Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Beton będzie pochłaniał dwutlenek węgla? To możliwe!

Beton jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie. Występuje w różnych formach, od tradycyjnego betonu z cementu, piasku i wody, po bardziej zaawansowany technologicznie, taki jak beton polimerowy. Jednak nie ulega wątpliwości, że sama produkcja beton emituje do atmosfery ogromną ilość dwutlenku węgla na świecie, a co za tym idzie, jest również jednym z największych winowajców zmian klimatycznych.

W najbliższym czasie możemy być jednak świadkami ogromnych zmian. Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował bowiem metodę, dzięki której beton będzie w stanie pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery! Ta innowacyjna technologia, znana jako beton z aktywnym węglem, może zatem wydatnie pomóc w walce ze zmianami klimatu

Czym jest beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem to materiał budowlany, który zawiera węgiel aktywny, czyli porowaty materiał węglowy o dużej powierzchni. Do jego produkcji dodaje się pospolitą sodę oczyszczoną, czyli wodorowęglan sodu. Dzięki temu aż 15% całkowitej ilości CO2 emitowanej przy produkcji betonu, zostaje w nim związana na wcześniejszym etapie, bez pogarszania jego jakości. To jednak niejedyna zaleta. Tworzony w ten sposób beton ponadto szybciej zastyga, co może oznaczać wzrost produktywności firm budowlanych.

Jak działa beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem działa jak gigantyczna gąbka, pochłaniając dwutlenek węgla z powietrza i zatrzymując go następnie wewnątrz swojej struktury. Proces ten nazywa się mineralizacją węgla. Węgiel aktywny w betonie jest w stanie pochłonąć nawet 15% swojej masy w dwutlenku węgla.

Gdzie będzie mógł być stosowany beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem będzie mógł być stosowany praktycznie w każdym miejscu. Mówimy więc, chociażby o chodnikach, drogach, ścianach budynków i wielu innych miejscach, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie.

Jakie są korzyści z zastosowania betonu z aktywnym węglem?

Główną korzyścią z zastosowania betonu z aktywnym węglem jest oczywiście zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z sektora budowlanego. „Oszczędność” emisji CO2 będzie mogła wynieść około 50 kg na metr sześcienny betonu. Warto mieć jednak na uwadze, że na tę chwilę jest to rozwiązanie znacznie droższe i niestosowane jeszcze w masowej produkcji. Koszt ten możemy jednak uznać za inwestycję w przyszłość i środowisko, ponieważ redukcja emisji dwutlenku węgla może przynieść korzyści gospodarcze i zdrowotne dla całego społeczeństwa.

Kiedy beton pochłaniający dwutlenek węgla trafi do sprzedaży?

Tego na tę chwilę nie wiemy. Na razie twórcy z Massachusetts Institute of Technology dokładnie sprawdzają, jak zachowuje się beton długofalowo – dopiero wówczas będziemy mogli ze 100-procentową pewnością odpowiedzieć zarówno na pytanie o sprzedaży, jak i o dokładnym zastosowaniu takiej mieszanki. - Choć nie wiadomo jeszcze, jak przechodzenie przez tę nową fazę wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.