Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Wykorzystaliśmy zasoby ziemi. Polska zaciąga dług ekologiczny

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci ludzkość intensywnie korzysta z zasobów naturalnych, a zwłaszcza z zasobów ziemi. Prowadzi to niestety do narastającej degradacji środowiska, spadku bioróżnorodności i zmian klimatu. Polska jako kraj również nie pozostaje obojętna na ten problem. W 2023 roku, 4 maja obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego. To symboliczny dzień, w którym wyczerpaliśmy zasoby naturalne, które ziemia mogłaby nam dostarczyć w ciągu całego roku. Poniżej wyjaśnimy na czym polega ten termin oraz przyjrzymy się bliżej problemowi wykorzystania zasobów ziemi w Polsce i konsekwencjom, jakie niesie za sobą nasze dzisiejsze postępowanie.

Ile zasobów zużywa Polska?

Według raportu Global Footprint Network, Polska jest jednym z krajów, które zaciągają największy dług ekologiczny w Europie. Oznacza to, że wykorzystujemy więcej zasobów, niż nasze środowisko jest w stanie wytworzyć i odtworzyć. Obliczenia wskazują, że w 2023 roku Polska osiągnęła Dzień Długu Ekologicznego już 4 maja. To oznacza, że przez resztę roku korzystamy już tylko z "pożyczonych" zasobów.

Zużycie zasobów jest mierzone tzw. ekologicznym śladem węglowym, który uwzględnia m.in. emisję gazów cieplarnianych oraz wykorzystanie zasobów naturalnych. Zgodnie z badaniami, w Polsce przypada około 6,2 hektara ziemi na jednego mieszkańca, co daje nam 28. miejsce na świecie pod względem zużycia zasobów naturalnych na jednego mieszkańca.

Za co odpowiada największe zużycie zasobów?

Największe zużycie zasobów w Polsce związane jest z energetyką, transportem, przemysłem oraz budownictwem. W energetyce najwięcej zużywanego jest węgla, który jest najtańszym i najbardziej dostępnym surowcem w Polsce. Niestety, węgiel jest również najbardziej zanieczyszczającym paliwem, a spalanie go powoduje emisję dużych ilości szkodliwych gazów, m.in. dwutlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów.

Transport również przyczynia się do dużego zużycia zasobów, zarówno w postaci paliw kopalnych, jak i materiałów używanych do budowy pojazdów. W naszym kraju ciągle dominują samochody z silnikami spalinowymi, a także transport kolejowy i lotniczy, które także generują emisję gazów cieplarnianych.

Przemysł to kolejna gałąź gospodarki, która wymaga dużych ilości surowców naturalnych. W Polsce najwięcej zasobów zużywa przemysł ciężki, zwłaszcza hutnictwo, które wymaga dużych ilości węgla i energii. Nie możemy też zapomnieć o budownictwie, czyli dziedzinie, która generuje duże zużycie zasobów. W Polsce dominuje budownictwo tradycyjne, w którym wykorzystuje się ogromne ilości takich materiałów, jak drewno, kamień, cegła czy beton.

Jakie są skutki nadmiernego wykorzystania zasobów?

Nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych prowadzi do wielu niepożądanych skutków dla środowiska. Wyczerpywanie się surowców naturalnych jest jednym z największych wyzwań, z jakimi obecnie boryka się ludzkość. Gospodarka oparta na zużyciu zasobów jest niezrównoważona i skazana na porażkę, ponieważ zasoby naturalne są ograniczone.

Wycinka lasów, degradacja gleby, erozja, zmiany klimatu, ubytek bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza i wody - to tylko niektóre z problemów, z którymi borykamy się w wyniku nadmiernej eksploatacji zasobów.

Jak możemy przeciwdziałać nadmiernemu zużyciu zasobów?

W celu ograniczenia negatywnych skutków nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych, konieczne jest wprowadzenie zmian na wielu płaszczyznach. Jednym z kluczowych działań jest zwiększenie efektywności wykorzystania surowców, np. poprzez recykling i odzyskiwanie surowców wtórnych. Zmniejszenie zużycia energii i wody, ograniczenie odpadów oraz zanieczyszczeń również są ważnymi krokami w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki.

Inwestowanie w rozwój nowych technologii oraz edukacja społeczeństwa na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju to kolejne kluczowe aspekty w walce z nadmiernym zużyciem zasobów. W Polsce wiele organizacji i instytucji działa na rzecz ochrony środowiska i propagowania zrównoważonego rozwoju. Zaliczamy do nich, chociażby Narodową Fundację Ochrony Środowiska, Greenpeace czy WWF.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.