Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Piosenka, która niszczy dysk? Tak, to możliwe!

Puszczanie utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson potrafiło niszczyć niektóre modele laptopów oraz dysków twardych! To nie żart – informacje potwierdził bowiem główny inżynier oprogramowania w Microsoft, Raymond Chen. Oczywiście nie mówimy o aktualnych laptopach, ale o tych wyprodukowanych około 2005 roku. Co więcej, Chen wyjaśnił także, w jaki sposób puszczenie piosenki „Rhythm Nation” uszkadzało dyski twarde i doprowadzało do awarii komputerów. Puszczanie utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson potrafiło niszczyć niektóre modele laptopów oraz dysków twardych! To nie żart – informacje potwierdził bowiem główny inżynier oprogramowania w Microsoft, Raymond Chen. Oczywiście nie mówimy o aktualnych laptopach, ale o tych wyprodukowanych około 2005 roku. Co więcej, Chen wyjaśnił także, w jaki sposób puszczenie piosenki „Rhythm Nation” uszkadzało dyski twarde i doprowadzało do awarii komputerów.

Utwór „Rhythm Nation” został wydany przez Janet Jackson w 1989 roku, kiedy to wokalistka osiągnęła największą popularność i była nazywana gwiazdą kobiecego popu. Jak się okazało po latach, piosenki amerykańskiej wokalistki nie tylko podbijały listy światowych przebojów, ale również niszczyły komputery…

Piosenka, która niszczy dyski twarde

Historię niecodziennego, a wręcz niewyobrażalnego działania piosenki amerykańskiej gwiazdy popu – Janet Jackson dopiero niedawno przedstawił ówczesny główny inżynier oprogramowania Microsoftu Raymond Chen. Zwłoka szefostwa może dziwić tym bardziej, że z ujawnieniem tej informacji czekali prawie 17 lat! W wywiadzie dla brytyjskiego portalu muzycznego „New Musical Express” Raymond Chen przyznał, że z bliżej nieokreślonych przyczyn w przeszłości zauważono liczne awarie niektórych laptopów po odsłuchaniu piosenki „Rhythm Nation” Jak już wspomnieliśmy powyżej, problemy dotyczyły głównie komputerów wyprodukowanych około 2005 roku i używających systemu operacyjnego Windows XP.

Jak się finalnie okazało, niszczenie laptopów następowało na skutek poważnych awarii dysków twardych. Piosenka zawierała bowiem jedną z naturalnych częstotliwości dla dysków twardych o prędkości 5400 obrotów na minutę, których używali producenci. Teraz zapewne wiele osób zastanawia się, czym w ogóle jest owa częstotliwość rezonansowa. Otóż w ten sposób nazywamy zjawisko wywoływania drgania. Inaczej mówiąc, utwór „Rhythm Nation” wytwarzał takie fale dźwiękowe, które wywoływały takie same drgania powietrza, jak te, na których wibrowały dyski twardych niektórych producentów podczas normalnego użytkowania. W efekcie dochodziło do rezonansu i nasilania drgań w urządzeniu, co skutkowało awarią dysków, a następnie komputerów. W tej pory nie ujawniony jednak, którzy producenci wypuszczali na rynek dyski uległe piosence Jackson.

Wszystkiemu winien rezonans

Z czym można porównać zjawisko zachodzące podczas odtwarzania piosenki „Rhythm Nation”? Pozostając w branży muzycznej, z pewnością do śpiewu operowego. Może się bowiem zdarzyć tak, że śpiewak operowy wykonując utwór na danej, wysokiej częstotliwości jest w stanie doprowadzić do pęknięcia szyby. W praktyce oznacza to więc, że głośne puszczanie piosenki Janet Jackson mogło doprowadzić do awarii komputerów nie tylko tych, na których utwór był odtwarzany, ale także na laptopach leżących w pobliżu!

Uspokajający może być z kolei fakt, że jak przyznał Raymond Chen z Microsoftu, po zdiagnozowaniu problemu, szybko udało się go pozbyć. Producent obszedł błąd, dodając w laptopach niestandardowy filtr, który był w stanie wykrywać i następnie podmieniać niechciane częstotliwości podczas odtwarzania muzyki. Dzięki temu obecnie bez żadnych niemiłych konsekwencji możemy puszczać na swoich laptopach kultowy utwór amerykańskiej artystki.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?