Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Czym jest recykling, na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Ochrona otaczającego nas świata jest w dużej mierze obowiązkiem każdego z nas. Warto wiedzieć, że obecnie panuje wiele form ochrony środowiska i w zależności od tego, jakie mamy możliwości, tak też powinniśmy o nie dbać. Przedsiębiorstwa starają się ograniczać, chociażby nadmierne korzystanie ze złóż lub emisji spalin, z kolei osoby prywatne mogą przyczynić się do prawidłowej segregacji śmieci. Dobrze posegregowane odpady mogą być bowiem następnie przetworzone w procesie recyklingu i ponownie wykorzystane. Czym jednak dokładnie jest recykling, na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Czym jest recykling?

Recykling to nic innego, jak ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, czyli sprawienie, że ponownie trafią one do obiegu. Jeśli byśmy jednak chcieli bardziej zagłębić się w tym terminie, to odpowiedź będzie bardziej skomplikowana. Warto wspomnieć, że już sam proces przetwarzania wszelkich odpadów jest bardzo złożony i skomplikowany. Składa się z wielu etapów i często ma zróżnicowany przebieg. Jednakże bez względu na rodzaje recyklingu, o których za chwilę wspomnimy, jest to działanie, które finalnie ma na celu wytworzenie nowego produktu, dzięki efektywnemu wykorzystaniu odpadów.

Jakie odpadki podlegają recyklingowi?

Najczęściej odpady, które następnie są poddawane recyklingowi, pochodzą z gospodarstw domowych. Zanim jednak do tego dojdzie, każdy z nas powinien owe materiały odpowiednio posegregować i wrzucać do odpowiednich worków czy koszy. Dzięki temu każdy z nas w dużej mierze przyczynia się do działań recyklingowych i chronienia naszej planety przed zniszczeniem. W tym miejscu warto więc wspomnieć, w jakich pojemnikach powinniśmy umieszczać poszczególne odpady.

 • Pojemnik zielony – w nim powinno znajdować się wyłączni szkło,
 • Pojemnik żółty – tu umieszczamy elementy plastikowe,
 • Pojemnik czerwony lub pomarańczowy – jest on przeznaczony do metali,
 • Pojemnik niebieski – przeznaczony do papieru,
 • Pojemnik brązowy – w nim umieszczamy odpady biodegradowalne, czyli głównie resztki żywności oraz chwasty, trawy, zepsute owoce i warzywa.
 • Z jakich etapów składa się proces recyklingu?

  W przypadku procesu recyklingu możemy wyróżnić cztery główne etapy, w których skład wchodzi:

 • Segregacja, polegająca na podzieleniu odpadów ze względu na ich rodzaj. Oczywiście najtańszym i najszybszym sposobem jest segregacja śmieci na etapie ich powstawania, czyli w gospodarstwie domowym czy też firmach. Wówczas też odpady są mniej zanieczyszczone.
 • Rozdrabnianie. Wykonuje się je, ponieważ w zdecydowanej większości odpady są zbyt duże, by je obrabiać w podstawowej formie. Rozdrabnianie odbywa się w specjalnych młynach, a sam proces ułatwia dalszy transport odpadów.
 • Mycie – głównie tyczy się to pojemników szklanych oraz plastikowych, które z reguły są zanieczyszczone. Myte są one w dedykowanych do tego zadania wannach, zawierających środki czyszczące. Następnie takie odpady są osuszane.
 • Wytłaczanie – jest to końcowy etap, podczas którego wytwarzany jest już produkt końcowy recyklingu.
 • Jakie wyróżniamy rodzaje recyklingu?

  Rodzaje recyklingu wyróżniamy w zależności od specyfiki. Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić poniższe rodzaje recyklingu:

 • Ponowne zastosowanie – odpad będzie wykorzystany praktycznie w niezmienionej formie (np. butelki zwrotne),
 • Dalsze zastosowanie – odpadki po obróbce fizycznej, biologicznej lub chemicznej znajdują nowe zastosowanie (np. opony, które zamieniają się w granulat),
 • Ponowne użytkowanie – odpady są odzyskiwane, by ponownie wdrożyć je do produkcji (np. wraki samochodów).
 • Rodzaje recyklingu możemy również wyróżnić ze względu na specyfikę obróbki. Wówczas też mamy do czynienia z:

 • Recyklingiem chemicznym,
 • Recyklingiem surowcowym,
 • Recyklingiem termicznym,
 • Recyklingiem materiałowym.
 • Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

  Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

  Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

  Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

  Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

  Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.