Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Jak wybrać dobrą pamięć przenośną?

Pamięć przenośna jest potrzebna obecnie praktycznie każdemu z nas, kto korzysta z komputera. Znajdzie ona swoje zastosowanie, jeśli brakuje nam już pamięci na dysku twardym, ale będzie także doskonałym rozwiązaniem, by wykonywać raz na jakiś czas backup najważniejszych danych. Również, gdy wyjeżdżamy lub jesteśmy już na wyjeździe i nie chcemy brać wszędzie całego komputera, możemy zgrać potrzebne rzeczy na dysk zewnętrzny. Jako że taka pamięć przenośna ma wiele zastosowań i przechowujemy na niej niejednokrotnie ważne pliki, to też powinniśmy podejść poważnie do tematu jej wyboru.

Pamięć zewnętrza to bardzo przydatne urządzenie. Prototyp dysku zewnętrznego został stworzony już w roku 1956 przez firmę IBM. Co prawda wówczas sprzęt był bardzo powolny i miał zaledwie 5 MB pojemności, ale i tak był przełomem technologicznym. Obecnie, mimo że jest on małogabarytowy, to możemy z łatwością podłączyć go do komputera, a często nawet do smartfona za pomocą portu USB. Oczywiście do wyboru są też inne gniazda, ale USB jest na tyle uniwersalny, że w zdecydowanej większości przypadków korzystamy właśnie z niego. Główne zadanie pamięci zewnętrznej nie różni się praktycznie niczym od funkcji dysku twardego, który jest wbudowany w systemie komputerowym. Ma on w końcu bezpiecznie przechowywać dane, które nie mieszczą się na dysku twardym lub których potrzebujemy w innym miejscu, nie chcąc zarazem przenosić komputera.

Jaką pamięć zewnętrzna zatem kupić?

Informacje, które zapisujemy na dysku twardym bardzo szybko i łatwo możemy stracić. Wystarczy nasz błąd lub awaria komputera, by wszystkie nasze zdjęcia, dokumenty, wideo oraz inne ważne dla nas pliki przepadły bezpowrotnie. Dlatego też warto mieć pod ręką również pamięć zewnętrzną, która często stanowić będzie swego rodzaju zabezpieczenie. By tak jednak się stało, musimy pamiętać o regularnym zgrywaniu danych. Tylko w ten sposób szybko i łatwo odnowimy swój zbiór informacji. Kluczową rolę podczas wyboru pamięci zewnętrznej ma jej pojemność. Dyski zewnętrzne charakteryzują się dość rozbudowaną pojemnością, na pewno większą aniżeli ich wewnętrzne odpowiedniki. Obecnie takie urządzenia zaczynają się od pojemności 1 TB do nawet 12 TB (terabajtów). Pojemność to jednak nie wszystko. Jest co prawda ona bardzo ważna, ale ogromny wpływ mają także inne parametry…

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?

Jak już wspomnieliśmy, ogromne znaczenie przy wyborze pamięci zewnętrznej ma jej pojemność, jednakże na tym nie kończą się kluczowe parametry. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób podłączenia dysku do komputera. Praktycznie każdy dysk czy to z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem łączy się za pomocą specjalnego interfejsu. Najpopularniejszym jest oczywiście USB, ale do wyboru mamy także FireWire, eSATA czy coraz częściej wykorzystywany, szybki thunderbolt. Pamiętajmy, by wybierać model, który będzie dopasowany do naszego sprzętu.Jeszcze inną, a nie mniej istotną kwestią jest szybkość zapisu danych, czyli to, z jaką prędkością działa konkretny model. W dużej mierze wpływ ma na to typ złącza, ale nie tylko. Aktualnie najbardziej popularne typy dysków to HDD i SSD. Te drugie są znacznie droższe, ale szybkość ich pracy również jest powalająca. Dlatego też, jeśli zależy nam na szybkości przesyłania danych, to często warto zrezygnować z pojemności, na rzecz szybkości.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?