Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

W końcu doczekamy się w pełni nadających się do recyklingu paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne od dawna stanowią kluczowy element transformacji energetycznej, pozyskując energię słoneczną i przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak wraz z rosnącą liczbą zainstalowanych paneli na całym świecie pojawia się pytanie: co dzieje się z nimi po zakończeniu okresu eksploatacji? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest już tak pozytywna, ponieważ mierzymy się z coraz większym problemem dotyczącym składowaniem zużytych ogniw fotowoltaicznych. Czy więc w końcu doczekamy się technologii paneli fotowoltaicznych, które będą nadawać się do całkowitego recyklingu? Wszystko na to wskazuje! Dwie holenderskie firmy z branży PV połączyły siły i stworzyły już innowacyjne moduły, które mają być o 60% lżejsze od tych klasycznych, a także przyjazne dla środowiska za sprawą możliwości całkowitego ich recyklingu!

Panel fotowoltaiczny - Czym w ogóle jest i jak działa?

Zanim przejdziemy do tematu recyklingu, warto zrozumieć, jak działają panele fotowoltaiczne. Są one zbudowane z wielu ogniw fotowoltaicznych, najczęściej wykonanych z krzemu. Gdy na powierzchnię panelu pada światło słoneczne, fotony wybijają elektrony, co generuje prąd elektryczny. Ten prąd jest następnie przekształcany w prąd zmienny, znajdujący się w domowych gniazdkach i magazynowany w celu dostarczenia energii do domów, firm lub sieci energetycznych.

Problemy e-waste

Wraz z dynamicznym wzrostem produkcji paneli fotowoltaicznych, pojawia się problem związany z elektronicznymi odpadami (e-waste). Dla porównania, standardowy panel fotowoltaiczny ma 25-letnią gwarancję, a wiele z nich pozostaje w użyciu przez znacznie dłuższy okres. Jednak w pewnym momencie panele te przestają być wydajne lub ulegają uszkodzeniom, co wymusza ich wymianę.

Recykling paneli fotowoltaicznych jest złożonym procesem ze względu na różnorodność materiałów używanych w produkcji. Nie tylko krzemionka, ale także szkło, aluminium, miedź i inne materiały muszą być poddane odpowiedniemu przetwarzaniu, aby uniknąć składowania na wysypiskach i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Aktualny stan recyklingu paneli fotowoltaicznych

Obecnie, przemysł fotowoltaiczny walczy więc z wyzwaniem recyklingu. Większość paneli, które są usuwane z użytku, nie jest recyklingowana w sposób efektywny. Panele trafiają na wysypiska śmieci lub są pozostawiane na składowiskach, co ma potencjalnie negatywny wpływ na środowisko.

Jednakże istnieją już kroki w kierunku poprawy sytuacji. Kilka firm i instytucji badawczych pracuje nad opracowaniem technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych, które pozwolą odzyskać cenne materiały i zmniejszyć ilość odpadów. Jednym z obiecujących kierunków jest rozwijanie paneli fotowoltaicznych nadających się do całkowitego recyklingu, o czym za moment wspomnimy.

Ultralekkie i nadające się do recyklingu panele fotowoltaiczne

Wiele najnowszych badań i eksperymentów skupia się na tworzeniu paneli fotowoltaicznych, które nie tylko będą bardziej efektywne energetycznie, ale także nadadzą się do całkowitego recyklingu. Przykładem jest technologia opracowana przez naukowców z University of Cambridge, która polega na tworzeniu ultralekkich paneli fotowoltaicznych opartych na organicznych materiałach. Te panele mają potencjał do całkowitego recyklingu, co oznacza, że po zakończeniu okresu eksploatacji mogą być one rozbierane na składniki i wykorzystywane ponownie w procesie produkcji.

To samo, ale na znacznie większą skalę zrobiły dwie holenderskie firmy, a konkretniej Solarge i Econcore, które nawiązały współpracę w ramach której stworzyły moduły o ponad 60% lżejsze od standardowych, a także takie, które w całości można poddać recyklingowi. Kluczem do sukcesu okazało się zastąpienie ciężkich warstw szkła strukturą plastra miodu.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim większą łatwość w montażu, możliwość instalowania ich na mniej wytrzymałych konstrukcjach, a także brak konieczności scalania modułów metalową ramą, co dodatkowo zwiększa ich elastyczność i wytrzymałość. Nowe panele wyróżniają się ponadto większą sprawnością i są w całości dostosowane do recyklingu!

Wyzwania i przyszłość recyklingu paneli fotowoltaicznych

Mimo obiecujących kroków w kierunku paneli fotowoltaicznych nadających się do całkowitego recyklingu, nadal istnieją wyzwania do pokonania. Jednym z nich bez dwóch zdań jest skalowanie produkcji takich paneli na poziomie przemysłowym oraz zapewnienie, że proces recyklingu będzie ekonomicznie opłacalny.

Długoterminowy cel to z kolei stworzenie zamkniętego obiegu gospodarki, w którym stare panele fotowoltaiczne są demontowane, przetwarzane i używane do produkcji nowych paneli. To pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ przemysłu fotowoltaicznego na środowisko, zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów i ograniczyć ilość e-waste.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.