Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Czy zapisywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?

Podczas wielu szkoleń związanych z bezpieczeństwem danych mówi się o tym, jak powinny wyglądać „dobre” hasła. Jesteśmy uświadamiani, że powinny być one unikatowe, długie oraz posiadające duże i małe litery. Jak to się ma jednak do zapisywania następnie tychże haseł w przeglądarce?

Wszak zapamiętanie wszystkich danych logowania i zadbanie przy tym, by hasła były wystarczająco bezpieczne jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w czasach, gdy posiadamy wiele różnych kont, czy to pocztowych, bankowych, czy też tych na portalach społecznościowych. Duża część osób korzystających z internetu zapamiętuje hasła w przeglądarce, by zaoszczędzić czas i zdecydowanie zwiększyć komfort pracy przy komputerze. Rzadko niestety zastanawiamy się nad tym, czy tak zapisane hasła są cały czas bezpieczne?W tym momencie warto zadać sobie pytanie, do czego w ogóle zostały stworzone hasła. Są one w końcu najpopularniejszą formą uwierzytelniania użytkownika w systemie. Co z kolei w sytuacji, gdy hasło podaje za nas przeglądarka? Wówczas taki proces uwierzytelniania kompresuje się zaledwie do udowodnienia, że ktoś korzysta z tej samej przeglądarki, ale nie jest powiedziane, że jest to ten sam użytkownik! Co za tym idzie, mamy w tym momencie całą gamę zagrożeń.

Jakie zagrożenia czekają na nas, gdy zapisujemy hasła w przeglądarce?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele zagrożeń wynikających z faktu, że postanowiliśmy zapisać swoje hasła w przeglądarce. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • Korzystanie z naszego komputera pod naszą nieobecność przez kogoś, kto będzie logować się w naszym imieniu,
  • Kradzież komputera, przez co złodziej będzie w stanie wykorzystać praktycznie wszystkie zapisane w przeglądarce hasła, nie tylko do logowania się, ale w wielu przypadkach także, do wyłudzenia pieniędzy (w przypadku, gdy nasze hasła składają się z daty urodzenia, imienia, nazwiska czy miejsca zamieszkania),
  • Zainfekowanie komputera, co będzie skutkowanie uzyskaniem do niego dostępu, chociażby za sprawą backdoora,
  • Zgubienie komputera lub telefonu, co finalnie może skutkować podobnymi konsekwencjami, jak powyżej.

Czy hasła zapisane w przeglądarce są bezpieczne?

Odpowiedź jest bardzo prosta i jednoznaczna – nie! Co prawda przechowywanie haseł w przeglądarce jest bardzo wygodne, ale za tę wygodę niestety płacimy bezpieczeństwem. Niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego oraz z jakiej przeglądarki korzystamy, hasła przechowywane w pamięci przeglądarki bardzo prosto możemy podejrzeć, odszyfrować czy nawet pobrać na zewnętrzny dysk.Co ciekawe, osoba, która nawet na chwilę ma dostęp do naszego komputera, może w dosłownie kilka chwil odszyfrować nasze hasło. W tym celu używa opcji automatycznego uzupełniania hasła, następnie zaznacza zakropkowane pole i korzysta z opcji „Zbadaj element”. To właśnie w tym miejscu wystarczy, że zmieni kod w jednej linijce i odsłoni rzeczywiste znaki, które kryją się pod kropkami lub gwiazdkami.Niektóre strony internetowe „dbając” o wygodę użytkownika, poszły jeszcze krok dalej i oferują opcję „podglądu hasła”, by użytkownik mógł przed kliknięciem „zaloguj” sprawdzić, czy wpisane hasło jest na pewno prawidłowe. Zalecamy nie korzystać z takich stron, a już szczególnie odradzamy logowania się na takich stronach w miejscach, gdzie ekran będzie widoczny dla osób postronnych, czyli np. w pociągach, na lotnisku czy dworcu.

Jak zatem zapisywać hasła w przeglądarce?

Niestety, niezależnie z jakiej przeglądarki będziemy korzystać, czy będzie to najbardziej popularny Google Chrome, czy równie często wykorzystywany Firefox, możemy być pewni, że nasze hasła nie będą należycie zabezpieczone. W domyślnej konfiguracji te przeglądarki nie mają bowiem żadnej funkcji ochrony przed wyświetleniem zapisanych haseł. Wystarczy, że wejdziemy w menu, wybierzemy opcję danych logowania i haseł, by z łatwością znaleźć każde zapisane hasło. Dlatego też, by w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo przechowywania haseł, zachowując przy tym wygodę i komfort korzystania z przeglądarki, polecamy skorzystać z menadżera haseł. Na rynku możemy znaleźć wiele takich programów, które działają na zasadzie swoistego sejfu. Zabezpieczają nasze hasła i dane do różnych kont internetowych. Wymagają od nas jedynie zapamiętania jednego, bezpiecznego hasła, które jest niezbędne do odkrycia pozostałych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.