Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Sejm przyjął ustawę anty-spoofingową i anty-smishingową

Polski rząd w końcu wziął się za działające z coraz większa mocą przestępstwa telefoniczne. W dzisiejszym cyfrowym świecie, wraz z coraz bardziej zaawansowanymi technologiami, przestępcy znajdują nowe sposoby na oszustwa i wyłudzenia danych. Oszustwa telefoniczne, takie jak spoofing i smishing, stały się nie tylko w naszym kraju prawdziwą plagą, z którą codziennie borykają się setki tysięcy osób na całym świecie. W odpowiedzi na rosnący problem związany z tego typu oszustwami, polski sejm przyjął ustawę anty-spoofingową i anty-smishingową, która ma na celu skuteczne zwalczanie tego typu przestępstw.

Poniżej postaramy się dokładnie omówić istotę problemu oszustw telefonicznych, zdefiniujemy pojęcia "spoofing" i "smishing", oraz przyjrzymy się nowej ustawie, jak również jej potencjalnym skutkom dla walki z przestępczością w sferze telekomunikacyjnej.

Oszustwa telefoniczne - rosnący problem

Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych, telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Niestety, przestępcy wykorzystują tę popularność do własnych celów, atakując oszustwami telefonicznymi. Oszustwa telefoniczne stają się coraz bardziej zaawansowane i trudne do wykrycia, co powoduje, że wiele osób pada ofiarą tego typu przestępstw. Na szczęście sejm przyjął właśnie ustawę, która ma na celu rozprawienie się ze spoofingiem i smishingiem. Nad finałem ustawy rząd pracował ponad rok, wprowadzając w tym czasie istotne poprawki. Nowe przepisy będą stawiały nowe wyzwania przed CSIRT NASK, który będzie miał obowiązek monitorowania smishingu. Będzie on również prowadził wykaz nadpisów podmiotów publicznych. Chodzi o wykaz nazw, które będą stosowane w komunikacji przez podmioty publiczne i wykaz wariantów tych nazw, które mogą być wykorzystane do wprowadzenia w błąd.

Zobacz: bezpieczna utylizacja dokumentów Warszawa

Czym jest spoofing?

Wspomnieliśmy powyżej już o spoofingu, ale nawet nie wyjaśniliśmy, czym on dokładnie jest. To nic innego, jak technika polegająca na podszywaniu się pod inną osobę, numer telefonu lub adres e-mail, aby wprowadzić w błąd odbiorcę. W przypadku oszustw telefonicznych, spoofing polega na manipulowaniu numerem telefonu nadawcy, aby wydawało się, że pochodzi on od zaufanej osoby lub instytucji. Oszuści mogą wykorzystać spoofing, aby zachęcić ofiary do udostępnienia swoich danych osobowych, numerów kont bankowych lub haseł dostępu.

Czym z kolei jest smishing?

Smishing to z kolei odmiana phishingu, która wykorzystuje wiadomości tekstowe (SMS) lub wiadomości multimedialne (MMS) do oszustwa. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości, udając np. banki, organizacje charytatywne czy firmy kurierskie. Następnie proszą o potwierdzenie danych lub kliknięcie w podejrzane linki. Smishing wykorzystuje psychologiczne mechanizmy manipulacji, aby sprawić, że ofiary natychmiast zareagują i udostępnią swoje dane.

Ustawa anty-spoofingowa i anty-smishingowa - jak działa?

Celem ustawy anty-spoofingowej i anty-smishingowej jest skuteczne zwalczanie oszustw telefonicznych i zapewnienie większego bezpieczeństwa w sferze telekomunikacyjnej. Ustawa wprowadza szereg środków, które mają na celu ograniczenie możliwości oszustów do manipulowania numerami telefonów lub wysyłania fałszywych wiadomości tekstowych.

Zakaz manipulacji numerami telefonów

Jednym z kluczowych założeń ustawy jest wprowadzenie zakazu manipulowania numerami telefonów. Oznacza to, że osoba dzwoniąca lub wysyłająca wiadomość tekstową nie będzie mogła ukryć swojego prawdziwego numeru lub podszywać się pod inny numer. Dzięki temu odbiorcy będą mieli pewność, że numer, z którego pochodzi połączenie lub wiadomość, jest autentyczny.

Przeczytaj też więcej o niszczeniu nośników danych.

Nowe obowiązki dla CSIRT NASK

Jak już wspomnieliśmy nieco wyżej, ustawa nakłada również nowe obowiązki na CSIRT NASK. Należą do nich monitorowanie smishingu, prowadzenie wykazów nadpisów podmiotów publicznych, czy też obowiązek blokowania treści zgodnie z wzorcami smishingu. Ponadto prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Zadaniem przedsiębiorców telekomunikacych będzie z kolei blokowanie połączeń przychodzących z tych numerów nie później niż trzy dni po umieszczeniu ich w wykazie. Oznacza to zatem koniec podszywania się pod infolinię banku czy innej instytucji!

Surowsze kary dla oszustów

Ustawa wprowadza również surowsze kary dla osób dopuszczających się oszustw telefonicznych. Oszustwa typu spoofing i smishing zostaną traktowane jako przestępstwa, za które grożą większe sankcje, w tym kary pieniężne i kary pozbawienia wolności. Za generowanie sztucznego ruchu lub podszywanie się pod inny podmiot w celu oszukiwania ludzi można zostać ukarany karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W przypadku spraw "mniejszej wagi" możliwe jest nałożenie grzywny. Również dostawcy poczty muszą się mieć na baczności. W przypadku braku stosowania machanizmów anty-spoofingowych mogą zostać oni ukarani karą w wysokości do 3 procent przychodu.

Poprawa świadomości społecznej

Ustawa anty-spoofingowa i anty-smishingowa skupia się również na edukacji społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Kampanie informacyjne mają na celu podniesienie świadomości wśród użytkowników telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych, aby mogli łatwiej rozpoznać próby oszustw i wiedzieli, jak zachować się w przypadku podejrzanych sytuacji. Przyjęcie ustawy anty-spoofingowej i anty-smishingowej jest więc krokiem we właściwym kierunku w walce z oszustwami telefonicznymi. Wdrażając odpowiednie środki, Polska dołącza tym samym do grona krajów, które podejmują konkretne działania w celu ochrony swoich obywateli przed coraz bardziej zaawansowanymi technikami oszustów.

Jednak ustawy same w sobie nie rozwiążą problemu w całości. Ważne jest, aby obywatele byli również odpowiednio edukowani i świadomi zagrożeń. Bezpieczeństwo telekomunikacyjne to zadanie dla wszystkich - zarówno dla legislatorów, którzy tworzą odpowiednie regulacje, jak i dla obywateli, którzy muszą być czujni i odpowiedzialni w swoich działaniach. Nie zwlekaj i wybierz szyfrowanie danych w chmurze.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.