Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Największe wycieki danych w historii

W dobie cyfryzacji i internetu, ataki cyberprzestępców to codzienność i nie ma tutaj wyjątków - ofiarą padają zarówno małe jak i duże firmy. Hakerzy nie oszczędzają nawet tych największych, można by rzec, że wręcz upodobali sobie ataki na rynkowych gigantów i potentatów.

Motywów jest wiele, jednak bez względu czy chodzi o pieniądze czy ideę, efekt jest taki sam - tracą osoby, których dane ujawniono.

Oto nasza lista największych wycieków danych w historii.

1. W 2011 roku ofiarą ataku padli użytkownicy Sony PlayStation Network oraz Sony Online Entertainment. Był to jeden z największych ataków w historii, ponad 100 milionów nazwisk, e-maili, adresów zamieszkania i numerów telefonów, a także dane z kart kredytowych trafiło w ręce hakerów.

2. W 2014 roku doszło do ogromnego wycieku danych z Yahoo. Firma nie raz padała atakom hakerskim, jednak mimo to kolejny raz nie zadbała o dane klientów. W 2014 wyciekły dane z aż 500 mln kont użytkowników. Wykradziono dane zawierające imiona i nazwiska, adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzenia, zahashowane hasła, a w niektórych przypadkach także pytania bezpieczeństwa wraz z odpowiedziami.

3. W 2016 roku ofiarą cyberprzestępców padła firma Uber. Wyciekły dane klientów i kierowców. Skradziono 57 mln danych zawierających imiona i nazwiska, adresy e-mail i numery telefonów, w tym numery praw jazdy 600 000 amerykańskich pracowników firmy. Incydent próbowano zatuszować, płacąc hakerom okup w wysokości 100 000 dolarów za milczenie i wykasowanie danych. Incydent wyszedł na jaw, gdy nowy prezes Ubera postanowił prześwietlić działania dotychczasowego szefa działu bezpieczeństwa.

4. W 2017 roku ujawniono wyciek danych z sieci hoteli Starwood, wykupionej w 2016 roku przez Marriott. Z bazy rezerwacyjnej skopiowano 500 mln danych klientów, w tym 327 mln rekordów zawierało informacje takie jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu, datę urodzenia, płeć i numer paszportu. Wyciek miał miejsce od 2014 roku do 2017.

5. W 2018 roku na jaw wyszedł wyciek danych 2,5 mln użytkowników sklepu internetowego morele.net. Haker zażądał okupu w kwocie 300 tys. zł, które miały być wpłacone na rzecz fundacji charytatywnej. Serwis jednak odmówił zapłaty i dane klientów trafiły na forum internetowe.

6. W październiku 2019 roku odkryto serwer zawierający ponad 4TB informacji, okazało się zawiera on dane 1,2 mld ludzi (czyli 15%populacji), a w tym imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy, profile Facebooka, Twittera, GitHub i LinkedIn. Sprawę zgłoszono FBI, po czym serwer zniknął.

7. W styczniu 2019 roku w siedzi pojawił się plik o nazwie “Collection#1”. Udostępniono go w serwisie Mega, który umożliwia użytkownikom transfer plików. Plik zawierał ponad 772 milionów adresów mailowych oraz 21 milionów haseł.

Jak sprawdzić czy Twoje dane trafiły w niepowołane ręce?

Istnieją strony internetowe umożliwiające sprawdzenie, czy i jakie dane wyciekły. Jedną z nich jest strona https://haveibeenpwned.com. Dzięki niej dowiemy się za sprawą jakich stron i kiedy wyciekły nasze dane, a także jakie dane wyciekły. Wystarczy wpisać adres mailowy.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności