Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Seagate oskarżone o nielegalną sprzedaż dysków do Huawei

To może być początek sporych problemów dyskowego giganta, czyli firmy Seagate. Rząd USA oskarżył bowiem tego potentata o łamanie sankcji i nielegalny eksport dysków do Huawei. Jeśli oskarżenia amerykańskiego rządu się potwierdzą, może to oznaczać duże zagrożenie dla finansów producenta HDD. Samo Seagate zdążyło już poinformować, że do siedziby firmy wpłynęła oficjalna skarga od Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu. Jak wynika ze skargi, producent dysków twardych jest oskarżony o łamanie przepisów eksportowych, które zostały sprowadzone przez rząd Stanów Zjednoczonych – konkretnie skarga dotyczy nielegalnego dostarczania dysków do chińskiej firmy Huawei.

Przypomnijmy, że wszystkie amerykańskie firmy muszą uzyskać specjalne pozwolenie od rządu USA, by móc sprzedawać swój sprzęt, czy też prowadzić inne interesy z firmami znajdującymi się na czarnej liście Departamentu Handlu – na niej znajduje się zdecydowana większość chińskich gigantów z branży technologicznej, w tym oczywiście Huawei, który to oskarżony jest o współpracę z chińskim rządem, a co za tym idzie, o inwigilację. Za prowadzenie relacji biznesowych z tego typu firmami amerykańskim przedsiębiorstwom grożą ogromne kary finansowe i takiej też teraz może spodziewać się Seagate.

Czym jest Seagate?

Seagate Technology to jedna z największych firm na świecie zajmująca się produkcją nośników danych, głównie dysków twardych. Została ona założona już w 1979 roku w Kalifornii przez Alana Shugarta i Finisa Connera. Od kilkunastu lat spółka jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE). Pierwszym produktem tego amerykańskiego giganta technologicznego był dysk ST-506 wypuszczony na rynek w 1981 roku. Miał on pojemność 5 megabajtów, z kolei jego następcą ST-412 był dwa razy większy, ale i wielokrotnie droższy. Obecnie najpopularniejszą serią dysków od Seagate jest Barracuda, która występuje w aż 12-terabajtowych wersjach pojemności!

Seagate odpiera zarzuty amerykańskiego rządu

Firma Seagate próbuje odpierać zarzuty rządu USA, twierdząc, że nie naruszono kontroli eksportu, więc nie ma mowy o nielegalnym dostarczaniu urządzeń do chińskiego producenta. Ponadto firma twierdzi, że nie potrzebowała w ogóle zgody rządu, by móc sprzedawać swoje dyski do Huawei.

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, PCL twierdzi, że firma Seagate działała z naruszeniem EAR, dostarczając dyski twarde Seagate („HDD”) klientowi i jego podmiotom stowarzyszonym wymienionym na liście podmiotów BIS między sierpniem 2020 r. a wrześniem 2021 r. W odpowiedzi Seagate możemy wyczytać, że firma nie angażowała się w zakazane zachowanie, ponieważ dyski twarde Seagate nie podlegają EAR.

Aktualnie więc cała sprawa jest w toku i nie możemy jasno określić, jaki będzie jej finał. Jeśli jednak urzędnicy uznają, że firma Seagate złamała sankcje, to nałożona kara może wynosić nawet 300.000 dolarów lub dwukrotność wartości dokonanej transakcji między dwoma podmiotami! Kara może być o tyle dotkliwa, że Seagate najprawdopodobniej zgłaszając się do Departamentu Handlu, otrzymałoby pozwolenie na handel z Huawei – w końcu pomimo sankcji, rząd USA zatwierdził do tej pory aż 94% licencji na wysyłanie ograniczonej technologii do chińskich firm!

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.