Beton będzie pochłaniał dwutlenek węgla? To możliwe!
W najbliższym czasie możemy być jednak świadkami ogromnych zmian. Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował bowiem metodę, dzięki której beton będzie w stanie pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery! Ta innowacyjna technologia, znana jako beton z aktywnym węglem, może zatem wydatnie pomóc w walce ze zmianami klimatu
Czym jest beton z aktywnym węglem?
Beton z aktywnym węglem to materiał budowlany, który zawiera węgiel aktywny, czyli porowaty materiał węglowy o dużej powierzchni. Do jego produkcji dodaje się pospolitą sodę oczyszczoną, czyli wodorowęglan sodu. Dzięki temu aż 15% całkowitej ilości CO2 emitowanej przy produkcji betonu, zostaje w nim związana na wcześniejszym etapie, bez pogarszania jego jakości. To jednak niejedyna zaleta. Tworzony w ten sposób beton ponadto szybciej zastyga, co może oznaczać wzrost produktywności firm budowlanych.
Jak działa beton z aktywnym węglem?
Beton z aktywnym węglem działa jak gigantyczna gąbka, pochłaniając dwutlenek węgla z powietrza i zatrzymując go następnie wewnątrz swojej struktury. Proces ten nazywa się mineralizacją węgla. Węgiel aktywny w betonie jest w stanie pochłonąć nawet 15% swojej masy w dwutlenku węgla.
Gdzie będzie mógł być stosowany beton z aktywnym węglem?
Beton z aktywnym węglem będzie mógł być stosowany praktycznie w każdym miejscu. Mówimy więc, chociażby o chodnikach, drogach, ścianach budynków i wielu innych miejscach, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie.
Jakie są korzyści z zastosowania betonu z aktywnym węglem?
Główną korzyścią z zastosowania betonu z aktywnym węglem jest oczywiście zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z sektora budowlanego. „Oszczędność” emisji CO2 będzie mogła wynieść około 50 kg na metr sześcienny betonu. Warto mieć jednak na uwadze, że na tę chwilę jest to rozwiązanie znacznie droższe i niestosowane jeszcze w masowej produkcji. Koszt ten możemy jednak uznać za inwestycję w przyszłość i środowisko, ponieważ redukcja emisji dwutlenku węgla może przynieść korzyści gospodarcze i zdrowotne dla całego społeczeństwa.
Kiedy beton pochłaniający dwutlenek węgla trafi do sprzedaży?
Tego na tę chwilę nie wiemy. Na razie twórcy z Massachusetts Institute of Technology dokładnie sprawdzają, jak zachowuje się beton długofalowo – dopiero wówczas będziemy mogli ze 100-procentową pewnością odpowiedzieć zarówno na pytanie o sprzedaży, jak i o dokładnym zastosowaniu takiej mieszanki. - Choć nie wiadomo jeszcze, jak przechodzenie przez tę nową fazę wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.