Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Polscy naukowcy opracowali technologię recyklingu krzemu!

Polscy naukowcy z gdańskiej Politechniki opracowali metodę, która pozwala na odzyskiwanie czystego krzemu ze zużytych już modułów fotowoltaicznych! To może oznaczać niebagatelny sukces i przełom w tej dziedzinie! Na tę chwilę metoda wykazała skuteczność w warunkach laboratoryjnych. Teraz badacze będą sprawdzać, czy technologia będzie mogła być wdrożona również na skalę przemysłową.

Jak przyznała profesor Ewa Klugmann-Radziemska – kierownik projektu i zarazem dyrektor Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Politechniki Gdańskiej, opracowano sposób wydobywania ogniw krzemowych z modułów fotowoltaiczny chroniony patentem, dzięki któremu jest możliwość odzyskania krzemu o czystości 99,99%! Dzięki temu można go ponownie wykorzystywać do produkcji kolejnych ogniw fotowoltaicznych. Technologia badaczy z Politechniki Gdańskiej jest o tyle wyjątkowa, że nie ma obecnie na jej temat żadnej publikacji w żadnych materiałach naukowych na świecie. Niestety, w Polsce nadal nie istnieje żaden zakład, który zajmowałby się recyklingiem modułów PV.

Czysty krzem w godzinę!

Moduły fotowoltaiczne w dużym uproszczeniu składają się przede wszystkim z aluminiowej ramy, szkła, laminatu oraz ogniw krzemowych ochranianych przez warstwę laminatu. By uwolnić ogniwo, najpierw należy oddzielić je od warstwy, która była nanoszona w procesie technologicznym. W tym celu stosowane są procesy mechaniczne (do zdjęcia aluminiowej ramy), termiczne (do odparowania laminatu w procesie pirolizy), jak i chemiczne, które składają się z dwóch etapów. Najpierw wykorzystywana jest mieszanka zasad, a następnie kwasów. Czas trwania wszystkich procesów to około godzina. Oczywiście może dojść do sytuacji, gdy dane ogniwo nie będzie mogło być odzyskane. Wówczas też naukowcy będą pracować nad jego fragmentami, które następnie będą mogły być wykorzystane do produkcji kolejnych ogniw fotowoltaicznych. W tym celu odzyskany krzem zostaje sproszkowany w piecu Czochralskim. W dalszej kolejności taki krystaliczny krzem wolny od defektów w formie walca służy do wycinania tzw. wafli krzemowych. Warto dodać, że owe badania wpisują się w światowy model gospodarki obiegu zamkniętego. Oznacza to, że dzięki takim rozwiązaniom możliwy będzie recykling modułów na poziomie 90 procent, już z uwzględnieniem odzysku aluminium i szkła.

Czysty krzem jest bardzo ważny dla przemysłu

Jak zaznacza kierownik całego procesu, profesor Ewa Klugmann-Radziemska produkcja szkła, krzemu i aluminium wysokiej czystości, czyli materiałów używanych do produkcji modułów fotowoltaicznych jest najbardziej energochłonna pod względem technologicznym w produkcji przemysłowej. Dlatego też dzięki zastosowaniu materiałów z omawianego recyklingu, znacznie obniżymy zużycie energii pierwotnej, a co za tym idzie koszty produkcji. Pierwsze duże instalacje fotowoltaiczne na terenie Europy powstały już w latach 80. XX wieku, z kolei okres ich eksploatacji wynosi średnio 25-30 lat. Oznacza to, że aktualnie mamy najlepszy czas na rozpoczęcie stosowania tejże technologii recyklingu. Na terenie całej Europy znajduje się bowiem ogrom odpadów fotowoltaicznych, produkowanych w różnych okresach i fabrykach. Niestety, niezbędna jest dokładna identyfikacja materiałów, użytych w produkcji paneli, w tym oczywiście określenie, jakie tworzywa i metale zostały użyte.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.