Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?

Dlaczego przechowywanie faktur firmowych jest ważne?

Faktury firmowe to dokumenty, z których korzysta przede wszystkim dział księgowości, choć nie tylko. Potwierdzają zawarcie transakcji kupna lub sprzedaży, a dodatkowo mogą stanowić materiał porównawczy na przykład do dokumentacji magazynowej. W dużych firmach każdego roku proceduje się tysiące faktur, natomiast mniejsze podmioty gospodarcze przetwarzają ich znacznie mniej. Bez względu na skalę prowadzonej działalności, odpowiedź na pytanie, jak długo przechowywać faktury, jest zawsze taka sama.

Warto jednak przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii, a mianowicie dlaczego właściwie musimy przechowywać faktury? Otóż stanowią one materiał dowodowy podczas kontroli skarbowej lub w razie sporu z kontrahentem. Pozwalają rozliczyć podatek dochodowy czy podatek VAT, a także wprowadzić ewentualne korekty do deklaracji podatkowych. Faktury poniekąd służą również rozliczaniu składki zdrowotnej, wszak jej wysokość w przypadku przedsiębiorców zależy od osiągniętego dochodu lub przychodu.

Jak długo należy przechowywać faktury w firmie?

Wiedząc, dlaczego archiwizacja dokumentów sprzedażowych i zakupowych jest tak ważna, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak długo należy przechowywać faktury w firmie? Problem ten reguluje kilka aktów prawnych, w tym Kodeks Cywilny, Ustawa o podatku od towarów i usług czy ustawa o rachunkowości. Ile czasu trzeba trzymać faktury? 5 lat licząc od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, że za datę początkową nie przyjmujemy daty wystawienia dokumentu czy sprzedaży, a 31 grudnia roku, w którym powstał wynikający z dokumentu obowiązek podatkowy. Przechowywanie faktur, które mogą stanowić materiał dowodowy, jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, nawet po zakończeniu działalności. Jak długo należy przechowywać faktury po zamknięciu firmy? Byłych przedsiębiorców obowiązują takie same przepisy, zatem okres archiwizacji wynosi 5 lat. Pamiętajmy, że w międzyczasie może dojść do zawieszenia biegu przedawnienia. Dzieje się tak na przykład, gdy:

  • przeciwko przedsiębiorcy toczy się postępowanie sądowe,
  • organy skarbowe wszczęły kontrolę,
  • płatność podatku została rozłożona na raty bądź odroczona,
  • wszczęto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
  • Bieg terminu przedawnienia może też ulec przerwaniu wskutek ogłoszenia przez przedsiębiorcę upadłości lub zastosowanie środka egzekucyjnego.

    Gdzie i jak długo trzeba przechowywać faktury?

    Przechowywanie faktur papierowych musi odbywać się w takich warunkach, aby pozostały one w stanie nienaruszonym do terminu wymagalności. Musimy więc chronić je przed:

    • pożarem,
    • wilgocią,
    • zalaniem,
    • uszkodzeniami mechanicznymi,
    • płowieniem.

    W praktyce archiwizacja dokumentów papierowych bywa problematyczna, dlatego coraz więcej firm decyduje się na ich digitalizację. Ile lat trzeba trzymać faktury elektroniczne? Tyle samo, co papierowe, a więc 5 lat. Przedsiębiorcy mają obowiązek umieścić faktury na nośnikach danych, a ze względu na ich niską trwałość, powinni co pewien czas wykonywać kopię zapasową. Dostęp do faktur elektronicznych powinien być, tak jak w przypadku faktur papierowych, swobodny i możliwy w dowolnym momencie.

    W kontekście tego, ile trzeba trzymać faktury firmowe, warto poruszyć jeszcze jeden problem, a mianowicie związany z Krajowym Systemem e-Faktur. Gdy stanie się on obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, na pytanie, jak długo przechowywać faktury sprzedaży, uzyskamy inną odpowiedź. Otóż faktury ustrukturyzowane archiwizowane będą przez 10 lat w KSeF. Po upływie tego terminu przedsiębiorca będzie miał obowiązek przechowywać je we własnym zakresie do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przedsiębiorcy nie będą jednak musieli zastanawiać się, ile trzeba trzymać faktury, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków nadal będzie to 5 lat. Nie zmieniają się przepisy podatkowe, dlatego okres archiwizacji KSeF został wyznaczony aż z naddatkiem. Nie zwalnia on z obowiązku weryfikacji i przechowywania tych dokumentów, wobec których bieg przedawnienia uległ zawieszeniu lub przerwaniu.

    Jednym z głównych problemów przedsiębiorców jest przechowywanie faktur. Ile lat, w jaki warunkach i kiedy właściwie można je zniszczyć? Dobra wiadomość jest taka, że te same regulacje stosuje się wobec firm działających na różną skalę i w różnych branżach. Ponadto obecnie faktury można przechowywać w formie elektronicznej, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Warto przestrzegać obowiązujących terminów, ponieważ ich niedotrzymanie obarczone jest karą finansową, jaką może wymierzyć skarbówka. Ponadto brak dokumentów często oznacza brak materiału dowodowego w sporze z organami publicznymi lub kontrahentem.

    Kontakt z HSM Recycling

    HSM Recycling Spółka Cywilna

    ul. Mianowskiego 24/30
    02-044 Warszawa

    Sebatian Dudecki: 720-875-885
    Hubert Dudecki: 513-138-109

    Aktualności

    Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

    Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

    Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

    Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

    Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

    Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

    Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

    W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

    Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

    Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

    Jak trwale usunąć pliki z komputera?

    Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

    Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

    Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

    Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

    Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

    Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

    Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?