać by dbać o swoją prywatność?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie technologia sztucznej inteligencji rozwija się w zastraszającym tempie, Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) staje się coraz popularniejszym narzędziem do komunikacji i zdobywania wiedzy. Jest to bowiem zaawansowany model językowy oparty na głębokim uczeniu maszynowym, który potrafi generować teksty na podstawie wprowadzanych danych. Jednak wraz z rosnącą popularnością chatu GPT, pojawia się również coraz więcej pytań dotyczących prywatności i ochrony danych. W związku z tym poniżej przyjrzymy się, jakich danych nie powinniśmy udostępniać w trakcie korzystania z chatu GPT, aby dbać o swoją prywatność.

Bezpieczeństwo danych a Chat GPT

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, korzystając z chatu GPT, jest świadomość, że omawiany model działa w oparciu o ogromne ilości danych, które zostały mu dostarczone w trakcie treningu. Chociaż chat GPT nie jest w stanie samodzielnie pamiętać i identyfikować konkretnych użytkowników, istnieje ryzyko ujawnienia informacji w przypadku udostępniania danych osobowych, poufnych informacji lub innych wrażliwych treści osobom trzecim.

Ochrona prywatności - jakich danych unikać?

Aby zachować swoją prywatność podczas korzystania z chatu GPT, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Istnieje bowiem kilka rodzajów danych, których nie powinniśmy absolutnie udostępniać. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • Dane osobowe - Nigdy nie należy udostępniać swoich pełnych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy numer dowodu osobistego. Chat GPT nie powinien mieć dostępu do takich informacji, ponieważ może to prowadzić do ich nieuprawnionego wykorzystania.
 • Dane finansowe - Nie powinno się podawać również żadnych informacji dotyczących kont bankowych, numerów kart kredytowych czy kodów CVV. Chat GPT pod żadnym pozorem nie powinien być zaangażowany w jakiekolwiek transakcje finansowe ani gromadzenie danych finansowych.
 • Hasła i dane uwierzytelniające - Nigdy nie wprowadzajmy swoich haseł, danych uwierzytelniających ani innych informacji poufnych, które mogłyby dać dostęp do konta użytkownika. Chat GPT nie jest w końcu przeznaczony do przetwarzania takich danych, a ich ujawnienie może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa konta.
 • Informacje medyczne - Unikajmy podawania wrażliwych informacji medycznych, takich jak diagnozy, historie chorób czy danych dotyczących leków. Chat GPT nie jest odpowiednio zabezpieczonym narzędziem do przechowywania i przetwarzania takich danych medycznych.
 • Dane wrażliwe i poufne – W końcu bądźmy też ostrożni w udostępnianiu jakichkolwiek innych wrażliwych lub poufnych informacji, które mogłyby zostać wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Chat GPT powinien być traktowany wyłącznie jako narzędzie do ogólnych rozmów i generowania treści, a nie do przechowywania czy przetwarzania wrażliwych danych.
 • Zabezpieczenie danych i dbanie o prywatność

  Aby chronić swoją prywatność podczas korzystania z Chat GPT, warto wziąć pod uwagę także kilka dodatkowych środków ostrożności. W głównej mierze możemy do nich zaliczyć:

 • Korzystanie z pseudonimu - Zamiast podawać swoje prawdziwe dane, możemy używać pseudonimu lub fikcyjnej tożsamości podczas interakcji z chatem GPT. To może z kolei pomóc w utrzymaniu anonimowości i ochronie prywatności.
 • Uwagę na treści wrażliwe - Unikajmy wprowadzania wrażliwych tematów, które mogą prowadzić w następstwie do ujawnienia prywatnych informacji. Choć chat GPT nie powinien identyfikować użytkowników, lepiej nie ryzykować.
 • Sprawdzanie polityki prywatności - Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek platformy z chatu GPT, zawsze warto sprawdzić jej politykę prywatności. Upewnimy się tym samym, jakie dane są gromadzone i jak są wykorzystywane.
 • Używanie wiarygodnych źródeł - Jeśli korzystamy z chatu GPT, upewnijmy się, że jest to wiarygodne i zaufane źródło. Unikajmy z kolei z korzystania z nieznanych platform, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla naszej prywatności.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.