Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Czy zapisywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?

Podczas wielu szkoleń związanych z bezpieczeństwem danych mówi się o tym, jak powinny wyglądać „dobre” hasła. Jesteśmy uświadamiani, że powinny być one unikatowe, długie oraz posiadające duże i małe litery. Jak to się ma jednak do zapisywania następnie tychże haseł w przeglądarce?

Wszak zapamiętanie wszystkich danych logowania i zadbanie przy tym, by hasła były wystarczająco bezpieczne jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w czasach, gdy posiadamy wiele różnych kont, czy to pocztowych, bankowych, czy też tych na portalach społecznościowych. Duża część osób korzystających z internetu zapamiętuje hasła w przeglądarce, by zaoszczędzić czas i zdecydowanie zwiększyć komfort pracy przy komputerze. Rzadko niestety zastanawiamy się nad tym, czy tak zapisane hasła są cały czas bezpieczne?W tym momencie warto zadać sobie pytanie, do czego w ogóle zostały stworzone hasła. Są one w końcu najpopularniejszą formą uwierzytelniania użytkownika w systemie. Co z kolei w sytuacji, gdy hasło podaje za nas przeglądarka? Wówczas taki proces uwierzytelniania kompresuje się zaledwie do udowodnienia, że ktoś korzysta z tej samej przeglądarki, ale nie jest powiedziane, że jest to ten sam użytkownik! Co za tym idzie, mamy w tym momencie całą gamę zagrożeń.

Jakie zagrożenia czekają na nas, gdy zapisujemy hasła w przeglądarce?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele zagrożeń wynikających z faktu, że postanowiliśmy zapisać swoje hasła w przeglądarce. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • Korzystanie z naszego komputera pod naszą nieobecność przez kogoś, kto będzie logować się w naszym imieniu,
  • Kradzież komputera, przez co złodziej będzie w stanie wykorzystać praktycznie wszystkie zapisane w przeglądarce hasła, nie tylko do logowania się, ale w wielu przypadkach także, do wyłudzenia pieniędzy (w przypadku, gdy nasze hasła składają się z daty urodzenia, imienia, nazwiska czy miejsca zamieszkania),
  • Zainfekowanie komputera, co będzie skutkowanie uzyskaniem do niego dostępu, chociażby za sprawą backdoora,
  • Zgubienie komputera lub telefonu, co finalnie może skutkować podobnymi konsekwencjami, jak powyżej.

Czy hasła zapisane w przeglądarce są bezpieczne?

Odpowiedź jest bardzo prosta i jednoznaczna – nie! Co prawda przechowywanie haseł w przeglądarce jest bardzo wygodne, ale za tę wygodę niestety płacimy bezpieczeństwem. Niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego oraz z jakiej przeglądarki korzystamy, hasła przechowywane w pamięci przeglądarki bardzo prosto możemy podejrzeć, odszyfrować czy nawet pobrać na zewnętrzny dysk.Co ciekawe, osoba, która nawet na chwilę ma dostęp do naszego komputera, może w dosłownie kilka chwil odszyfrować nasze hasło. W tym celu używa opcji automatycznego uzupełniania hasła, następnie zaznacza zakropkowane pole i korzysta z opcji „Zbadaj element”. To właśnie w tym miejscu wystarczy, że zmieni kod w jednej linijce i odsłoni rzeczywiste znaki, które kryją się pod kropkami lub gwiazdkami.Niektóre strony internetowe „dbając” o wygodę użytkownika, poszły jeszcze krok dalej i oferują opcję „podglądu hasła”, by użytkownik mógł przed kliknięciem „zaloguj” sprawdzić, czy wpisane hasło jest na pewno prawidłowe. Zalecamy nie korzystać z takich stron, a już szczególnie odradzamy logowania się na takich stronach w miejscach, gdzie ekran będzie widoczny dla osób postronnych, czyli np. w pociągach, na lotnisku czy dworcu.

Jak zatem zapisywać hasła w przeglądarce?

Niestety, niezależnie z jakiej przeglądarki będziemy korzystać, czy będzie to najbardziej popularny Google Chrome, czy równie często wykorzystywany Firefox, możemy być pewni, że nasze hasła nie będą należycie zabezpieczone. W domyślnej konfiguracji te przeglądarki nie mają bowiem żadnej funkcji ochrony przed wyświetleniem zapisanych haseł. Wystarczy, że wejdziemy w menu, wybierzemy opcję danych logowania i haseł, by z łatwością znaleźć każde zapisane hasło. Dlatego też, by w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo przechowywania haseł, zachowując przy tym wygodę i komfort korzystania z przeglądarki, polecamy skorzystać z menadżera haseł. Na rynku możemy znaleźć wiele takich programów, które działają na zasadzie swoistego sejfu. Zabezpieczają nasze hasła i dane do różnych kont internetowych. Wymagają od nas jedynie zapamiętania jednego, bezpiecznego hasła, które jest niezbędne do odkrycia pozostałych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.