Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.11.2023

Jak wybrać dobrą pamięć przenośną?

Pamięć przenośna jest potrzebna obecnie praktycznie każdemu z nas, kto korzysta z komputera. Znajdzie ona swoje zastosowanie, jeśli brakuje nam już pamięci na dysku twardym, ale będzie także doskonałym rozwiązaniem, by wykonywać raz na jakiś czas backup najważniejszych danych. Również, gdy wyjeżdżamy lub jesteśmy już na wyjeździe i nie chcemy brać wszędzie całego komputera, możemy zgrać potrzebne rzeczy na dysk zewnętrzny. Jako że taka pamięć przenośna ma wiele zastosowań i przechowujemy na niej niejednokrotnie ważne pliki, to też powinniśmy podejść poważnie do tematu jej wyboru.

Pamięć zewnętrza to bardzo przydatne urządzenie. Prototyp dysku zewnętrznego został stworzony już w roku 1956 przez firmę IBM. Co prawda wówczas sprzęt był bardzo powolny i miał zaledwie 5 MB pojemności, ale i tak był przełomem technologicznym. Obecnie, mimo że jest on małogabarytowy, to możemy z łatwością podłączyć go do komputera, a często nawet do smartfona za pomocą portu USB. Oczywiście do wyboru są też inne gniazda, ale USB jest na tyle uniwersalny, że w zdecydowanej większości przypadków korzystamy właśnie z niego. Główne zadanie pamięci zewnętrznej nie różni się praktycznie niczym od funkcji dysku twardego, który jest wbudowany w systemie komputerowym. Ma on w końcu bezpiecznie przechowywać dane, które nie mieszczą się na dysku twardym lub których potrzebujemy w innym miejscu, nie chcąc zarazem przenosić komputera.

Jaką pamięć zewnętrzna zatem kupić?

Informacje, które zapisujemy na dysku twardym bardzo szybko i łatwo możemy stracić. Wystarczy nasz błąd lub awaria komputera, by wszystkie nasze zdjęcia, dokumenty, wideo oraz inne ważne dla nas pliki przepadły bezpowrotnie. Dlatego też warto mieć pod ręką również pamięć zewnętrzną, która często stanowić będzie swego rodzaju zabezpieczenie. By tak jednak się stało, musimy pamiętać o regularnym zgrywaniu danych. Tylko w ten sposób szybko i łatwo odnowimy swój zbiór informacji. Kluczową rolę podczas wyboru pamięci zewnętrznej ma jej pojemność. Dyski zewnętrzne charakteryzują się dość rozbudowaną pojemnością, na pewno większą aniżeli ich wewnętrzne odpowiedniki. Obecnie takie urządzenia zaczynają się od pojemności 1 TB do nawet 12 TB (terabajtów). Pojemność to jednak nie wszystko. Jest co prawda ona bardzo ważna, ale ogromny wpływ mają także inne parametry…

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?

Jak już wspomnieliśmy, ogromne znaczenie przy wyborze pamięci zewnętrznej ma jej pojemność, jednakże na tym nie kończą się kluczowe parametry. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób podłączenia dysku do komputera. Praktycznie każdy dysk czy to z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem łączy się za pomocą specjalnego interfejsu. Najpopularniejszym jest oczywiście USB, ale do wyboru mamy także FireWire, eSATA czy coraz częściej wykorzystywany, szybki thunderbolt. Pamiętajmy, by wybierać model, który będzie dopasowany do naszego sprzętu.Jeszcze inną, a nie mniej istotną kwestią jest szybkość zapisu danych, czyli to, z jaką prędkością działa konkretny model. W dużej mierze wpływ ma na to typ złącza, ale nie tylko. Aktualnie najbardziej popularne typy dysków to HDD i SSD. Te drugie są znacznie droższe, ale szybkość ich pracy również jest powalająca. Dlatego też, jeśli zależy nam na szybkości przesyłania danych, to często warto zrezygnować z pojemności, na rzecz szybkości.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności