Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Czy zapisywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?

Podczas wielu szkoleń związanych z bezpieczeństwem danych mówi się o tym, jak powinny wyglądać „dobre” hasła. Jesteśmy uświadamiani, że powinny być one unikatowe, długie oraz posiadające duże i małe litery. Jak to się ma jednak do zapisywania następnie tychże haseł w przeglądarce?

Wszak zapamiętanie wszystkich danych logowania i zadbanie przy tym, by hasła były wystarczająco bezpieczne jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w czasach, gdy posiadamy wiele różnych kont, czy to pocztowych, bankowych, czy też tych na portalach społecznościowych. Duża część osób korzystających z internetu zapamiętuje hasła w przeglądarce, by zaoszczędzić czas i zdecydowanie zwiększyć komfort pracy przy komputerze. Rzadko niestety zastanawiamy się nad tym, czy tak zapisane hasła są cały czas bezpieczne?W tym momencie warto zadać sobie pytanie, do czego w ogóle zostały stworzone hasła. Są one w końcu najpopularniejszą formą uwierzytelniania użytkownika w systemie. Co z kolei w sytuacji, gdy hasło podaje za nas przeglądarka? Wówczas taki proces uwierzytelniania kompresuje się zaledwie do udowodnienia, że ktoś korzysta z tej samej przeglądarki, ale nie jest powiedziane, że jest to ten sam użytkownik! Co za tym idzie, mamy w tym momencie całą gamę zagrożeń.

Jakie zagrożenia czekają na nas, gdy zapisujemy hasła w przeglądarce?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele zagrożeń wynikających z faktu, że postanowiliśmy zapisać swoje hasła w przeglądarce. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • Korzystanie z naszego komputera pod naszą nieobecność przez kogoś, kto będzie logować się w naszym imieniu,
  • Kradzież komputera, przez co złodziej będzie w stanie wykorzystać praktycznie wszystkie zapisane w przeglądarce hasła, nie tylko do logowania się, ale w wielu przypadkach także, do wyłudzenia pieniędzy (w przypadku, gdy nasze hasła składają się z daty urodzenia, imienia, nazwiska czy miejsca zamieszkania),
  • Zainfekowanie komputera, co będzie skutkowanie uzyskaniem do niego dostępu, chociażby za sprawą backdoora,
  • Zgubienie komputera lub telefonu, co finalnie może skutkować podobnymi konsekwencjami, jak powyżej.

Czy hasła zapisane w przeglądarce są bezpieczne?

Odpowiedź jest bardzo prosta i jednoznaczna – nie! Co prawda przechowywanie haseł w przeglądarce jest bardzo wygodne, ale za tę wygodę niestety płacimy bezpieczeństwem. Niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego oraz z jakiej przeglądarki korzystamy, hasła przechowywane w pamięci przeglądarki bardzo prosto możemy podejrzeć, odszyfrować czy nawet pobrać na zewnętrzny dysk.Co ciekawe, osoba, która nawet na chwilę ma dostęp do naszego komputera, może w dosłownie kilka chwil odszyfrować nasze hasło. W tym celu używa opcji automatycznego uzupełniania hasła, następnie zaznacza zakropkowane pole i korzysta z opcji „Zbadaj element”. To właśnie w tym miejscu wystarczy, że zmieni kod w jednej linijce i odsłoni rzeczywiste znaki, które kryją się pod kropkami lub gwiazdkami.Niektóre strony internetowe „dbając” o wygodę użytkownika, poszły jeszcze krok dalej i oferują opcję „podglądu hasła”, by użytkownik mógł przed kliknięciem „zaloguj” sprawdzić, czy wpisane hasło jest na pewno prawidłowe. Zalecamy nie korzystać z takich stron, a już szczególnie odradzamy logowania się na takich stronach w miejscach, gdzie ekran będzie widoczny dla osób postronnych, czyli np. w pociągach, na lotnisku czy dworcu.

Jak zatem zapisywać hasła w przeglądarce?

Niestety, niezależnie z jakiej przeglądarki będziemy korzystać, czy będzie to najbardziej popularny Google Chrome, czy równie często wykorzystywany Firefox, możemy być pewni, że nasze hasła nie będą należycie zabezpieczone. W domyślnej konfiguracji te przeglądarki nie mają bowiem żadnej funkcji ochrony przed wyświetleniem zapisanych haseł. Wystarczy, że wejdziemy w menu, wybierzemy opcję danych logowania i haseł, by z łatwością znaleźć każde zapisane hasło. Dlatego też, by w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo przechowywania haseł, zachowując przy tym wygodę i komfort korzystania z przeglądarki, polecamy skorzystać z menadżera haseł. Na rynku możemy znaleźć wiele takich programów, które działają na zasadzie swoistego sejfu. Zabezpieczają nasze hasła i dane do różnych kont internetowych. Wymagają od nas jedynie zapamiętania jednego, bezpiecznego hasła, które jest niezbędne do odkrycia pozostałych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?