Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Z jakich rozwiązań korzystają firmy w walce z cyberprzestępczością?

Średnie, a nawet małe firmy coraz częściej są narażane na ataki ze strony działających na globalną skalę grup hakerskich. Ważne jest więc, by odpowiednio przygotować się na taką ewentualność, ponieważ cyberataki stanowią obecnie poważne zagrożenie już nie tylko dla światowych gigantów, ale także firm lokalnych, które większość swoich możliwości marketingowych wykorzystują właśnie w sieci. Warto mieć ponadto na uwadze, że mniejsze firmy nie posiadają takich zabezpieczeń jak korporacje, a przy tym generują bardzo dużą liczbę danych związanych z prowadzonym biznesem. Jest to więc połączenie wręcz idealne dla hakerów. Jeśli dodamy do tego natłok faktur, wiadomości i rachunków, które niejednokrotnie muszą być załatwione przez jedną osobę, to widzimy jasno, jak atrakcyjnym celem dla cyberataku jest właśnie ten sektor.

Naszą tezę potwierdzają zresztą liczby. Jak pokazuje bowiem raport „Cost of a Data Breach Report 2021”, już ponad połowa cyberataków skupia się na małych i średnich firmach. Skutkami takich akcji są zazwyczaj blokady stron internetowych, wyciek danych Klientów, a nawet utrata środków finansowych! W konsekwencji w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, aż 60 procent zaatakowanych firm kończy swoją działalność!

Jakie są najczęstsze rodzaje incydentów bezpieczeństwa?

Jak możemy wyczytać dalej z raportu „Cost of a Data Breach Report 2021” do najczęstszych incydentów zachwiania bezpieczeństwa firmy zaliczamy gromadzenie zasobów, czyli np. skanowanie portów, stosowanie podsłuchu czy phishingu. Taki rodzaj ataku stanowi aż 32,2% wszystkich cyberprzestępstw. Na drugim miejscu znajduje się instalowanie złośliwego oprogramowania (17,6%), a na trzecim blokowanie zasobów sieciowych, najczęściej poprzez ataki typu DDoS (17,3%). Inną popularną formą, może już nie tyle ataków, co niesubordynacji pracowników jest rozpowszechnianie niebezpiecznych i zabronionych prawem treści, często mimo podpisywania specjalnej klauzuli poufności.

Jakie rozwiązania w walce z cyberprzestępczością wykorzystują firmy?

Okres pandemii zdecydowanie przyspieszył proces zabezpieczania firm przeciw cyberatakom. Wiele przedsiębiorstw przewartościowało swoje priorytety i choć przed dwoma laty odsetek firm, które zapewniały, iż kluczowym obszarem jest dla nich cyberbezpieczeństwo był taki sam, jak obecnie, to tak naprawdę może być on znacznie większy, mimo że owe firmy nie zdają sobie z tego sprawy. Mowa tu, chociażby o cyfrowej transformacji, wdrożeniu rozsądnej strategii pracy hybrydowej i zdalnej, co wiąże się m.in. z dostarczaniem bezpiecznego oprogramowania do domów pracowników oraz szkoleniami, które mają na celu edukację.Nie ma więc wątpliwości, że liczba działań, na które decydują się firmy rośnie proporcjonalnie do ataków hakerskich. Warto podkreślić, że dostrzegamy rosnącą świadomość w tym zakresie i to niezależnie od profilu działalności, choć wybór narzędzi często jest uzależniony od reprezentowanej branży, wielkości firmy, kompetencji w zespole czy też dojrzałości technologicznej. Jak wynika z badań Econimist Impact nadal najchętniej wykorzystywanym zabezpieczeniem urządzeń firmowych są oprogramowania antywirusowe, których wdrożenie deklaruje aż 90% przedsiębiorstw. 63% firm wprowadza restrykcje dotyczące wymiennych i przenośnych nośników danych, 60% firm stawia na szyfrowanie poczty mailowej, z kolei 52% stosuje pełne szyfrowanie zarówno dysków, jak i samych plików. To jednak nie wszystko. Ponad 90% przebadanych przedsiębiorstw zdecydowało się zainwestować w oprogramowanie umożliwiające bieżące monitorowanie i zapobieganie cyberzagrożeniom, a 88% badanych scentralizowało dostęp do systemów informatycznych, by mieć lepszy wgląd w ich funkcjonowanie.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.