Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

Beton będzie pochłaniał dwutlenek węgla? To możliwe!

Beton jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie. Występuje w różnych formach, od tradycyjnego betonu z cementu, piasku i wody, po bardziej zaawansowany technologicznie, taki jak beton polimerowy. Jednak nie ulega wątpliwości, że sama produkcja beton emituje do atmosfery ogromną ilość dwutlenku węgla na świecie, a co za tym idzie, jest również jednym z największych winowajców zmian klimatycznych.

W najbliższym czasie możemy być jednak świadkami ogromnych zmian. Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował bowiem metodę, dzięki której beton będzie w stanie pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery! Ta innowacyjna technologia, znana jako beton z aktywnym węglem, może zatem wydatnie pomóc w walce ze zmianami klimatu

Czym jest beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem to materiał budowlany, który zawiera węgiel aktywny, czyli porowaty materiał węglowy o dużej powierzchni. Do jego produkcji dodaje się pospolitą sodę oczyszczoną, czyli wodorowęglan sodu. Dzięki temu aż 15% całkowitej ilości CO2 emitowanej przy produkcji betonu, zostaje w nim związana na wcześniejszym etapie, bez pogarszania jego jakości. To jednak niejedyna zaleta. Tworzony w ten sposób beton ponadto szybciej zastyga, co może oznaczać wzrost produktywności firm budowlanych.

Jak działa beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem działa jak gigantyczna gąbka, pochłaniając dwutlenek węgla z powietrza i zatrzymując go następnie wewnątrz swojej struktury. Proces ten nazywa się mineralizacją węgla. Węgiel aktywny w betonie jest w stanie pochłonąć nawet 15% swojej masy w dwutlenku węgla.

Gdzie będzie mógł być stosowany beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem będzie mógł być stosowany praktycznie w każdym miejscu. Mówimy więc, chociażby o chodnikach, drogach, ścianach budynków i wielu innych miejscach, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie.

Jakie są korzyści z zastosowania betonu z aktywnym węglem?

Główną korzyścią z zastosowania betonu z aktywnym węglem jest oczywiście zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z sektora budowlanego. „Oszczędność” emisji CO2 będzie mogła wynieść około 50 kg na metr sześcienny betonu. Warto mieć jednak na uwadze, że na tę chwilę jest to rozwiązanie znacznie droższe i niestosowane jeszcze w masowej produkcji. Koszt ten możemy jednak uznać za inwestycję w przyszłość i środowisko, ponieważ redukcja emisji dwutlenku węgla może przynieść korzyści gospodarcze i zdrowotne dla całego społeczeństwa.

Kiedy beton pochłaniający dwutlenek węgla trafi do sprzedaży?

Tego na tę chwilę nie wiemy. Na razie twórcy z Massachusetts Institute of Technology dokładnie sprawdzają, jak zachowuje się beton długofalowo – dopiero wówczas będziemy mogli ze 100-procentową pewnością odpowiedzieć zarówno na pytanie o sprzedaży, jak i o dokładnym zastosowaniu takiej mieszanki. - Choć nie wiadomo jeszcze, jak przechodzenie przez tę nową fazę wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.