Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Certyfikat SSL – czym jest i czy warto go posiadać na własnej stronie www?

Certyfikat SSL, czyli z angielskiego Secure Socket Layer jest niczym innym, jak protokołem sieciowym, który opiera się na szyfrowaniu danych na stronach internetowych. Jego zadaniem jest zapewnienie poufności oraz integralności transmisji danych, jak również uwierzytelnienia serwera. Celem protokołu SSL jest więc ochrona naszych danych osobowych, niezależnie od tego, kto odwiedzi daną stronę internetową. Inaczej mówiąc, posiadając certyfikat SSL na stronie www, nadajemy jej status wiarygodności i bezpieczeństwa.

Protokół SSL został zaprojektowany jako protokół uniwersalny. Co za tym idzie, może być on odpowiedzialny zarówno za szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, serwerem poczty, jak i z serwerem FTP. Tak więc nawet jeśli nie mamy własnej strony www, ale chcemy, by przesyłanie poczty elektronicznej było szyfrowane, to także taki certyfikat SSL może nam pomóc.

Jak przebiega transmisja danych, która jest chroniona przez protokół SSL?

Przebieg transmisji danych chronionej protokołem SSL możemy podzielić na pięć głównych etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście przeglądarka internetowa, która wysyła prośbę na serwer, w celu potwierdzenia tożsamości. Następnie serwer przesyła owej przeglądarce kopię swojego certyfikatu SSL. W kolejnym kroku przeglądarka sprawdza, czy przesłany certyfikat jest aktualny, ważny oraz czy wystawił go zaufany Urząd Certyfikacyjny. Jeśli wszystko się zgadza, pozytywna wiadomość zostaje przesłana do serwera. Ten dopiero wtedy może przesłać cyfrowe potwierdzenie do rozpoczęcia szyfrowanej sesji SSL, dzięki czemu finalnie zaszyfrowane wiadomości są przesyłane pomiędzy przeglądarką a serwerem.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Warto wiedzieć, że certyfikaty SSL mogą się między sobą różnić, choć użytkownik wchodzący na daną stronę internetową oczywiście nie odczuje żadnej różnicy. Ta tkwi „w środku”. W związku z tym certyfikaty SSL możemy podzielić na trzy grupy.

  • Certyfikaty klasy Domain Validation – szyfrują one transmisję danych w certyfikowanej domenie. Przy wydawaniu tego typu certyfikatu sprawdzane jest, czy osoba lub firma wnioskująca o certyfikat, faktycznie jest właścicielem domeny. Niestety, w tym przypadku takie dane nie są weryfikowane.
  • Certyfikaty klasy Organization Validation – podobnie jak w przypadku Domain Validation, dane są szyfrowane w certyfikowanej domenie. Ponadto zabezpieczają one przed phishingiem oraz podsłuchiwaniem transmisji. Prosząc o wydanie certyfikatu klasy Organization Validation poza sprawdzeniem samej firmy, która wnoskuje, dokonywana jest dodatkowa weryfikacja. W tym celu musimy dostarczyć niezbędny wyciąg z KRS lub umowę spółki.
  • Certyfikaty klasy Extended Validation – jest to najsilniejszy tym weryfikacji tożsamości firmy zamawiającej certyfikat SSL. W tym przypadku sprawdzany jest status prawny, fizyczna obecność, rzeczywiste prowadzenie działalności, jak również zgodność z danymi urzędowymi i prawo do posługiwania się domeną. Poza kłódką, w pasku adresu wyświetlane jest dodatkowe oznaczenie certyfikatu SSL zielonym kolorem.

Kto powinien posiadać certyfikat SSL na stronie?

Zabezpieczenie strony www certyfikatem SSL jest szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych. Bez tego nie będziemy mogli przede wszystkim podpiąć żadnej bramki płatności. Ponadto posiadając certyfikat, dbamy o prywatność i bezpieczeństwo naszych Klientów. Jest to o tyle ważne, że w sklepach internetowych najczęściej odbywa się rejestracja użytkowników, przekazywane są dane osobowe i dane autoryzacyjne do płatności online.Warto także byśmy certyfikat SSL posiadali, jeśli prowadzimy oficjalne strony firmowe. Służą one w końcu do bezpośredniego kontaktu z Klientem. Zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo, budujemy bezpośrednio poczucie zaufania do firmy. Niemniej jednak, jeśli chcemy, by nasza strona była wiarygodna i odwiedzana przez szerokie grono odbiorców, to niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, strona firmowa czy też blog, powinniśmy ją zabezpieczyć za pomocą protokołu SSL – zwłaszcza jeśli wykorzystywane jest na niej logowanie i obsługa płatności.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności