Bezpłatne niszczenie dokumentów do 28.02.2025

Beton będzie pochłaniał dwutlenek węgla? To możliwe!

Beton jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie. Występuje w różnych formach, od tradycyjnego betonu z cementu, piasku i wody, po bardziej zaawansowany technologicznie, taki jak beton polimerowy. Jednak nie ulega wątpliwości, że sama produkcja beton emituje do atmosfery ogromną ilość dwutlenku węgla na świecie, a co za tym idzie, jest również jednym z największych winowajców zmian klimatycznych.

W najbliższym czasie możemy być jednak świadkami ogromnych zmian. Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował bowiem metodę, dzięki której beton będzie w stanie pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery! Ta innowacyjna technologia, znana jako beton z aktywnym węglem, może zatem wydatnie pomóc w walce ze zmianami klimatu

Czym jest beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem to materiał budowlany, który zawiera węgiel aktywny, czyli porowaty materiał węglowy o dużej powierzchni. Do jego produkcji dodaje się pospolitą sodę oczyszczoną, czyli wodorowęglan sodu. Dzięki temu aż 15% całkowitej ilości CO2 emitowanej przy produkcji betonu, zostaje w nim związana na wcześniejszym etapie, bez pogarszania jego jakości. To jednak niejedyna zaleta. Tworzony w ten sposób beton ponadto szybciej zastyga, co może oznaczać wzrost produktywności firm budowlanych.

Jak działa beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem działa jak gigantyczna gąbka, pochłaniając dwutlenek węgla z powietrza i zatrzymując go następnie wewnątrz swojej struktury. Proces ten nazywa się mineralizacją węgla. Węgiel aktywny w betonie jest w stanie pochłonąć nawet 15% swojej masy w dwutlenku węgla.

Gdzie będzie mógł być stosowany beton z aktywnym węglem?

Beton z aktywnym węglem będzie mógł być stosowany praktycznie w każdym miejscu. Mówimy więc, chociażby o chodnikach, drogach, ścianach budynków i wielu innych miejscach, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie.

Jakie są korzyści z zastosowania betonu z aktywnym węglem?

Główną korzyścią z zastosowania betonu z aktywnym węglem jest oczywiście zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z sektora budowlanego. „Oszczędność” emisji CO2 będzie mogła wynieść około 50 kg na metr sześcienny betonu. Warto mieć jednak na uwadze, że na tę chwilę jest to rozwiązanie znacznie droższe i niestosowane jeszcze w masowej produkcji. Koszt ten możemy jednak uznać za inwestycję w przyszłość i środowisko, ponieważ redukcja emisji dwutlenku węgla może przynieść korzyści gospodarcze i zdrowotne dla całego społeczeństwa.

Kiedy beton pochłaniający dwutlenek węgla trafi do sprzedaży?

Tego na tę chwilę nie wiemy. Na razie twórcy z Massachusetts Institute of Technology dokładnie sprawdzają, jak zachowuje się beton długofalowo – dopiero wówczas będziemy mogli ze 100-procentową pewnością odpowiedzieć zarówno na pytanie o sprzedaży, jak i o dokładnym zastosowaniu takiej mieszanki. - Choć nie wiadomo jeszcze, jak przechodzenie przez tę nową fazę wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Czy pesel, imię,nazwisko i adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Dane osobowe, wrażliwe, niejawne - te i podobne pojęcia w języku potocznym używane są niemal zamiennie, jednak prawnie nie oznaczają tego samego. Numer pesel, imię, nazwisko i adres zamieszkania to dane, które pozwalają zidentyfikować konkretną osobę. Czy jednak należą do grona danych wrażliwych? Zapoznaj się z naszą analizą i dowiedz się, jak poprawnie katalogować dane.

Przechowywanie akt osobowych 50 lat podstawa prawna i jak liczyć?

Na mocy znowelizowanych przepisów, akta osobowe pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 roku przechowujemy 10 lat. Natomiast okres 50-letni dotyczy dokumentów, które zostały sporządzone wcześniej. Czy jednak zawsze musimy tak długo archiwizować dokumenty pracownicze? Nie, jeśli zostaną dopełnione pewne formalności. Sprawdź, jakie oraz jak długo powinno trwać przechowywanie akt osobowych - 10 czy 50 lat?

Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2025?

Utrzymanie porządku w dokumentacji to jeden z warunków prawidłowej archiwizacji. Zgodnie z przepisami dokumenty przedawnione należy zniszczyć. Ze względu na to, że większość traci ważność wraz z końcem roku kalendarzowego, przeglądu archiwum dokonujemy w pierwszym kwartale nowego roku. Które dokumenty można wyrzucić w 2025?

Zasady archiwizacji dokumentów w urzędach

W jednostkach państwowych każdego roku powstaje mnóstwo dokumentów zawierających dane wrażliwe. Przepisy nie przewidują odrębnych zasad archiwizacji dla konkretnych urzędów czy instytucji, a rodzajów dokumentów. Sprawdź, na czym polega właściwe przechowywanie dokumentacji urzędowej.

Ścinki z niszczarki - co z nimi zrobić?

Domowe i biurowe niszczarki są nie do przecenienia. Dzięki nim możemy w kilka sekund pozbyć się papierów, które bez ścinania w drobne kawałeczki, zajęłyby niemałą część kubła na odpady. Problem pojawia się jednak w kontekście ścinków, które są produktem ubocznym niszczenia papieru. Co z nimi zrobić?

Jak trwale usunąć pliki z komputera?

Dokumenty w postaci elektronicznej przechowujemy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich trwałe usunięcie jest skomplikowane i nierzadko wymaga posiadania wiedzy w zakresie informatyki i bezpieczeństwa danych. Utylizacja plików zawierających informacje chronione to zadanie dla specjalisty, natomiast w przypadku innych plików jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jak usunąć dane z komputera?

Jak długo przechowywać dokumenty po zamknięciu działalności?

Zakończenie działalności gospodarczej obarczone jest licznymi procedurami, a dodatkowo nie zwalnia z pewnych obowiązków ustawowych. Jeden z nich dotyczy przechowywania dokumentacji firmowej przez określony w przepisach czas. Bez względu na to, czy zamykasz jednoosobową działalność, czy spółkę, w tym kontekście musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo przechowywać dokumenty po zakończeniu działalności?

Jak archiwizować dokumenty kategorii archiwalnej a, b, bc, be?

Istnieje kilka kategorii archiwalnych, do których przyporządkowujemy poszczególne dokumenty. Prawidłowe katalogowanie jest o tyle istotne, że dla każdej kategorii wyznaczono inny okres przechowywania. Ponadto prawidłowo oznaczone dokumenty łatwiej odnaleźć w archiwum. Na czym polega klasyfikacja dokumentacji archiwalnej, w jaki sposób i jak długo przechowywać poszczególne rodzaje dokumentów?

Ile lat trzeba trzymać faktury firmowe?

Faktury zakupu i sprzedaży są jednym z elementów dokumentacji księgowej. Na ich podstawie można rozliczyć m.in. podatek dochodowy i VAT, dlatego nie możemy zniszczyć ich od razu po wprowadzeniu do ewidencji. Jak długo trzeba przechowywać faktury? Co grozi za ich przedwczesną utylizację?