Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Największe wycieki danych w historii

W dobie cyfryzacji i internetu, ataki cyberprzestępców to codzienność i nie ma tutaj wyjątków - ofiarą padają zarówno małe jak i duże firmy. Hakerzy nie oszczędzają nawet tych największych, można by rzec, że wręcz upodobali sobie ataki na rynkowych gigantów i potentatów.

Motywów jest wiele, jednak bez względu czy chodzi o pieniądze czy ideę, efekt jest taki sam - tracą osoby, których dane ujawniono.

Oto nasza lista największych wycieków danych w historii.

1. W 2011 roku ofiarą ataku padli użytkownicy Sony PlayStation Network oraz Sony Online Entertainment. Był to jeden z największych ataków w historii, ponad 100 milionów nazwisk, e-maili, adresów zamieszkania i numerów telefonów, a także dane z kart kredytowych trafiło w ręce hakerów.

2. W 2014 roku doszło do ogromnego wycieku danych z Yahoo. Firma nie raz padała atakom hakerskim, jednak mimo to kolejny raz nie zadbała o dane klientów. W 2014 wyciekły dane z aż 500 mln kont użytkowników. Wykradziono dane zawierające imiona i nazwiska, adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzenia, zahashowane hasła, a w niektórych przypadkach także pytania bezpieczeństwa wraz z odpowiedziami.

3. W 2016 roku ofiarą cyberprzestępców padła firma Uber. Wyciekły dane klientów i kierowców. Skradziono 57 mln danych zawierających imiona i nazwiska, adresy e-mail i numery telefonów, w tym numery praw jazdy 600 000 amerykańskich pracowników firmy. Incydent próbowano zatuszować, płacąc hakerom okup w wysokości 100 000 dolarów za milczenie i wykasowanie danych. Incydent wyszedł na jaw, gdy nowy prezes Ubera postanowił prześwietlić działania dotychczasowego szefa działu bezpieczeństwa.

4. W 2017 roku ujawniono wyciek danych z sieci hoteli Starwood, wykupionej w 2016 roku przez Marriott. Z bazy rezerwacyjnej skopiowano 500 mln danych klientów, w tym 327 mln rekordów zawierało informacje takie jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu, datę urodzenia, płeć i numer paszportu. Wyciek miał miejsce od 2014 roku do 2017.

5. W 2018 roku na jaw wyszedł wyciek danych 2,5 mln użytkowników sklepu internetowego morele.net. Haker zażądał okupu w kwocie 300 tys. zł, które miały być wpłacone na rzecz fundacji charytatywnej. Serwis jednak odmówił zapłaty i dane klientów trafiły na forum internetowe.

6. W październiku 2019 roku odkryto serwer zawierający ponad 4TB informacji, okazało się zawiera on dane 1,2 mld ludzi (czyli 15%populacji), a w tym imiona i nazwiska, numery telefonów, adresy, profile Facebooka, Twittera, GitHub i LinkedIn. Sprawę zgłoszono FBI, po czym serwer zniknął.

7. W styczniu 2019 roku w siedzi pojawił się plik o nazwie “Collection#1”. Udostępniono go w serwisie Mega, który umożliwia użytkownikom transfer plików. Plik zawierał ponad 772 milionów adresów mailowych oraz 21 milionów haseł.

Jak sprawdzić czy Twoje dane trafiły w niepowołane ręce?

Istnieją strony internetowe umożliwiające sprawdzenie, czy i jakie dane wyciekły. Jedną z nich jest strona https://haveibeenpwned.com. Dzięki niej dowiemy się za sprawą jakich stron i kiedy wyciekły nasze dane, a także jakie dane wyciekły. Wystarczy wpisać adres mailowy.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.