Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Jak wybrać dobrą pamięć przenośną?

Pamięć przenośna jest potrzebna obecnie praktycznie każdemu z nas, kto korzysta z komputera. Znajdzie ona swoje zastosowanie, jeśli brakuje nam już pamięci na dysku twardym, ale będzie także doskonałym rozwiązaniem, by wykonywać raz na jakiś czas backup najważniejszych danych. Również, gdy wyjeżdżamy lub jesteśmy już na wyjeździe i nie chcemy brać wszędzie całego komputera, możemy zgrać potrzebne rzeczy na dysk zewnętrzny. Jako że taka pamięć przenośna ma wiele zastosowań i przechowujemy na niej niejednokrotnie ważne pliki, to też powinniśmy podejść poważnie do tematu jej wyboru.

Pamięć zewnętrza to bardzo przydatne urządzenie. Prototyp dysku zewnętrznego został stworzony już w roku 1956 przez firmę IBM. Co prawda wówczas sprzęt był bardzo powolny i miał zaledwie 5 MB pojemności, ale i tak był przełomem technologicznym. Obecnie, mimo że jest on małogabarytowy, to możemy z łatwością podłączyć go do komputera, a często nawet do smartfona za pomocą portu USB. Oczywiście do wyboru są też inne gniazda, ale USB jest na tyle uniwersalny, że w zdecydowanej większości przypadków korzystamy właśnie z niego. Główne zadanie pamięci zewnętrznej nie różni się praktycznie niczym od funkcji dysku twardego, który jest wbudowany w systemie komputerowym. Ma on w końcu bezpiecznie przechowywać dane, które nie mieszczą się na dysku twardym lub których potrzebujemy w innym miejscu, nie chcąc zarazem przenosić komputera.

Jaką pamięć zewnętrzna zatem kupić?

Informacje, które zapisujemy na dysku twardym bardzo szybko i łatwo możemy stracić. Wystarczy nasz błąd lub awaria komputera, by wszystkie nasze zdjęcia, dokumenty, wideo oraz inne ważne dla nas pliki przepadły bezpowrotnie. Dlatego też warto mieć pod ręką również pamięć zewnętrzną, która często stanowić będzie swego rodzaju zabezpieczenie. By tak jednak się stało, musimy pamiętać o regularnym zgrywaniu danych. Tylko w ten sposób szybko i łatwo odnowimy swój zbiór informacji. Kluczową rolę podczas wyboru pamięci zewnętrznej ma jej pojemność. Dyski zewnętrzne charakteryzują się dość rozbudowaną pojemnością, na pewno większą aniżeli ich wewnętrzne odpowiedniki. Obecnie takie urządzenia zaczynają się od pojemności 1 TB do nawet 12 TB (terabajtów). Pojemność to jednak nie wszystko. Jest co prawda ona bardzo ważna, ale ogromny wpływ mają także inne parametry…

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?

Jak już wspomnieliśmy, ogromne znaczenie przy wyborze pamięci zewnętrznej ma jej pojemność, jednakże na tym nie kończą się kluczowe parametry. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób podłączenia dysku do komputera. Praktycznie każdy dysk czy to z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem łączy się za pomocą specjalnego interfejsu. Najpopularniejszym jest oczywiście USB, ale do wyboru mamy także FireWire, eSATA czy coraz częściej wykorzystywany, szybki thunderbolt. Pamiętajmy, by wybierać model, który będzie dopasowany do naszego sprzętu.Jeszcze inną, a nie mniej istotną kwestią jest szybkość zapisu danych, czyli to, z jaką prędkością działa konkretny model. W dużej mierze wpływ ma na to typ złącza, ale nie tylko. Aktualnie najbardziej popularne typy dysków to HDD i SSD. Te drugie są znacznie droższe, ale szybkość ich pracy również jest powalająca. Dlatego też, jeśli zależy nam na szybkości przesyłania danych, to często warto zrezygnować z pojemności, na rzecz szybkości.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.