Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Przechowywanie dokumentów po zamknięciu firmy - najważniejsze informacje

Likwidacja firmy nie zwalnia z obowiązku przechowywania dokumentów:

  • podatkowych - deklaracje VAT, PIT i CIT,
  • księgowych - księgi rachunkowe, dowody księgowe, sprawozdania finansowe,
  • związanych z ZUS - raporty miesięczne, deklaracje składek,
  • pracowniczych - akta osobowe, umowy, listy płac.

Ponadto byli przedsiębiorcy archiwizują inne dokumenty związane z prowadzoną działalnością, na przykład dotyczące rękojmi czy gwarancji. Warto pamiętać, że likwidacja firmy nie stanowi ucieczki od niektórych zobowiązań. Natomiast w kontekście tego, jak długo trzeba trzymać dokumenty po zamknięciu działalności, ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych rozwiązań. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, czy prowadzimy, czy też zamykamy firmę, dokumenty archiwizujemy przez taki sam okres. Z drugiej strony, przechowywanie ich może być problematyczne. Wcześniej przedsiębiorca miał siedzibę, w której mógł zorganizować bezpieczne archiwum, natomiast po zamknięciu firmy dokumenty najczęściej przechowuje się w domu, co nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Przepisy nie zabraniają korzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zatem przechowywanie dokumentów po zakończeniu działalności gospodarczej nie musi odbywać się na własną rękę.

Jak długo trzymać dokumenty po zamknięciu firmy?

Wiesz już, że rezygnując z bycia przedsiębiorcą, nie ominie Cię obowiązek archiwizowania niektórych dokumentów firmowych. Pozostaje jednak pytanie, jak długo trzymać dokumenty po zamknięciu firmy? Konkretne terminy zależą od rodzaju dokumentacji. Dokumenty księgowe, związane z ZUS i podatkowe przechowujemy 5 lat. Dla dokumentów podatkowych termin ten liczymy od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Natomiast akta osobowe pracowników przechowujemy:

  • 10 lat - dotyczy pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku,
  • 50 lat lub 10 lat - dotyczy osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 roku (krótszy termin dotyczy pracodawców, którzy złożyli w ZUS oświadczenie ZUS OSW i raport ZUS RIA,
  • 50 lat - dotyczy pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku.
  • W innych przypadkach przechowywanie dokumentów po likwidacji spółki może trwać 3 lata (dokumenty związane ze sprzedażą) bądź rok (dokumenty związane z rękojmią lub gwarancją). Zwróć uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Rezygnując z bycia przedsiębiorcą, z pewnością zależy Ci na tym, by przechowywanie dokumentów po likwidacji firmy trwało jak najkrócej. Tymczasem niektóre wydarzenia przerywają bieg przedawnienia, co oznacza, że nie można zastosować ogólnego, wynikającego z przepisów terminu.

    Gdzie przechowywać dokumenty po likwidacji firmy?

    Przechowywanie dokumentów księgowych po likwidacji spółki trwa 5 lat, a w praktyce często i 6. Tymczasem przechowywanie dokumentacji pracowniczej po likwidacji firmy trwa minimum 10 lat, co przysparza dodatkowych problemów. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju akta zawierające dane osobowe trzeba odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie doszło do ich wycieku.

    Przepisy nie regulują, gdzie przechowywać dokumenty po likwidacji firmy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzyć je specjalistom. Dzięki temu są archiwizowane w odpowiednich warunkach, a Ty nie musisz się zastanawiać, jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności. Archiwum zewnętrzne to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie mają w domu miejsca na przechowywanie dokumentów firmowych. Z drugiej strony, warto mieć na uwadze, że zaniechanie ustawowym obowiązkom może wiązać się z wieloma konsekwencjami. Jedną z nich jest odpowiedzialność karno skarbowa, która skutkuje nałożeniem kary pieniężnej, a w skrajnych przypadkach nawet ograniczeniem wolności. Kolejnym problemem są roszczenia pracownicze, których nie sposób dochodzić przy braku odpowiedniej dokumentacji. W takich sytuacjach potencjalne postępowanie sądowe może zostać rozstrzygnięte na korzyść pracownika. Bez dokumentacji firmowej nie będziesz mógł dochodzić swoich praw w walce z ZUS czy urzędem skarbowym. Przechowywanie dokumentacji nie jest więc wyłącznie przykrym obowiązkiem, dając możliwość obrony i dochodzenia należnych świadczeń.

    Likwidacja działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku przechowywania dokumentacji. Byłych przedsiębiorców obowiązują różne terminy, w zależności od rodzaju dokumentów. Przepisy regulują, jak długo należy je archiwizować, nie podają jednak, w jaki sposób. Stwarza to możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy, która udostępnia swoje archiwa.

    Kontakt z HSM Recycling

    HSM Recycling Spółka Cywilna

    ul. Mianowskiego 24/30
    02-044 Warszawa

    Sebatian Dudecki: 720-875-885
    Hubert Dudecki: 513-138-109

    Aktualności

    Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

    Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

    Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

    Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

    Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

    Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

    Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

    W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

    Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

    Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

    Jak trwale usunąć pliki z komputera?

    Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

    Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

    Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

    Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

    Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

    Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

    Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?