Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak wyczyścić laptopa z danych? Najpopularniejsze programy

Jeśli zastanawiasz się, jak trwale usunąć pliki z komputera, podpowiadamy jedno z najprostszych rozwiązań. Nie musisz znać zaawansowanych technik informatycznych - z pomocą przychodzą popularne programy do usuwania danych. Do wyboru masz kilka, przy czym schemat utylizacji danych w każdym przypadku może być nieco inny. Oto najpopularniejsze programy, dzięki którym dowiesz się, jak wyczyścić komputer z danych:

  • Eraser - jest to darmowa aplikacja, dzięki której możesz usuwać zarówno pojedyncze pliki, jak i katalogi. Korzystanie z niej wymaga jednak cierpliwości, ponieważ każdy element trzeba zaznaczyć odrębnie,
  • FileKiller - jest darmowy, a dodatkowo nie wymaga instalowania na komputerze. Usuwanie plików odbywa się przez aplikację,
  • WipeFile - działa podobnie jak FileKiller, jednak umożliwia także usuwanie plików z urządzeń mobilnych,
  • Hardwipe - jest to program bezpłatny, jednak wyłącznie dla zastosowań niekomercyjnych,
  • File Shredder - bezpłatna aplikacja, która posiada aż 5 algorytmów do kasowania danych,
  • Freeraser - jest to podstawowe, proste w użyciu narzędzie.

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Jak usunąć wszystkie dane z komputera? Wiele zależy od rodzaju dysku, w jaki został wyposażony sprzęt. Jeśli chodzi o dysk HDD, to usuwanie danych odbywa się poprzez częstokrotne nadpisywanie losowymi bitam sektorów, w których były przechowywane. Najprostszym sposobem na to, jak wyczyścić laptopa z danych, jest zastosowanie zerowania. Polega ono na jedno- lub wielokrotnym bitowym zapisie ciągu zer w usuwanych fragmentach. Zupełnie inaczej przebiega natomiast usuwanie plików z dysków SSD. Korzystanie z podanej metody jest nie tylko nieskuteczne, ale również może prowadzić do uszkodzenia dysku. Producenci umożliwiają usuwanie plików przy pomocy kontrolera i wbudowanego oprogramowania w dysku.

Zastanawiasz się, jak usunąć wszystko z komputera przy braku większych umiejętności informatycznych. Poza specjalistycznymi programami, do dyspozycji masz tak zwane niszczarki. Stanowią one element pakietów, na przykład ochronnych. Tego typu oprogramowania uchodzą za bezpieczne, jednak eksperci radzą, aby nie używać ich do usuwania danych wrażliwych, ze względu na ryzyko ataków hakerskich. Warto dodać, że stosowanie jakichkolwiek technik przez osoby, które nie mają w tej materii większej wiedzy, może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.

Jak wyczyścić komputer z danych? Usuwanie dokumentów

Na komputerach i laptopach przechowujemy różnego rodzaju pliki. Mogą być to zdjęcia czy notatki, ale też dokumenty firmowe. Jak wyczyścić laptopa z danych chronionych prawnie? W tej sytuacji sprawa nieco się komplikuje. Stosowanie popularnych programów i aplikacji nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zatem już na wstępie warto z nich zrezygnować. Możemy więc sięgnąć po metody polegające na nadpisywaniu sektorów. Z drugiej strony, wysoce czułe detektory wychwycą bez żadnego problemu początkowe, nienadpisane zawartości sektorów. Odczytanie danych może być jeszcze prostsze dzięki niedokładnemu funkcjonowaniu systemu pozycjonowania głowic dysku. W związku z tym metody “mechaniczne” również nie sprawdzają się w kontekście tego, jak trwale usunąć pliki z komputera.

Problematyczne są zwłaszcza dokumenty zawierające dane osobowe, tajne bądź niejawne. Coraz częściej przechowujemy je w formie elektronicznej, jednak po upływie terminu wymagalności trzeba je bezpiecznie zutylizować. Bezpieczenie, a więc tak, by odtworzenie danych nie było możliwe. Jak już wiesz, odpowiedź na pytanie, jak usunąć plik z komputera całkowicie, jest skomplikowana. Z jednej strony możesz skorzystać z darmowych programów bądź samodzielnie usuwać plik, jednak nie masz pewności, że dane nie zostaną odtworzone. Jeśli chodzi o to, jak usunąć wszystko z laptopa, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Dokumenty, które nie zawierają danych wrażliwych, na przykład notatki własne, można usuwać samodzielnie, ale pozostałe wymagają specjalistycznego podejścia. Istnieją narzędzia i metody, dzięki którym można trwa usunąć dane, jednak ich zastosowanie w domowych (lub biurowych) warunkach jest praktycznie niemożliwe.

Usuwanie plików z komputera odbywa się okresowo, niektórzy robią też większe porządki, przygotowując sprzęt do sprzedaży. Jeśli chcesz mieć pewność, że dokumenty zostaną trwale usunięte, skorzystaj z usług specjalistów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku danych chronionych, których wyciek wiąże się z konsekwencjami prawnymi, w tym karą finansową i odpowiedzialnością karną.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?