Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Certyfikat SSL – czym jest i czy warto go posiadać na własnej stronie www?

Certyfikat SSL, czyli z angielskiego Secure Socket Layer jest niczym innym, jak protokołem sieciowym, który opiera się na szyfrowaniu danych na stronach internetowych. Jego zadaniem jest zapewnienie poufności oraz integralności transmisji danych, jak również uwierzytelnienia serwera. Celem protokołu SSL jest więc ochrona naszych danych osobowych, niezależnie od tego, kto odwiedzi daną stronę internetową. Inaczej mówiąc, posiadając certyfikat SSL na stronie www, nadajemy jej status wiarygodności i bezpieczeństwa.

Protokół SSL został zaprojektowany jako protokół uniwersalny. Co za tym idzie, może być on odpowiedzialny zarówno za szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, serwerem poczty, jak i z serwerem FTP. Tak więc nawet jeśli nie mamy własnej strony www, ale chcemy, by przesyłanie poczty elektronicznej było szyfrowane, to także taki certyfikat SSL może nam pomóc.

Jak przebiega transmisja danych, która jest chroniona przez protokół SSL?

Przebieg transmisji danych chronionej protokołem SSL możemy podzielić na pięć głównych etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście przeglądarka internetowa, która wysyła prośbę na serwer, w celu potwierdzenia tożsamości. Następnie serwer przesyła owej przeglądarce kopię swojego certyfikatu SSL. W kolejnym kroku przeglądarka sprawdza, czy przesłany certyfikat jest aktualny, ważny oraz czy wystawił go zaufany Urząd Certyfikacyjny. Jeśli wszystko się zgadza, pozytywna wiadomość zostaje przesłana do serwera. Ten dopiero wtedy może przesłać cyfrowe potwierdzenie do rozpoczęcia szyfrowanej sesji SSL, dzięki czemu finalnie zaszyfrowane wiadomości są przesyłane pomiędzy przeglądarką a serwerem.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Warto wiedzieć, że certyfikaty SSL mogą się między sobą różnić, choć użytkownik wchodzący na daną stronę internetową oczywiście nie odczuje żadnej różnicy. Ta tkwi „w środku”. W związku z tym certyfikaty SSL możemy podzielić na trzy grupy.

  • Certyfikaty klasy Domain Validation – szyfrują one transmisję danych w certyfikowanej domenie. Przy wydawaniu tego typu certyfikatu sprawdzane jest, czy osoba lub firma wnioskująca o certyfikat, faktycznie jest właścicielem domeny. Niestety, w tym przypadku takie dane nie są weryfikowane.
  • Certyfikaty klasy Organization Validation – podobnie jak w przypadku Domain Validation, dane są szyfrowane w certyfikowanej domenie. Ponadto zabezpieczają one przed phishingiem oraz podsłuchiwaniem transmisji. Prosząc o wydanie certyfikatu klasy Organization Validation poza sprawdzeniem samej firmy, która wnoskuje, dokonywana jest dodatkowa weryfikacja. W tym celu musimy dostarczyć niezbędny wyciąg z KRS lub umowę spółki.
  • Certyfikaty klasy Extended Validation – jest to najsilniejszy tym weryfikacji tożsamości firmy zamawiającej certyfikat SSL. W tym przypadku sprawdzany jest status prawny, fizyczna obecność, rzeczywiste prowadzenie działalności, jak również zgodność z danymi urzędowymi i prawo do posługiwania się domeną. Poza kłódką, w pasku adresu wyświetlane jest dodatkowe oznaczenie certyfikatu SSL zielonym kolorem.

Kto powinien posiadać certyfikat SSL na stronie?

Zabezpieczenie strony www certyfikatem SSL jest szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych. Bez tego nie będziemy mogli przede wszystkim podpiąć żadnej bramki płatności. Ponadto posiadając certyfikat, dbamy o prywatność i bezpieczeństwo naszych Klientów. Jest to o tyle ważne, że w sklepach internetowych najczęściej odbywa się rejestracja użytkowników, przekazywane są dane osobowe i dane autoryzacyjne do płatności online.Warto także byśmy certyfikat SSL posiadali, jeśli prowadzimy oficjalne strony firmowe. Służą one w końcu do bezpośredniego kontaktu z Klientem. Zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo, budujemy bezpośrednio poczucie zaufania do firmy. Niemniej jednak, jeśli chcemy, by nasza strona była wiarygodna i odwiedzana przez szerokie grono odbiorców, to niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, strona firmowa czy też blog, powinniśmy ją zabezpieczyć za pomocą protokołu SSL – zwłaszcza jeśli wykorzystywane jest na niej logowanie i obsługa płatności.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.