Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Bezpieczeństwo danych a ochrona przed kradzieżą tożsamości - jakie zabezpieczenia warto zastosować?

W dzisiejszych czasach, kiedy korzystamy z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych i przechowujemy na nich nasze dane wrażliwe, bezpieczeństwo informacji staje się coraz ważniejsze. Kradzież tożsamości jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń, które może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a nawet osobistych. W tym artykule postaramy się omówić i przybliżyć, jakie zabezpieczenia warto zastosować, aby zapewnić sobie i swoim danym odpowiednią ochronę.

Co to jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości w dużym skrócie i uproszczeniu, polega na uzyskaniu dostępu do informacji osobistych przez osoby trzecie, w celu przeprowadzenia działań przestępczych lub działających na naszą niekorzyść. Osoba, która dokonuje kradzieży, może wykorzystać uzyskane informacje do otwarcia konta bankowego, zaciągnięcia kredytu, dokonania zakupów, czy nawet do celów przestępczych, takich jak fałszowanie dokumentów lub wyłudzenia pieniędzy.

Najczęściej wykorzystywanymi danymi osobistymi są numer dowodu osobistego, numer ubezpieczenia społecznego, dane konta bankowego, adres zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail.

Jakie są najczęstsze sposoby na kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości może mieć różne źródła, jednak najczęściej odbywa się za pomocą internetu, np. poprzez ataki phishingowe, w których przestępcy podszywają się pod instytucje finansowe, banki lub serwisy społecznościowe, w celu pozyskania danych osobistych. Można również paść ofiarą kradzieży tożsamości poprzez zgubienie portfela, kradzież telefonu lub laptopa, a nawet podanie danych osobistych na niepewnych i niezabezpieczonych protokołem SSL stronach internetowych.

Jakie zabezpieczenia warto zastosować?

Istnieje wiele sposobów na ochronę swoich danych przed kradzieżą tożsamości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Szyfrowanie danych
 • Szyfrowanie danych to proces zabezpieczania informacji przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie danych polega na przetworzeniu informacji w sposób, który uniemożliwia ich odczytanie przez osoby nieuprawnione. Wiele urządzeń i systemów operacyjnych ma już wbudowane narzędzia do szyfrowania danych, takie jak BitLocker w systemie Windows lub FileVault w systemie MacOS. Szyfrowanie danych jest szczególnie ważne w przypadku przechowywania informacji finansowych, takich jak numery kart kredytowych czy dane kont bankowych.

 • Hasła
 • Hasła są jednym z najważniejszych i podstawowych zabezpieczeń, które chronią nasze dane przed nieuprawnionym dostępem. Warto stosować silne hasła, które składają się z co najmniej 8 znaków, zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Należy również pamiętać, aby stosować różne hasła dla różnych kont, a także zmieniać je regularnie.

 • Dwuskładnikowa autoryzacja
 • Oprogramowanie antywirusowe to narzędzie, które chroni nasze urządzenia przed wirusami, trojanami i innymi szkodliwymi programami. Oprogramowanie antywirusowe powinno być bezwzględnie zainstalowane na każdym urządzeniu, na którym przechowujemy ważne dane.

 • Korzystanie z wiarygodnych źródeł
 • Podczas korzystania z internetu należy zawsze upewnić się, że korzystamy z wiarygodnych źródeł. Nie powinniśmy podawać swoich danych osobistych na niepewnych i niezabezpieczonych stronach internetowych, a także nie należy odpowiadać na e-maile lub wiadomości od nieznanych nadawców.

 • Regularne aktualizacje
 • Regularne aktualizacje oprogramowania na naszych urządzeniach są ważne, ponieważ poprawiają one bezpieczeństwo urządzeń, usuwają luki w zabezpieczeniach oraz regularnie ograniczają możliwości hakerów, eliminując ich nowe metody kradzieży danych.

  Podsumowując, bezpieczeństwo danych i ochrona przed kradzieżą tożsamości to bardzo ważne zagadnienia, które wymagają naszej uwagi. Kradzież tożsamości może prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji finansowych i osobistych, dlatego warto zastosować odpowiednie i skuteczne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie danych, silne hasła, dwuskładnikowa autoryzacja, oprogramowanie antywirusowe, korzystanie z wiarygodnych źródeł czy też regularne aktualizacje oprogramowania. Pamiętajmy, że ochrona naszych danych jest naszą odpowiedzialnością, dlatego warto poświęcić trochę czasu i środków na ich odpowiednie zabezpieczenie.

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności

  Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

  Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

  Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

  Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

  Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

  W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

  Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

  W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

  Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

  Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

  W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

  Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

  W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

  ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

  Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

  Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

  W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.