Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2023

Piosenka, która niszczy dysk? Tak, to możliwe!

Puszczanie utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson potrafiło niszczyć niektóre modele laptopów oraz dysków twardych! To nie żart – informacje potwierdził bowiem główny inżynier oprogramowania w Microsoft, Raymond Chen. Oczywiście nie mówimy o aktualnych laptopach, ale o tych wyprodukowanych około 2005 roku. Co więcej, Chen wyjaśnił także, w jaki sposób puszczenie piosenki „Rhythm Nation” uszkadzało dyski twarde i doprowadzało do awarii komputerów. Puszczanie utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson potrafiło niszczyć niektóre modele laptopów oraz dysków twardych! To nie żart – informacje potwierdził bowiem główny inżynier oprogramowania w Microsoft, Raymond Chen. Oczywiście nie mówimy o aktualnych laptopach, ale o tych wyprodukowanych około 2005 roku. Co więcej, Chen wyjaśnił także, w jaki sposób puszczenie piosenki „Rhythm Nation” uszkadzało dyski twarde i doprowadzało do awarii komputerów.

Utwór „Rhythm Nation” został wydany przez Janet Jackson w 1989 roku, kiedy to wokalistka osiągnęła największą popularność i była nazywana gwiazdą kobiecego popu. Jak się okazało po latach, piosenki amerykańskiej wokalistki nie tylko podbijały listy światowych przebojów, ale również niszczyły komputery…

Piosenka, która niszczy dyski twarde

Historię niecodziennego, a wręcz niewyobrażalnego działania piosenki amerykańskiej gwiazdy popu – Janet Jackson dopiero niedawno przedstawił ówczesny główny inżynier oprogramowania Microsoftu Raymond Chen. Zwłoka szefostwa może dziwić tym bardziej, że z ujawnieniem tej informacji czekali prawie 17 lat! W wywiadzie dla brytyjskiego portalu muzycznego „New Musical Express” Raymond Chen przyznał, że z bliżej nieokreślonych przyczyn w przeszłości zauważono liczne awarie niektórych laptopów po odsłuchaniu piosenki „Rhythm Nation” Jak już wspomnieliśmy powyżej, problemy dotyczyły głównie komputerów wyprodukowanych około 2005 roku i używających systemu operacyjnego Windows XP.

Jak się finalnie okazało, niszczenie laptopów następowało na skutek poważnych awarii dysków twardych. Piosenka zawierała bowiem jedną z naturalnych częstotliwości dla dysków twardych o prędkości 5400 obrotów na minutę, których używali producenci. Teraz zapewne wiele osób zastanawia się, czym w ogóle jest owa częstotliwość rezonansowa. Otóż w ten sposób nazywamy zjawisko wywoływania drgania. Inaczej mówiąc, utwór „Rhythm Nation” wytwarzał takie fale dźwiękowe, które wywoływały takie same drgania powietrza, jak te, na których wibrowały dyski twardych niektórych producentów podczas normalnego użytkowania. W efekcie dochodziło do rezonansu i nasilania drgań w urządzeniu, co skutkowało awarią dysków, a następnie komputerów. W tej pory nie ujawniony jednak, którzy producenci wypuszczali na rynek dyski uległe piosence Jackson.

Wszystkiemu winien rezonans

Z czym można porównać zjawisko zachodzące podczas odtwarzania piosenki „Rhythm Nation”? Pozostając w branży muzycznej, z pewnością do śpiewu operowego. Może się bowiem zdarzyć tak, że śpiewak operowy wykonując utwór na danej, wysokiej częstotliwości jest w stanie doprowadzić do pęknięcia szyby. W praktyce oznacza to więc, że głośne puszczanie piosenki Janet Jackson mogło doprowadzić do awarii komputerów nie tylko tych, na których utwór był odtwarzany, ale także na laptopach leżących w pobliżu!

Uspokajający może być z kolei fakt, że jak przyznał Raymond Chen z Microsoftu, po zdiagnozowaniu problemu, szybko udało się go pozbyć. Producent obszedł błąd, dodając w laptopach niestandardowy filtr, który był w stanie wykrywać i następnie podmieniać niechciane częstotliwości podczas odtwarzania muzyki. Dzięki temu obecnie bez żadnych niemiłych konsekwencji możemy puszczać na swoich laptopach kultowy utwór amerykańskiej artystki.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności