Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?
Za jaki rok można wyrzucić dokumenty w 2025?
Prowadzisz firmę, a Twoje archiwum zaczyna przebierać. Nic więc dziwnego, że zadajesz sobie pytanie, za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025? Odpowiedź brzmi: to zależy, o jakiego rodzaju dokumentach mówimy. Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że w stosunku do poszczególnych akt obowiązują inne okresy przechowywania. Większość dokumentów archiwizujemy 5 lat, ale na przykład akta osobowe trzeba przechowywać 10 lat, a dla dokumentów zawieranych z kontrahentami obowiązuje okres 3-letni.
Które dokumenty firmowe można wyrzucić w 2025? Dokumentacja finansowa
Dokumenty księgowe i podatkowe przechowujemy 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. W praktyce jest to okres 6-letni. Dlatego w 2025 roku możemy usunąć z archiwum dokumenty księgowe i podatkowe z roku 2018. Odpowiedź na pytanie, który rok można wyrzucić w 2025, komplikuje się, jeśli wobec podatnika toczy się postępowanie. Dokumentacja stanowi dowód w sprawie, dlatego trzeba przechowywać ją dłużej.
Które dokumenty kadrowe i ZUS można wyrzucić w 2025?
Okres przechowywania dokumentacji kadrowej jest dłuższy, niż innych dokumentów. Są to jedne z najdłużej trzymanych w firmie akt, a to ze względu na ich znaczenie dowodowe. Za jaki rok można wyrzucić dokumenty w 2025? W przypadku akt osobowych sprawa nieco się komplikuje. Co do zasady przechowujemy je 10 lat od momentu ustania zatrudnienia.
Natomiast w przypadku dokumentacji ZUS obowiązuje krótszy, 5-letni termin przechowywania. Z którego roku można wyrzucić dokumenty w 2025 roku? Deklaracje dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz inne akta przekazywane ZUS dotyczące roku 2019 podlegają w tym roku utylizacji.
Pozostałe dokumenty, które można zniszczyć w 2025 roku
W firmowym archiwum znajdziemy nie tylko dokumenty finansowe, kadrowe czy przekazywane do ZUS. To także szereg innych danych, które służą m.in. rozwojowi marki czy prowadzeniu typowych transakcji. Które dokumenty firmowe można wyrzucić w 2025 roku? Okres przechowywania wynosi dla:
- •umów handlowych - 10 lat od zakończenia obowiązywania,
- •kart gwarancyjnych - 5 lat od zakupu urządzenia,
- •dokumentów reklamowych - 5 lat od zakończenia kampanii,
- •dokumentów związanych z reprezentacją - 5 lat od zakończenia akcji,
- •dokumentów dotyczących delegacji - 5 lat od końca roku, w którym wyjazd rozliczono.
Jakie dokumenty można wyrzucić w 2025 roku? Aby prawidłowo wyznaczyć konkretne akta, trzeba znać zasady dotyczące obliczania terminu przedawnienia. W wielu przypadkach liczymy go od końca roku, a czasami w sekwencji miesięcznej.
Które dokumenty możesz legalnie wyrzucić w 2025 roku?
Z jakiego roku można wyrzucić dokumenty w 2025? Zgodnie z powyższym, odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wszystko zależy od charakteru dokumentu i sposobu, w jaki liczmy dla niego termin przedawnienia. Pamiętaj, że kluczowe jest tutaj prawidłowe rozpoznanie. Przedterminowe zniszczenie dokumentów naraża Cię na przykre konsekwencje, zwłaszcza że wiele podmiotów dochodzi swoich roszczeń na krótko przed ich przedawnieniem. Jeśli nie przedstawisz stosownych akt, nie będziesz mógł się bronić.
W porządkowaniu archiwum pomogą Ci specjaliści, którzy doskonale wiedzą, z którego roku można zniszczyć dokumenty w 2025. Samo ich wyznaczenie to jednak dopiero połowa sukcesu. Bardzo istotna jest prawidłowa utylizacja, bez której nie może być mowy o bezpieczeństwie. Dotyczy to zwłaszcza akt zawierających dane osobowe i inne niejawne. Chcąc zadbać o właściwą procedurę, warto nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się zarówno archiwizowaniem dokumentów, jak i późniejszym ich niszczeniem.