Jak niszczyć dokumenty zgodnie z prawem?
Jednym z głównych problemów, jaki dotyczy każdej firmy, jest archiwizacja dokumentów księgowych. Zasady określa Ustawa o rachunkowości, która dla dokumentów, takich jak:
- księgi rachunkowe,
- dokumenty inwentaryzacyjne,
- dowody księgowe,
- sprawozdania finansowe,
wyznacza 5-letni okres przechowywania. Liczymy go od końca roku obrotowego, a nie od daty wystawienia, sporządzenia czy zatwierdzenia. Archiwizowanie dokumentów księgowych powinno odbywać się w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo danych. Obecnie akta przechowujemy głównie w postaci elektronicznej. Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest zabezpieczenie nośników danych, a dodatkowo, ze względu na ich niską trwałość, okresowe wykonywanie kopii zapasowych.
Archiwizowanie dokumentów księgowych nie musi odbywać się w siedzibie firmy. Coraz większą popularność zyskują archiwa zewnętrzne, prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty. Ważne, aby w przypadku tego rodzaju współpracy dopełnić pewnych formalności. Kluczowy jest protokół przekazania dokumentów księgowych, w którym określimy m.in. rodzaj i ilość przekazanych akt.
Archiwizacja i utylizacja dokumentów księgowych - bezpieczeństwo i terminowość
Archiwizacja dokumentów księgowych musi być prowadzona tak, aby w dowolnym momencie móc uzyskać swobodny dostęp do dokumentów. Pamiętajmy, że 5-letni termin przechowywania dotyczy wyłącznie dokumentów wymienionych w ustawie o rachunkowości. Natomiast pozostałe dokumenty, które często procedowane są przez dział księgowy, archiwizujemy:
Innym problemem jest utylizacja dokumentów księgowych. Niszczymy je w taki sposób, aby odtworzenie informacji w nich zamieszczonych nie było możliwe. Dokumenty te mogą zawierać dane osobowe, ale przede wszystkim są źródłem danych finansowych, które w pewnym sensie stanowią tajemnicę firmy. Dokumenty można niszczyć we własnym zakresie, jednak ze względów bezpieczeństwa warto powierzyć je profesjonalistom. Podobnie jak w przypadku archiwizacji, musimy przy tym dopełnić formalności, w tym uzupełnić protokół zniszczenia dokumentów księgowych. Wzór zawiera informacje dotyczące m.in. danych strony przekazującej i odbierającej, ilości i rodzaju przekazywanej dokumentacji. Termin jej niszczenia został ściśle określony w przypadku danych osobowych. RODO mówi o obowiązku utylizowania dokumentów bez zbędnej zwłoki. Natomiast dane finansowe muszą być przechowywane minimum przez 5 lat, dlatego przedsiębiorcy często archiwizują je znacznie dłużej. Jeśli jednak nie są potrzebne, warto postawić na utylizację, optymalizując koszty i oszczędzając miejsce w archiwum.
Sprawdź podobne wpisy blogowe w tematyce dokumentów:
- Utylizacja dokumentów przez firmę – czy warto?
- Przechowywanie dokumentów księgowych — jaki okres obowiązuje?
- Przechowywanie dokumentacji medycznej — jak to robić poprawnie?
- Jak wygląda profesjonalne niszczenie dokumentów?
- Jak długo przechowywać dokumenty w firmie i co dalej z nimi zrobić?
- Archiwizacja wygasłych umów a RODO