Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Włochy zablokowały ChatGPT z obawy przed ochroną danych osobowych

ChatGPT, czyli Chat Generative Pre-trained Transformer, to jedna z największych innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji, która powstała w wyniku prac OpenAI. Dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP), ChatGPT pozwala na interaktywną rozmowę z użytkownikami, udzielając odpowiedzi na zadane pytania, czy sugestywnie dopasowując treści do tematu rozmowy.

Jak każda innowacja technologiczna, tak i ChatGPT stwarza wiele nowych możliwości, ale i zagrożeń. W związku z tym Włochy jako pierwszy kraj zablokowały dostęp do ChatGPT na swoim terytorium. Garante pel la Protezione dei Dati Personali, czyli włoski urząd ochrony danych osobowych, nakazał czasowe zablokowanie chatbota OpenAI i wszczął dochodzenie dotyczące zgodności z General Data Protection Regulation – przepisami określającymi sposób, w jaki możemy używać, przetwarzać i przechowywać dane osobowe. Ta decyzja wywołała wiele kontrowersji w środowisku informatycznym, a także wśród internautów, którzy korzystali z tego narzędzia.

Przyczyny blokady ChatGPT we Włoszech

Przyczyną blokady ChatGPT we Włoszech, jak już wspomnieliśmy we wstępie, jest obawa o ochronę danych osobowych. Włoski organ nadzoru ds. ochrony danych osobowych – Garante per la protezione dei dati personali – uznał, że ChatGPT może naruszać prywatność użytkowników, ze względu na to, że gromadzi ich dane osobowe i przetwarza je bez zgody lub wiedzy użytkowników.

Według Garante per la protezione dei dati personali, ChatGPT zbiera informacje takie jak: imię i nazwisko, adres e-mail, dane geolokalizacyjne, preferencje językowe, dane dotyczące urządzenia, z którego korzysta użytkownik, a nawet treść rozmowy. Wszystkie te dane mogą być wykorzystane w celach marketingowych lub sprzedane innym firmom bez zgody użytkowników.

Co więcej, jak poinformowało BBC, 20 marca bieżącego roku doszło do naruszenia danych obejmujących rozmowy użytkowników i informacje o płatnościach. Ta informacja spowodowała, że już kolejne kraje zastanawiają się, czy nie zablokować przynajmniej tymczasowo ChatGPT.

Skutki blokady ChatGPT

Blokada ChatGPT we Włoszech ma wiele skutków, które wpłynęły na korzystających z tej usługi użytkowników, jak i na rozwój sztucznej inteligencji w skali globalnej.

Podstawowym skutkiem blokady ChatGPT jest oczywiście brak dostępu do tej usługi dla włoskich użytkowników. Włoscy internauci, którzy korzystający z czatu w celach prywatnych lub biznesowych, nie mogą już z niego korzystać. Blokada ChatGPT oznacza również brak możliwości wykorzystania tej technologii przez włoskie firmy i organizacje, co może wpłynąć negatywnie na rozwój ich usług oraz ich konkurencyjność na rynku.

Drugim skutkiem blokady jest wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. ChatGPT to narzędzie, które zostało opracowane na bazie ogromnej ilości danych i algorytmów uczenia maszynowego. Blokada ChatGPT we Włoszech może wpłynąć negatywnie na rozwój sztucznej inteligencji, ponieważ uniemożliwia gromadzenie danych z tego kraju. Brak dostępu do danych włoskich może wpłynąć na dokładność i skuteczność ChatGPT, a także innych narzędzi z dziedziny sztucznej inteligencji.

Na koniec warto wspomnieć, że zablokowanie czatu ze sztuczną inteligencją ma wpływ na globalny rynek rozwoju tej technologii. Włochy to jeden z największych rynków w Europie, a blokada ChatGPT może wpłynąć na rozwój sztucznej inteligencji w całej Europie, jak i na świecie. We Włoszech może to również zwiększyć obawy innych krajów dotyczące ochrony danych osobowych i wpłynąć na ograniczenie lub zakaz korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji na ich terytorium. Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC), w imieniu swoich członków, wezwała bowiem władze unijne i krajowe do zbadania ChatGPT oraz podobnych mu chatbotów. I choć Unia Europejska pracuje obecnie nad pierwszym na świecie prawodawstwem dotyczącym sztucznej inteligencji, przedstawiciele BEUC obawiają się, że miną lata, zanim ustawa ta będzie mogła wejść w życie.

Jakie są możliwe rozwiązania problemu?

Jednym z możliwych rozwiązań problemu blokady ChatGPT we Włoszech jest wprowadzenie zmian w polityce ochrony danych osobowych. Włoskie organy rządowe i instytucje mogą wprowadzić regulacje, które będą chronić prywatność użytkowników, a jednocześnie umożliwią korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji takich jak ChatGPT. Nowe regulacje powinny wymagać zgody użytkowników na zbieranie i przetwarzanie ich danych osobowych, a także określać, jak te dane mogą być wykorzystywane.

Innym rozwiązaniem problemu jest z kolei dopracowanie nowych narzędzi sztucznej inteligencji, które będą działać zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Inżynierowie i programiści z całego świata z pewnością będą starać się usprawnić narzędzia sztucznej inteligencji w taki sposób, by te respektowały prywatność użytkowników i umożliwiły korzystanie z tej technologii na całym świecie.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności