Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Włochy zablokowały ChatGPT z obawy przed ochroną danych osobowych

ChatGPT, czyli Chat Generative Pre-trained Transformer, to jedna z największych innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji, która powstała w wyniku prac OpenAI. Dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP), ChatGPT pozwala na interaktywną rozmowę z użytkownikami, udzielając odpowiedzi na zadane pytania, czy sugestywnie dopasowując treści do tematu rozmowy.

Jak każda innowacja technologiczna, tak i ChatGPT stwarza wiele nowych możliwości, ale i zagrożeń. W związku z tym Włochy jako pierwszy kraj zablokowały dostęp do ChatGPT na swoim terytorium. Garante pel la Protezione dei Dati Personali, czyli włoski urząd ochrony danych osobowych, nakazał czasowe zablokowanie chatbota OpenAI i wszczął dochodzenie dotyczące zgodności z General Data Protection Regulation – przepisami określającymi sposób, w jaki możemy używać, przetwarzać i przechowywać dane osobowe. Ta decyzja wywołała wiele kontrowersji w środowisku informatycznym, a także wśród internautów, którzy korzystali z tego narzędzia.

Przyczyny blokady ChatGPT we Włoszech

Przyczyną blokady ChatGPT we Włoszech, jak już wspomnieliśmy we wstępie, jest obawa o ochronę danych osobowych. Włoski organ nadzoru ds. ochrony danych osobowych – Garante per la protezione dei dati personali – uznał, że ChatGPT może naruszać prywatność użytkowników, ze względu na to, że gromadzi ich dane osobowe i przetwarza je bez zgody lub wiedzy użytkowników.

Według Garante per la protezione dei dati personali, ChatGPT zbiera informacje takie jak: imię i nazwisko, adres e-mail, dane geolokalizacyjne, preferencje językowe, dane dotyczące urządzenia, z którego korzysta użytkownik, a nawet treść rozmowy. Wszystkie te dane mogą być wykorzystane w celach marketingowych lub sprzedane innym firmom bez zgody użytkowników.

Co więcej, jak poinformowało BBC, 20 marca bieżącego roku doszło do naruszenia danych obejmujących rozmowy użytkowników i informacje o płatnościach. Ta informacja spowodowała, że już kolejne kraje zastanawiają się, czy nie zablokować przynajmniej tymczasowo ChatGPT.

Skutki blokady ChatGPT

Blokada ChatGPT we Włoszech ma wiele skutków, które wpłynęły na korzystających z tej usługi użytkowników, jak i na rozwój sztucznej inteligencji w skali globalnej.

Podstawowym skutkiem blokady ChatGPT jest oczywiście brak dostępu do tej usługi dla włoskich użytkowników. Włoscy internauci, którzy korzystający z czatu w celach prywatnych lub biznesowych, nie mogą już z niego korzystać. Blokada ChatGPT oznacza również brak możliwości wykorzystania tej technologii przez włoskie firmy i organizacje, co może wpłynąć negatywnie na rozwój ich usług oraz ich konkurencyjność na rynku.

Drugim skutkiem blokady jest wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. ChatGPT to narzędzie, które zostało opracowane na bazie ogromnej ilości danych i algorytmów uczenia maszynowego. Blokada ChatGPT we Włoszech może wpłynąć negatywnie na rozwój sztucznej inteligencji, ponieważ uniemożliwia gromadzenie danych z tego kraju. Brak dostępu do danych włoskich może wpłynąć na dokładność i skuteczność ChatGPT, a także innych narzędzi z dziedziny sztucznej inteligencji.

Na koniec warto wspomnieć, że zablokowanie czatu ze sztuczną inteligencją ma wpływ na globalny rynek rozwoju tej technologii. Włochy to jeden z największych rynków w Europie, a blokada ChatGPT może wpłynąć na rozwój sztucznej inteligencji w całej Europie, jak i na świecie. We Włoszech może to również zwiększyć obawy innych krajów dotyczące ochrony danych osobowych i wpłynąć na ograniczenie lub zakaz korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji na ich terytorium. Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC), w imieniu swoich członków, wezwała bowiem władze unijne i krajowe do zbadania ChatGPT oraz podobnych mu chatbotów. I choć Unia Europejska pracuje obecnie nad pierwszym na świecie prawodawstwem dotyczącym sztucznej inteligencji, przedstawiciele BEUC obawiają się, że miną lata, zanim ustawa ta będzie mogła wejść w życie.

Jakie są możliwe rozwiązania problemu?

Jednym z możliwych rozwiązań problemu blokady ChatGPT we Włoszech jest wprowadzenie zmian w polityce ochrony danych osobowych. Włoskie organy rządowe i instytucje mogą wprowadzić regulacje, które będą chronić prywatność użytkowników, a jednocześnie umożliwią korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji takich jak ChatGPT. Nowe regulacje powinny wymagać zgody użytkowników na zbieranie i przetwarzanie ich danych osobowych, a także określać, jak te dane mogą być wykorzystywane.

Innym rozwiązaniem problemu jest z kolei dopracowanie nowych narzędzi sztucznej inteligencji, które będą działać zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Inżynierowie i programiści z całego świata z pewnością będą starać się usprawnić narzędzia sztucznej inteligencji w taki sposób, by te respektowały prywatność użytkowników i umożliwiły korzystanie z tej technologii na całym świecie.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.