Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2023

Bezpieczeństwo danych a ochrona przed kradzieżą tożsamości - jakie zabezpieczenia warto zastosować?

W dzisiejszych czasach, kiedy korzystamy z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych i przechowujemy na nich nasze dane wrażliwe, bezpieczeństwo informacji staje się coraz ważniejsze. Kradzież tożsamości jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń, które może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a nawet osobistych. W tym artykule postaramy się omówić i przybliżyć, jakie zabezpieczenia warto zastosować, aby zapewnić sobie i swoim danym odpowiednią ochronę.

Co to jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości w dużym skrócie i uproszczeniu, polega na uzyskaniu dostępu do informacji osobistych przez osoby trzecie, w celu przeprowadzenia działań przestępczych lub działających na naszą niekorzyść. Osoba, która dokonuje kradzieży, może wykorzystać uzyskane informacje do otwarcia konta bankowego, zaciągnięcia kredytu, dokonania zakupów, czy nawet do celów przestępczych, takich jak fałszowanie dokumentów lub wyłudzenia pieniędzy.

Najczęściej wykorzystywanymi danymi osobistymi są numer dowodu osobistego, numer ubezpieczenia społecznego, dane konta bankowego, adres zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail.

Jakie są najczęstsze sposoby na kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości może mieć różne źródła, jednak najczęściej odbywa się za pomocą internetu, np. poprzez ataki phishingowe, w których przestępcy podszywają się pod instytucje finansowe, banki lub serwisy społecznościowe, w celu pozyskania danych osobistych. Można również paść ofiarą kradzieży tożsamości poprzez zgubienie portfela, kradzież telefonu lub laptopa, a nawet podanie danych osobistych na niepewnych i niezabezpieczonych protokołem SSL stronach internetowych.

Jakie zabezpieczenia warto zastosować?

Istnieje wiele sposobów na ochronę swoich danych przed kradzieżą tożsamości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Szyfrowanie danych
 • Szyfrowanie danych to proces zabezpieczania informacji przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie danych polega na przetworzeniu informacji w sposób, który uniemożliwia ich odczytanie przez osoby nieuprawnione. Wiele urządzeń i systemów operacyjnych ma już wbudowane narzędzia do szyfrowania danych, takie jak BitLocker w systemie Windows lub FileVault w systemie MacOS. Szyfrowanie danych jest szczególnie ważne w przypadku przechowywania informacji finansowych, takich jak numery kart kredytowych czy dane kont bankowych.

 • Hasła
 • Hasła są jednym z najważniejszych i podstawowych zabezpieczeń, które chronią nasze dane przed nieuprawnionym dostępem. Warto stosować silne hasła, które składają się z co najmniej 8 znaków, zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Należy również pamiętać, aby stosować różne hasła dla różnych kont, a także zmieniać je regularnie.

 • Dwuskładnikowa autoryzacja
 • Oprogramowanie antywirusowe to narzędzie, które chroni nasze urządzenia przed wirusami, trojanami i innymi szkodliwymi programami. Oprogramowanie antywirusowe powinno być bezwzględnie zainstalowane na każdym urządzeniu, na którym przechowujemy ważne dane.

 • Korzystanie z wiarygodnych źródeł
 • Podczas korzystania z internetu należy zawsze upewnić się, że korzystamy z wiarygodnych źródeł. Nie powinniśmy podawać swoich danych osobistych na niepewnych i niezabezpieczonych stronach internetowych, a także nie należy odpowiadać na e-maile lub wiadomości od nieznanych nadawców.

 • Regularne aktualizacje
 • Regularne aktualizacje oprogramowania na naszych urządzeniach są ważne, ponieważ poprawiają one bezpieczeństwo urządzeń, usuwają luki w zabezpieczeniach oraz regularnie ograniczają możliwości hakerów, eliminując ich nowe metody kradzieży danych.

  Podsumowując, bezpieczeństwo danych i ochrona przed kradzieżą tożsamości to bardzo ważne zagadnienia, które wymagają naszej uwagi. Kradzież tożsamości może prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji finansowych i osobistych, dlatego warto zastosować odpowiednie i skuteczne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie danych, silne hasła, dwuskładnikowa autoryzacja, oprogramowanie antywirusowe, korzystanie z wiarygodnych źródeł czy też regularne aktualizacje oprogramowania. Pamiętajmy, że ochrona naszych danych jest naszą odpowiedzialnością, dlatego warto poświęcić trochę czasu i środków na ich odpowiednie zabezpieczenie.

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności