Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Wyciek danych studentów Szkoły Głównej Handlowej. Co na to uczelnia?

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie poinformowała studentów, że na skutek błędu programistycznego zostały wykradzione ich wrażliwe dane osobowe, w tym te najbardziej wrażliwe, czyli z dokumentów tożsamości! Dużą część ujawnionych danych zaindeksowała i przez blisko miesiąc udostępniała doskonale znana wyszukiwarka Bing. W tej sprawie władze SGH rozesłały do swoich studentów pismo, w których szczegółowo opisały zaistniałą sytuację i zaznaczyły, jakie dane wrażliwe wyciekły do sieci. Pismo zostało także udostępnione w serwisie „Niebezpiecznik”. Z dokumentu wynika, że wyciek został spowodowany na skutek błędu programistycznego w systemie rekrutacji na wyjazdy międzynarodowe.

Lista danych, które wyciekły jest zatrważająca

Niestety, oficjalna lista danych, które wyciekły do sieci jest bardzo długa. Znajdują się na niej dane zarówno studentów, którzy aplikowali do wyjazdu zagranicznego, jak i tych, którzy już wyjazdy zagraniczne mieli za sobą. Wśród nich znajdowały się takie dane, jak:

 • login,
 • numer albumu,
 • imię i drugie imię,
 • nazwisko,
 • PESEL.
 • płeć,
 • imię matki i imię ojca,
 • panieńskie nazwisko matki,
 • data urodzenia,
 • adres korespondencyjny,
 • numer telefonu,
 • email prywatny,
 • obywatelstwo, narodowość, posiadanie Karty Polaka,
 • seria i numer dowodu lub paszportu i data wydania,
 • tryb i poziom oraz kierunek studiów,
 • numer konta,
 • poziom znajomości języka,
 • średnia ocen,
 • liczba punktów.

Jak wynika z pisma Szkoły Głównej Handlowej, do powyższych danych miało dostęp tylko pięć nieuprawnionych osób – wszystkie z nich to studenci SGH. Co więcej, wszystkie osoby miały potwierdzić trwałe usunięcie pobranych danych lub wykasowanie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki. Nie zmienia to jednak faktu, że duża część danych, w tym imię, nazwisko czy numer albumu studenta przez blisko miesiąc były zaindeksowane w przeglądarce Bing. Dokładnie działo się to w dniach 20 sierpnia – 15 września br. Po tym czasie, na wniosek uczelni dane zostały usunięte z wyszukiwarki.

Mimo usunięcia już wszystkich wrażliwych danych osobowych, wyciek tego typu informacji niesie za sobą duże ryzyko. Pozyskanie tych danych przez niewłaściwe osoby może bowiem skutkować licznymi problemami, na czele z kradzieżą środków z konta bankowego czy próbą zaciągnięcia kredytu! Warto o tym pamiętać i każdą podejrzaną sytuację jak najszybciej zgłaszać do odpowiednich organów. Osoby, które obawiają się o swoje dane, mogą nawet zastrzec dowód osobisty oraz przenieść swoje oszczędności na innych rachunek bankowy.

Wyciek danych w SGH to niejedyny taki przypadek w Polsce!

Choć mogłoby nam się wydawać, że wyciek danych osobowych na uczelni Szkoły Głównej Handlowej, to największy i jedyny jak do tej pory problem, z jakim musiały się mierzyć polskie uczelnie, to prawda jest nieco inna. Podobna sytuacja spotkała bowiem niespełna dwa lata temu inną stołeczną uczelnię, a mianowicie Politechnikę Warszawską. Wówczas wyciekły dane aż 5 tysięcy osób! Wśród nich były również numery PESEL, numery dokumentów tożsamości czy imiona i nazwiska rodziców. W tym roku Urząd Ochrony Danych Osobowych zakończył postępowanie i postanowił ukarać Politechnikę karą w wysokości 45 tysięcy złotych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.