Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.05.2024

Największe wycieki danych w historii

W dobie cyfryzacji i internetu, ataki cyberprzestępców to codzienność i nie ma tutaj wyjątków - ofiarą padają zarówno małe jak i duże firmy. Hakerzy nie oszczędzają nawet tych największych, można by rzec, że wręcz upodobali sobie ataki na rynkowych gigantów i potentatów.

Motywów jest wiele, jednak bez względu czy chodzi o pieniądze czy ideę, efekt jest taki sam - tracą osoby, których dane ujawniono.

Oto nasza lista największych wycieków danych w historii.

1. W 2011 roku ofiarą ataku padli użytkownicy Sony PlayStation Network oraz Sony Online Entertainment. Był to jeden z największych ataków w historii, ponad 100 milionów nazwisk, e-maili, adresów zamieszkania i numerów telefonów, a także dane z kart kredytowych trafiło w ręce hakerów.

2. W 2014 roku doszło do ogromnego wycieku danych z Yahoo. Firma nie raz padała atakom hakerskim, jednak mimo to kolejny raz nie zadbała o dane klientów. W 2014 wyciekły dane z aż 500 mln kont użytkowników. Wykradziono dane zawierające imiona i nazwiska, adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzenia, zahashowane hasła, a w niektórych przypadkach także pytania bezpieczeństwa wraz z odpowiedziami.

3. W 2016 roku ofiarą cyberprzestępców padła firma Uber. Wyciekły dane klientów i kierowców. Skradziono 57 mln danych zawierających imiona i nazwiska, adresy e-mail i numery telefonów, w tym numery praw jazdy 600 000 amerykańskich pracowników firmy. Incydent próbowano zatuszować, płacąc hakerom okup w wysokości 100 000 dolarów za milczenie i wykasowanie danych. Incydent wyszedł na jaw, gdy nowy prezes Ubera postanowił prześwietlić działania dotychczasowego szefa działu bezpieczeństwa.

4. W 2017 roku ujawniono wyciek danych z sieci hoteli Starwood, wykupionej w 2016 roku przez Marriott. Z bazy rezerwacyjnej skopiowano 500 mln danych klientów, w tym 327 mln rekordów zawierało informacje takie jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu, datę urodzenia, płeć i numer paszportu. Wyciek miał miejsce od 2014 roku do 2017.

5. W 2018 roku na jaw wyszedł wyciek danych 2,5 mln użytkowników sklepu internetowego morele.net. Haker zażądał okupu w kwocie 300 tys. zł, które miały być wpłacone na rzecz fundacji charytatywnej. Serwis jednak odmówił zapłaty i dane klientów trafiły na forum internetowe.

6. W październiku 2019 roku odkryto serwer zawierający ponad 4TB informacji, okazało się zawiera on dane 1,2 mld ludzi (czyli 15%populacji), a w tym imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy, profile Facebooka, Twittera, GitHub i LinkedIn. Sprawę zgłoszono FBI, po czym serwer zniknął.

7. W styczniu 2019 roku w siedzi pojawił się plik o nazwie “Collection#1”. Udostępniono go w serwisie Mega, który umożliwia użytkownikom transfer plików. Plik zawierał ponad 772 milionów adresów mailowych oraz 21 milionów haseł.

Jak sprawdzić czy Twoje dane trafiły w niepowołane ręce?

Istnieją strony internetowe umożliwiające sprawdzenie, czy i jakie dane wyciekły. Jedną z nich jest strona https://haveibeenpwned.com. Dzięki niej dowiemy się za sprawą jakich stron i kiedy wyciekły nasze dane, a także jakie dane wyciekły. Wystarczy wpisać adres mailowy.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.